Agroekológia

Ako používať a aplikovať ovčí hnoj pre rastliny

Ako používať a aplikovať ovčí hnoj pre rastliny
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Medzi prírodnými hnojivami používanými na hnojenie plantáží je ovčí hnoj jedným z tých, ktoré obsahujú najviac živín na kŕmenie rastlínovocného sadu alebo biozáhrada. Táto príručka o ovčom hnoji vám pomôže dozvedieť sa všetko o jeho zložení a kompostovaní. Naučte sa používať a aplikovať ovčí hnoj v záhrade.

Charakteristika ovčieho hnoja

Ovčí trus je veľmi bohatý na potaš a patrí do kategórie ovčieho a kozieho trusu, ktorého zvláštnosti sú tieto:

Super: Dá sa nosiť v teplých vrstvách.

Suché: Obsahuje až 25 % sušiny, napr. slamené stelivo, a neprodukuje žiadnu šťavu.

Kompaktné: Pred odstránením je obzvlášť vystavené pošliapaniu ovcami. Obsahuje vysoký podiel ovčieho trusu a rastlinnej hmoty: čím viac je ovčí trus vystavený zošliapaniu, tým viac sa zhutňuje. Aby sme to obmedzili, je potrebné veľmi pravidelne odstraňovať hnoj z ohrady pre ovce.

Zloženie ovčieho hnoja je nasledovné:

  • Organická hmota, sušina.
  • Dusík (N).
  • Fosfor (P), draslík (K).
  • Vápnik (Ca).
  • Horčík (Mg).

Princípy kompostovania ovčieho hnoja

Je dobre známe, že používanie ovčieho trusu je chúlostivé. Neofyty riskujú spálenie koreňov plodín, ak použijú čerstvý ovčí hnoj, teda bez toho, aby si najprv vyrobili správny kompost.

Pre dokonalé kompostovanie ovčieho hnoja je potrebné:

Drvenie pred kompostovaním, napr. Táto akcia má za následok rozdrvenie ovčieho hnoja, čím sa zabráni tvorbe plakov, pretože tieto neuprednostňujú začatie procesu kompostovania tohto typu hnoja, prevzdušňujú hnoj a obmedzujú jeho potreby zavlažovania.

Vodný hnoj, ak začne vytvárať škvrny; hlavný problém spočíva vo vyvážení obsahu vlhkosti v tomto ovčom trusu. Táto rovnováha sa získa rôznymi úpravami. Z tohto dôvodu sa špinavý odpad z kotercov pred evakuáciou zvyčajne polieva.To umožňuje dokonalé rozptýlenie vody v organickej hmote.

Obdobie kompostovania ovčieho hnoja trvá v priemere 90 dní, ale môže byť o niečo dlhšie, ak prší málo alebo vôbec neprší, alebo ak sú teploty nízke.

kompostovanie ovčieho trusu je však jednoduchšie v chladnom počasí, je významná výhoda, ak nie je obmedzená časovým faktorom.

Sledujte obsah dusíka a vlhkosti v ovčom hnoji, pretože je pravdepodobné, že prudko klesne, keď sa kopa ovčieho hnoja príliš zohreje. Z tohto dôvodu sa hromadenie zásob uprednostňuje napríklad pri kolesovom nakladači, ak je k dispozícii veľké množstvo ovčieho hnoja.

Je dôležité vedieť, že dokonalá rovnováha medzi vlhkosťou a obsahom dusíka bude mať za následok ovčí hnoj veľmi dobrej kvality.

Hrmenie je rýchly spôsob kompostovania, ktorý je vhodný najmä pre ovčí hnoj. Pozostáva z rozloženia odpadu v pásoch na pozemku.

Kde a ako používať ovčí trus?

Ovčí hnoj možno ľahko použiť na prípravu a obohatenie pôdy vo vašej záhrade. Na správne používanie je však nevyhnutné urobiť niekoľko dobrých gest:

Ak sa používa čerstvý hnoj, je potrebné prijať určité opatrenia, aby sa zabránilo možnej bakteriálnej kontaminácii. Čerstvý hnoj by sa mal opatrne rozhadzovať na zem bez toho, aby sa zahrabával.

Vo všeobecnosti by mal byť čerstvý hnoj rozmetaný aspoň jeden mesiac pred obrábaním pôdy. Pozorne postupujte podľa tohto kroku, aby ste sa vyhli problémom s plodinami.

Ak ste už zasadili zeleninu alebo sa tak čoskoro chystáte urobiť, vyberte si odležaný hnoj, kompostovaný fermentáciou.Farmársky hnoj možno nájsť v obchodoch, niekedy v kombinácii s morskými riasami, aby sa vytvorila vysokokvalitná úprava. Takto bude vaša zelenina profitovať z kvalitného hnoja a všetkých živín, ktoré potrebuje na dobrý rast.

Ovčí hnoj je veľmi dobré zelené hnojenie, ktoré by ste nemali váhať použiť na všetkých vašich plantážach.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako používať konský hnoj na hnojenie rastlín

Ovčí hnoj je pomerne drahý. Preto ho využívajú najmä majitelia oviec a kôz a farmári.

Ovčí trus je však veľmi žiadaný. Je bohatý na rastlinnú hmotu a obsahuje vysoký podiel hnojivých prvkov. Na druhej strane je o niečo menej bohatá na minerálne hnojivá.

Ovčí hnoj možno použiť na chudobných, ťažkých, ílovitých pôdach a po intenzívnom pestovaní v tekvicovom, baklažánovom sade, paradajkách, zvone paprika a iné tekvice atď.Môžete tiež rozhádzať ovčí hnoj na hnojenie pôdy pred sejbou a spevnenie trávnika.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: