Záhradné plodiny

Ako pestovať a pestovať melóny organicky

Ako pestovať a pestovať melóny organicky
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Melón (Cucumis melo) je jednoročná rastlina, ktorá má rada teplo a slnko, základné podmienky, bez ktorých bude ťažké zbierať chutné a sladké plody. Hoci sa melóny často kupujú ako črepníková rastlina pripravená na pestovanie, môžu sa melóny pestovať aj zo semien, aby ste si vytvorili vlastné rastliny, čo je tiež lacnejšie! Čerstvý a sladký melón je určite jedným z emblematických plodov leta! Čo ak ho pozveme do našej záhrady? Zistite, ako zasiať a pestovať melóny úplne organickým spôsobom.

Kedy zasiať a zasadiť melóny?

Výsadba melónu by sa mala robiť v prvých jarných dňoch, keď už nehrozí riziko mrazu alebo veľmi intenzívneho chladu môžete začať siať aj melóny, ak ich máte na vyhrievanom záhone alebo v skleníku vyhriatom na 20 až 30°C.

Aj v miernych oblastiach počkajte, kým sa pôda trochu zohreje. V skutočnosti melóny potrebujú teplotu vzduchu, aby dosiahli aspoň 12°C , aby sa im darilo, inak bude ich rast spomalený.

Upozorňujeme, že optimálna teplota pre rýchle klíčenie a neskoršie dosiahnutie dobrej zrelosti je aspoň 20°C.

Aká pôda je dobrá? Melóny potrebujú hlbokú, úrodnú, čerstvú, kyprú, humóznu, hlinito-vápenatú pôdu s pH mierne nad 7.

Melón by mal byť zasadený na teplom mieste pri teplote 20-25°C; v skleníku alebo za slnkom vyhriatym oknom. Ak chcete začať siať melóny priamo na mieste, musíte počkať, kým sa pôda zahreje. Kvôli neskorej výsadbe a nedostatku tepla však môže mať problémy s nasadzovaním plodov.

Výsadba črepníkových alebo zakúpených rastlín sa vykonáva jeden mesiac po začiatku jari; je lepšie počkať, kým pominie nebezpečenstvo mrazu. To vám poskytne čas na postupné otužovanie rastlín v črepníkoch tým, že ich vynesiete von. Zasadíte ich s rešpektovaním vzdialenosti 60 až 80 cm medzi každou rastlinou.

Ak si chcete zaobstarať vlastné semená, buďte opatrní, melóny sa podobne ako tekvica veľmi ľahko hybridizujú (krížia), uistite sa, že v bezprostrednom okolí nie sú žiadne iné odrody melónov.

Vyberte si krásny plod s veľmi mohutnou stonkou, po úplnom dozretí semienka zbierajte, semienka umyte a osušte na teplom, tienistom mieste. Do jarnej výsadby ich uskladníte v papierovom vrecku.

Ako pestovať melóny?

Na výsadbu melónov v kvetináčoch pripravte zmes zeminy, ornice a kompostu; Do každého vedra umiestnite 2 alebo 3 semená pokryté 1 cm zeminy Potom pôdu pred zalievaním pomocou postrekovača trochu zbaľte, aby ste zabránili zhutneniu pôdy.

Vždy udržiavajte pôdu vlhkú až do vyklíčenia a objavenia sa prvých listov, čo trvá 10 až 12 dní.

Keď semená vyklíčia, ponechajte si v jednom vedre iba tie najbohatšie rastliny. A stále ich uchovávajte na teplom mieste, v skleníku alebo za slnkom vyhriatym oknom.

Keď sa počasie otepľuje a mladá rastlina sa vyvíja, môžete kvetináče presunúť von, aby postupne stvrdli.

Výsadba melónov by sa mala vykonávať v dobre rozloženej pôde, veľmi bohatej na humus, v otvoroch na dne na odtok vody a obsahujúcej poriadnu dávku vyzretého kompostu.

Neváhajte zasadiť melóny pod plastový tunel, ktorý im umožní využívať viac tepla. Ak robíte rady melónov, medzi každým riadkom dodržujte jeden meter.

Aby každá rastlina nerodila príliš veľa plodov a nevyčerpala sa, prerezávanie by sa malo začať veľmi skoro; zo 4 listov, bude zrežte o 2 listy, ktorým začnú rásť 2 stonky, ktoré potom bude potrebné zrezať nad tretím listom.

Ako sa staráte o melón?

Melónová rastlina vyžaduje pravidelné zavlažovanie, ak je každý deň veľmi horúca voda s malým množstvom vody a ak v lete prichádza veľmi daždivá voda, len keď si všimnete, že zem je veľmi suchá. Nezabudnite vždy zalievať veľmi skoro ráno až popoludní, keď už naň nedopadá priame slnečné svetlo.

Uistite sa, že vždy zalievate spodok rastlín bez toho, aby ste ich zaplavili, aby ste predišli zmáčaniu listov, pretože melóny sú citlivé na múčnatku (hubu)A nakoniec, pamätajte, že zavlažovanie priamo ovplyvňuje chuť melónov, ak nie je vykonané správne, bude ovplyvnená chuť ovocia.

Neváhajte mulčovať pôdu, aby bola chladná a obmedzila rast inváznych burín.

Kedy a ako zberať melóny?

Melón sa zbiera 4 alebo 5 mesiacov po výsadbe. Po dlhšom čase je príliš parfumovaný a ťažký, pretože je plný vody. Ak chcete zistiť, či je melón zrelý, keď sa dotknete strany oproti stonke, mal by byť trochu mäkký.

Údaje, ktoré treba vziať do úvahy

Pri príprave záhrady si naplánujte zasadenie tekvice a uhoriek mimo melónov, ocenia však blízkosť kapusty, fazule a kukurica.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako a kedy pestovať melón organicky

Melóny sú rastliny vyčerpávajúce pôdu, ktoré vyžadujú veľa organickej hmoty, preto je potrebné striedanie plodín 3 alebo 4 roky pred výsadbou sú na rovnakom mieste.

Prvé zbery začínajú 3 a pol až 5 mesiacov po výsadbe. Pred prácou na melónoch si skontrolujte svoj lunárny kalendár, vždy v deň „ovocie“: budete siať na dorastajúcom mesiaci, presádzať a sadiť na ubúdajúcom mesiaci.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: