Starostlivosť o rastliny

Ako organicky bojovať s mrkvou muchou

Ako organicky bojovať s mrkvou muchou
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Vyzerajú vaše rastliny mrkvy smutne? Korene sú vydlabané a sčernené… Pravdepodobne tá mrkvová mucha! Mrkvová mucha je jedným z najbežnejších škodcov plodín. Pod vedeckým názvom Psila rosae. Netýka sa len mrkvy, ale aj zeleru, paštrnáku a petržlenu Tieto rastliny sú vraj tiež obeťami 'mrkvového červa'. Odkiaľ pochádza a ako odstrániť mrkvovú mušku? Tu je niekoľko tipov, ako sa vyhnúť muške mrkvovej a bojovať proti nej.

Psila rosae, mrkvová mucha

Muška mrkvová patrí do čeľade Psilidae. Táto mucha má drobnú siluetu ako osa. Jeho telo je čierne, jeho hlava je hnedá, jeho nohy sú žlté a jeho krídla sú bledo, priesvitne žlté.

Táto malá muška je dlhá asi 5 mm. Zeleninu napáda preletovaním nad povrchom pôdy. Keď si všimne mrkvu, pristane na nej a presunie sa pozdĺž zeleniny na úroveň zeme, kde nakladie vajíčka.

Akonáhle sa vajíčka vyliahnu, červy začnú kopať galérie pozdĺž koreňov k blízkemu koncu rastlinnej mrkvy. Zelenina kontaminovaná červom sčernie kvôli galériám vyhĺbeným larvami a listy zožltnú.

Sú to ich larvy, ktoré spôsobujú problémy v plodinách mrkvy. Na dĺžku meria až 1 cm, krémovožltej farby. Problém? Má rád najmä korene mrkvy.

Životný cyklus mrkvovej muchy

Na jar kladú muchy vajíčka v blízkosti mladých rastlín mrkvy, Každá samička nakladie do pôdy asi 50 vajíčok Jedno Raz vajce vyliahnu sa, larvy sa zavŕtajú do pôdy, aby sa živili koreňmi. Dokonca skončia kopaním tunelov do zeme, čo značne oslabuje rastlinu.

Červ sa potom zmení na kuklu, aby sa zakuklil. Po mesiaci kukla ustúpi dospelému hmyzu.

Každý rok sa dve alebo tri generácie uspia. V zime kukly prechádzajú do diapauzy pod zemou. Hmyz vylezie z pôdy nasledujúcu jar, keď budú teploty vyššie.

Preventívne techniky proti mrkvovej muche

Striedanie plodín:

Keďže tento hmyz prezimuje pod zemou v blízkosti stoniek mrkvy, je nevyhnutné premiestniť hostiteľskú rastlinu.Ak vás už tento škodca napadol, Nezabudnite pri ďalšej výsadbe posunúť mrkvu výrazne ďalej Kukla môže zostať pod zemou, aj keď si myslíte, že áno. vykorenil ich všetky .

Sieť proti hmyzu:

Ako preventívne opatrenie nainštalujte sieťku proti hmyzu, ktorá funguje ako bariéra pre muchy. Takto nebudú môcť prísť a naklásť vajíčka na úpätie mrkvy. Mucha letí vo výške maximálne 60 cm, nezabudnite použiť sieť rovnakej výšky.

Rotácia a asociácie plodín:

Otáčanie plodín ako spôsob kontroly muchy mrkvovej. Niektoré rastliny majú repelentný účinok na niektorých hmyzích škodcov
Toto je prípad alliaceae, ako je cibuľa, pór a cesnak, ktoré odpudzujú mrkvová muška. Mrkva zase odpudzuje cibuľovú mušku.Preto je lepšie zasadiť tieto dva spolu Palinu môžete zasadiť aj v blízkosti, jej vôňa muchu odpudzuje.

Kávové zrná:

Pri výsadbe pridajte niekoľko kávových zŕn do pôdy v blízkosti rastlín mrkvy. Silný zápach odpudzuje muchy a zároveň je veľmi dobrým hnojivom.

Mulčovacia levanduľa:

Ak máme levanduľu tak radi, že si z nej robíme voňavé vrecúška, mrkvová muška nie. Pri presádzaní umiestnite na spodok mrkvy levanduľový mulč, mucha tam nepríde naklásť vajíčka.

Prírodné ošetrenie na odstránenie muchy mrkvovej

Je už vaša mrkva napadnutá? Nezabudnite odstrániť všetky postihnuté mrkvy a spáliť ich. Tu sú dva spôsoby boja proti tejto chorobe šetrné k životnému prostrediu.

Použite pásiky lepidla:

Tieto prúžky rovnakej farby ako mrkva fungujú ako pasca na muchy. Umiestnite ich do letovej výšky, aby sa dali ľahko zachytiť. Táto technika je dobrým doplnkom na ich odstránenie. Samotné ich vyhubenie však nebude stačiť, najmä ak je útok závažný.

Infúzia cesnaku alebo cibule:

Aby mrkva neodletela zo záhrady, urobte si výluh z cesnaku.

Do litra dažďovej vody alebo filtrovanej vody pridajte 100 g pretlačeného cesnaku, všetko povarte 15 minút, potom prikryte a nechajte 12 hodín lúhovať. Nakoniec nalejte prípravok do rozprašovača, pomocou sitka prefiltrujte.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako odstrániť mravce z biozáhrady a ako sa im vyhnúť

Tento odvar môžete skladovať na chladnom mieste 10 dní. Ak chcete použiť, jednoducho nastriekajte na príslušné rastliny, robte to večer alebo veľmi skoro ráno, keď slnko už nie je silné.

V prípade veľmi silného napadnutia aplikujte dvakrát denne, ak nie je veľa mrkvových mušiek, postačí raz denne. Ak chcete, môžete tento prípravok použiť aj preventívne, a to raz až dvakrát týždenne.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: