Okrasné rastliny

Ako rozmnožovať, pestovať Tagetes (maurský klinček) a starostlivosť oň

Ako rozmnožovať, pestovať Tagetes (maurský klinček) a starostlivosť oň
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Tagetes (Tagetes spp.), tiež známy ako maurský klinček alebo čínsky klinček, patria medzi najbežnejšie a najspoľahlivejšie kvety. Tieto veselé kvety s teplými farbami a listami podobnými papradí sú skutočnými letničkami, ktoré dokončia svoj životný cyklus v jedinom vegetačnom období. V tomto článku uvidíme, ako sa rozmnožovať, pestovať tagetes a starať sa o ne.

pestovať tagetes

Základné fakty o Tagetes

  • Bežný názov: Tagetes
  • Botanický názov: Tagetes spp.
  • Čeľaď: Asteraceae
  • Typ rastliny: Bylinná, ročná
  • Veľkosť pre dospelých: 10-100 cm vysoká, 15-60 cm široká
  • Vystavenie slnku: Úplné
  • Typ pôdy: Pravidelná, dobre odvodnená
  • PH pôdy: Mierne kyslé až neutrálne (6,0 až 7,0)
  • Obdobie kvitnutia: Leto
  • Farba kvetov: Žltá, oranžová, biela, červená, zlatá, dvojfarebná

Ako šíriť tagety

Pestovanie kvetín zo semien

zasiať tagetes

Pestovanie tagetes zo semien je veľmi jednoduché, pretože sú veľké a ľahko sa s nimi manipuluje.Semená môžu byť zasiate v interiéri 6-8 týždňov pred dátumom posledného mrazu pre rýchlejšie kvitnutie, ale vonku rýchlo vyklíčia, keď sú zasiate priamo do záhradnej pôdy.

Ak sa rozhodnete zasiať semená Tagetes v interiéri, zasiate ich na povrch podnosu alebo malých kvetináčov naplnených mierne navlhčenou obyčajnou zeminou.

Semená prikryte tenkou vrstvou zeminy, potom tácku alebo črepník prikryte plastom. Nádobu umiestnite na teplé miesto, ale priame svetlo nie je potrebné, kým semená nevyklíčia a nevyklíčia.

Keď semená vyklíčia (zvyčajne iba 4-5 dní), odstráňte plast a presuňte nádobu na miesto, kde je 4-5 hodín dobrého svetla denne (umelé svetlo je v poriadku).

Zalievaciu zmes udržujte vlhkú, ale nie mokrú.Aby ste sa vyhli plesniam z vlhkosti, je najlepšie zalievať zospodu a nechať podnos alebo hrniec absorbovať vodu z podnosu. Keď sadenice začnú energicky vytvárať nové listy, sú pripravené na presádzanie vonku za predpokladu, že pominulo nebezpečenstvo mrazu.

Pestujte Tagetes z odrezkov (stoniek)

množiť tagetes

Tagetes sa tak ľahko rozmnožujú odrezkami stoniek, ideálny čas na to je jar.

Pomocou prerezávačov odrežte 4-palcové pružné zelené stonky, najlepšie bez kvetov alebo pukov.

Odstráňte všetky listy zo spodnej polovice odrezku. Odstráňte aj kvety a puky.

Potom ju zasaďte asi 2 palce hlboko do malého kvetináča alebo podnosu naplneného poréznou zmesou semien alebo zmesou zeminy, piesku a perlitu.

Pestovateľské médium pevne utesnite okolo odrezku, navlhčite ho a črepník voľne vložte do plastového vrecka, čím vytvoríte neformálny skleník.

Umiestnite hrniec na teplé a svetlé miesto, ale mimo dosahu priameho slnečného žiarenia. Každé štyri až päť dní zmes zľahka navlhčite.

Keď odrezky zakorenia (zvyčajne to trvá niekoľko týždňov), presaďte ich do väčších kvetináčov naplnených obyčajnou zeminou. Pred zasadením do záhrady ich nechajte dobre usadiť.

Ako pestovať Tagetes

pestovať tagetes

Pestovanie tagetes je veľmi jednoduché, pretože po založení vyžadujú veľmi malú údržbu a nemajú žiadnych škodcov. V skutočnosti sa niekedy vysádzajú ako odstrašujúci prostriedok proti škodcom, ktorí napádajú iné rastliny.

Môžu kvitnúť takmer nepretržite a budú kvitnúť celé leto až do mrazov. Kvitnutie sa môže počas letných horúčav mierne spomaliť, ale zvyčajne sa v plnej sile obnoví, keď príde chladnejšie počasie.

Svetlo

Ak chcete najviac kvitnúť a najzdravšie rastliny, vysádzajte svoje Tagetes na plnom slnku. Tienisté podmienky spôsobia, že rastliny budú krehkejšie a menej kvitnú.

Poschodie

Každá dobrá záhradná pôda (a trocha vody počas sucha) by ich mala potešiť, pokiaľ pôda nie je príliš kyslá. Udržujte pH pôdy viac-menej neutrálne, medzi 6,0 a 7,0.

Nepotrebujú tiež pôdu bohatú na organickú hmotu a zdá sa, že lepšie rastú v chudobnejšej pôde.

Voda

Keď prvýkrát zasadíte semená alebo rastliny Tagetes, uistite sa, že dostávajú pravidelnú vodu. Nenechávajte ich na suchej zemi dlhšie ako pár dní.

Ak je veľmi teplo a slnečno, zalievajte nové rastliny každý deň. Keď budú mať niekoľko týždňov na vytvorenie dobrého koreňového systému, budú odolnejšie voči suchu, ale stále budú lepšie kvitnúť, ak budú dostávať týždenne vodu.

Teplota a vlhkosť

Calendula sú teplomilné rastliny, ktorým sa v lete darí v celom rozsahu ich pestovania. Tieto skutočné letničky sa môžu počas vrcholného leta trochu otupiť, najmä v oblastiach s horúcimi letami, ale kvety sa rozkvitnú, keď sa počasie koncom leta a na jeseň ochladí.

Calendula toleruje širokú škálu úrovní vlhkosti, ale vo vlhkom lete sa môže nakaziť múčnatkou. Ich výsadbou na plnom slnku a poskytnutím priestoru na cirkuláciu vzduchu sa tento problém zníži. Tieto pôvodné rastliny v Mexiku uprednostňujú relatívne suchý vzduch.

Hnojivo

Vaše druhy nebudú potrebovať žiadne doplnkové hnojivo, pokiaľ nie je vaša pôda extrémne chudobná. Najlepšia vec, ktorú môžete urobiť, aby ste ich udržali v kvete, je pravidelne im odrezávať hlavy.

Tagete Care

pestovať tagetes

Prerezávanie

Odrezaním prvých pukov sa rastlina stáva stromovou, čo vedie k oveľa veľkolepejšej hlavnej sezóne kvitnutia.

Pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov pomáha rastline pokračovať v tvorbe nových kvetov až do jesene.

Strávte zimu

Tagetes sú skutočné letničky, ktoré sa dajú vytrhnúť a vyhodiť, keď ich zabijú nízke teploty. Je v poriadku nechať niektoré rastliny na samozasiatie v záhrade.

Vtáky normálne nejedia semená, hoci niekedy odtrhnú hlávky kvetov, čo môže pomôcť pri úsilí o samovýsev.

Mory a choroby

Tagetes sú bez väčšiny závažných škodcov a chorôb, ale občas sa vyskytnú nejaké problémy.

Slimáky a slimáky môžu požierať listy, najmä na mladých rastlinách. Ak si všimnete nepravidelné otvory v listoch, je to pravdepodobne problém. Udržujte pôdu bez zvyškov listov a v prípade potreby nainštalujte pasce na slimáky a slimáky. Ako prirodzene eliminovať slimáky a ako sa im vyhnúť

Vošky môžu byť niekedy problémom, no záhradnícke mydlá alebo oleje sa o ne ľahko postarajú. 5 receptov na prirodzený boj proti voškám

Múčnatka je časté plesňové ochorenie nechtíka lekárskeho. Biele zvyšky, ktoré sa objavujú na listoch, sú zvyčajne spôsobené spórami húb, ktoré sa rozstrekujú zo zeme alebo medzi postihnutými rastlinami. Choroba nie je atraktívna, ale zriedkavo je smrteľná.

Tomuto ochoreniu môžete predísť zabezpečením dobrej cirkulácie vzduchu medzi rastlinami a ponorením do pôdy a nie nad hlavu. Ako prirodzene bojovať proti múčnatke a predchádzať jej

Vysoké rastliny padajú

Vyššie odrody nechtíka lekárskeho, dosahujúce výšku meter alebo viac, môžu byť preťažené a prevrátené silným vetrom a dažďom.

Aby ste tomu zabránili, môžete rastliny pri výsadbe hlboko zakopať, odstrániť spodné listy a vysádzať tak, aby boli pochované odkryté uzliny stoniek.

Tým sa vytvorí extra veľký koreňový systém, ktorý môže stačiť na to, aby rastlina udržala vzpriamenú polohu aj pri mierne silnom vetre.

Pomáha tiež odstraňovať silné kvety hneď po odkvitnutí, aby sa zabránilo prílišnému oťaženiu rastliny. A, samozrejme, v prípade potreby môžete svoje rastliny nasadiť.

Rastliny sú uprostred leta slabé

Tagetes môže byť niekedy riedky a šľachovitý so zníženým kvitnutím počas najteplejšej časti leta. Toto je obzvlášť pravdepodobné vo veľmi horúcom podnebí.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako rozmnožovať, pestovať Gazániu a starostlivosť o ňu.

Mnohí záhradkári uprednostňujú prerezávanie rastlín nahrubo, keď začínajú tieto horúce obdobia. Keď sa počasie koncom leta a začiatkom jesene začne opäť ochladzovať, rastliny sa takmer vždy silno zotavia, produkujú dobrý rast a bohaté kvitnutie.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: