Zdravie

9 Izbové rastliny ideálne na čistenie a čistenie vzduchu v dome

9 Izbové rastliny ideálne na čistenie a čistenie vzduchu v dome
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Nevidíte to, ale vo vašom dome sa vždy hromadia toxíny. Tieto znečisťujúce látky prispievajú k „syndrómu chorých budov“, ktorý spôsobuje symptómy od alergií po bolesti hlavy a únavu. Nebezpečenstvo je v tom, že ich nevidíme a jediné, čo môžeme urobiť, je začať s preventívnymi opatreniami. V tomto článku vám ukážeme rastliny na čistenie vzduchu, ktoré vám pomôžu zlepšiť kvalitu vzduchu a eliminovať toxíny z vášho domova.

rastliny na čistenie vzduchu

Úvod

Väčšine ľudí je ľahostajná kúpa čističiek vzduchu, ktoré sú drahé, zaberajú miesto a mnohí ich považujú za zbytočné. Čo tak kúpiť si radšej izbové rastliny?

Nielenže sú pekné, ale môžu znížiť znečistenie ovzdušia v interiéri a zlepšiť kvalitu ovzdušia v interiéri, a to všetko za cenu trochy vody, kompostu a TLC.

Odstráňte tie umelé rastliny a urobte miesto pre niektoré z najlepších izbových rastlín na čistenie vzduchu, ktoré môžete ľahko nájsť vo svojich miestnych škôlkach.

Aké sú najlepšie izbové rastliny na čistenie vzduchu?

1. Stuha (Chlorophytum comosum)

Páska pre rastliny na čistenie vzduchu

Toto pruhované lístie podobné tráve je elegantné a ľahko ho nájdete kdekoľvek.Odstraňujú VOC zo vzduchu, no sú snáď najznámejšie tým, že znižujú hladinu oxidu uhoľnatého a oxidu dusičitého, čo pre vás znamená viac čerstvého O2.

Sú skvelé aj na odstraňovanie toxínov emitovaných z väčšiny bytového zariadenia (použité látky a lepidlo), podláh a sprejov proti hmyzu, ako je etylbenzén a formaldehyd.

 • Jednoduchá starostlivosť: 4/5
 • Sila odstraňovania toxínov: 4,5/5
 • Požiadavka na svetlo: Svetlá až stredná

Pozrite si: Ako pestovať Cintu a všetku starostlivosť o ňu.

2. Papraď (Nephrolepis ex altata)

papraďové rastliny na čistenie vzduchu

Paradiny sú všade, aj keď ich vo svojej záhrade nechcete. Dobrá vec je, že sa dajú ľahko nájsť a nemusíte ich ani kupovať: stačí požiadať suseda zeleninára o kyticu.

Tento konkrétny druh paprade dobre pôsobí proti formaldehydu; a v skutočnosti nedávna štúdia zistila, že paprade sú najlepšou triedou rastlín na odstránenie tohto konkrétneho toxínu a produkciu čerstvého vzduchu.

 • Jednoduchá starostlivosť: 5/5
 • Sila odstraňovania toxínov: 3/5
 • Požiadavka na svetlo: Stredná

Pozri: Sprievodca a rady pre starostlivosť o paprade.

3. Bambusová palma (Chrysalidocarpus lutescens)

rastliny na čistenie vzduchu palma bambus

Tieto stredne veľké bambusové palmy (známe aj ako arekové palmy) sú základom toho všetkého pri vytváraní luxusnej hotelovej dovolenkovej atmosféry vo vašom dome a pridávajú nádych triedy do vášho takmer každého prostredia .

Najlepšie zo všetkého je, že sa im darí vo vlhkých priestoroch a odstraňujú toluén a xylén zo vzduchu, najmä ak je váš domov čerstvo vymaľovaný a zariadený čerstvými vecami z výrobného skladu.

Bambusová palma tiež vydáva veľké množstvo vodnej pary: je ideálna pre suchý vzduch (klimatizácia) a tiež nie je náročná na množstvo vody, ktorú prijíma.

Ďalším blízkym príbuzným s podobnými výhodami je bambusová palma (Chamaedorea seifrizii).

 • Jednoduchá starostlivosť: 4/5
 • Sila odstraňovania toxínov: 4/5
 • Požiadavka na svetlo: Stredná až silná

4. Orchidea (Phalaenopsis)

orchidey na čistenie vzduchu

Kto by si myslel, že orchidey sú viac než len pekné kvety? Obzvlášť obľúbený druh týchto krehkých kvetov je známy tým, že čistí vzduch a je tiež veľmi prospešný pre zásobovanie kyslíkom!

Sú jednou z mála izbových rastlín, ktoré v noci produkujú veľa kyslíka, vďaka čomu sú skvelými spolubývajúcimi. Navyše sú dostupné v stovkách rôznych farieb.

O orchidey sa veľmi ťažko stará: potrebujú chladné, tienisté oblasti s trochou filtrovaného slnečného svetla.

V extrémne vlhkom počasí je veľmi dôležité zabezpečiť, aby boli orchidey umiestnené v chladnejšej časti domu, inak začnú vädnúť.

 • Jednoduchá starostlivosť: 1/5
 • Sila odstraňovania toxínov: 3/5
 • Požiadavka na svetlo: Svetlá až stredná

Pozrite si: Tipy na starostlivosť o orchidey v interiéri.

5. Ľalia pokojová (Spathiphyllum)

rastliny na čistenie vzduchu mier ľalia

Okrem orchideí je táto izbová kvitnúca rastlina bežnou súčasťou mnohých hotelov.

Je to rastlina s trojitým ohrozením toxínov, pretože je schopná nielen odstrániť trichlóretylén, benzén a formaldehyd zo vzduchu; môže tiež čistiť a zvlhčovať vnútorný vzduch.

Jeho charakteristický biely kvet a zelené listy majú lesklú voskovú textúru, ktorú je potrebné denne rosiť, aby si uchovala lesk, ale je tiež veľmi odolná voči zanedbaniu (inými slovami, neumiera ako ľahko ako tie vychýrené sukulenty).

Napriek všetkým jeho skvelým vlastnostiam je však jedinou nevýhodou, že môže byť škodlivý pre deti a domáce zvieratá, takže by mal byť uchovávaný mimo dosahu.

 • Jednoduchá starostlivosť: 5/5
 • Sila odstraňovania toxínov: 4,5/5
 • Požiadavka na svetlo: Svetlé až silné

6. Aloe Vera (Aloe barbadensis miller)

rastliny na čistenie vzduchu aloe

A potom je tu aloe vera, izbová rastlina, ktorá sa mnohým páči pre jej všestrannosť. Všetci vieme, že aloe vera je dobré na hojenie rezných rán a popálenín a nehovoriac o tom, že je z nich skvelý nápoj, ale vedeli ste, že aloe vera dokáže vyčistiť aj vzduch?

Tento úžasný sukulent je účinný pri odstraňovaní formaldehydu a benzénu, vedľajších produktov čistiacich prostriedkov, farieb a chemických výparov.

Okrem toho je neuveriteľne jednoduché ho pestovať a starať sa oň. Stačí ich postaviť k okennému parapetu, kde je dostatok prirodzeného svetla, a zaliať každé dva týždne. Áno, je to také jednoduché!

 • Jednoduchá starostlivosť: 5/5
 • Sila odstraňovania toxínov: 4,5/5
 • Požiadavka na svetlo: Stredná až silná

Pozri: Tipy na starostlivosť o Aloe vera (aloe)

7 Sansevieria (Sansevieria trifasciata)

sansevieria rastliny na čistenie vzduchu

Sansevieria, všeobecne známa ako svokrin jazyk alebo hadia rastlina, čistí vzduch absorbovaním toxínu cez listy a uvoľňovaním kyslíka späť do prostredia.

Zatiaľ čo väčšina rastlín prijíma kyslík v noci (kvôli absencii fotosyntézy), táto robí opak. V noci produkuje kyslík, čo z neho robí dokonalú rastlinu do spálne.

Je to jedna z najlepších rastlín na čistenie vzduchu, ktorú môžete mať doma, pretože má schopnosť odstraňovať 107 známych látok znečisťujúcich ovzdušie, vrátane oxidu uhoľnatého, formaldehydu, xylénu, benzénu a trichlóretylénu a iných. .

 • Jednoduchá starostlivosť: 5/5
 • Sila odstraňovania toxínov: 5/5
 • Požiadavka na svetlo: Svetlé až silné

Pozri: Pestovanie sansevierie (meč svätého Juraja) a starostlivosť oň.

8. Aglaonema (Aglaonema commutatum)

Rastliny na čistenie vzduchu Aglaonema

Aglaonema je účinná aj pri čistení a čistení vzduchu, najmä v uzavretých priestoroch. Táto tropická rastlina údajne pomáha odstraňovať škodlivé znečisťujúce látky, ako je okrem iného benzén, oxid uhoľnatý, formaldehyd a trichlóretylén.

Okrem čistenia vzduchu sú tieto evergreeny známe aj tým, že zlepšujú koncentráciu a pamäť, znižujú stres, zvyšujú produktivitu a zvyšujú energiu.

 • Jednoducho sa o ne starajú: 3/5
 • Sila odstraňovania toxínov: 4,5/5
 • Požiadavka na svetlo: Svetlé až silné

9. Anthurium (Anthurium)

Anthurium rastliny na čistenie vzduchu

Produkuje kvety v tvare srdca v odtieňoch červenej, fialovej, ružovej, bielej a oranžovej. Najlepšie kvitne pri jasnom svetle, ale znáša aj stredne svetlé miesta.

Šťastná antúria môže kvitnúť prerušovane počas celého roka. Ak sa pestuje na teplom mieste s dobrou relatívnou vlhkosťou, každý kvet môže trvať mesiace.

Pozrite si: Ako pestovať antúrie a starostlivosť o ne.

Anthurium je tiež vynikajúca rastlina na čistenie vzduchu v interiéri, ktorá odstraňuje toxíny a dodáva vzduchu dostatok kyslíka.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Tipy na správne zalievanie rastlín v črepníkoch.

 • Jednoduchá starostlivosť: 4/5
 • Sila odstraňovania toxínov: 5/5
 • Požiadavka na svetlo: Stredná

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: