Tipy do záhrady

6 použití citrusových šupiek v záhrade a sade

6 použití citrusových šupiek v záhrade a sade
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Citrusové šupky môžete použiť v záhrade alebo v biozáhradke, použitie týchto šupiek vám pomôže kontrolovať niektorých škodcov a vyživí pôdu. Dajú sa použiť čerstvé alebo sušené, v tomto článku uvidíme využitie citrusových šupiek v záhrade a biozáhradke na starostlivosť o rastliny.

použite citrusové šupky v záhrade

Kôry citrusových plodov, ako je pomaranč, mandarínka, citrón, limetka, bergamot a grapefruit, majú mnoho výhod pre sad a záhradu.Používajú sa na prirodzené zabránenie útokom škodcov, držia mačky a psy mimo dosahu rastlín, vyživujú pôdu a ako okysľovač pôdy (ak je to potrebné).

Navyše citrusové šupky sú 100% organické prírodné hnojivo. Sú bohaté na minerálne soli, ako je vápnik a tiež poskytujú dusík.

Podobne ako šupky z citrusov, ktoré pomerne rýchlo hnijú, aj na ne rýchlo napadajú mikroorganizmy. Tento proces teda pomáha rastlinám rásť bezpečne.

Dokonca aj pod zemou sú citrusové šupky schopné odpudzovať škodcov. Šupky používané ako kompost sa však musia kvôli kyslosti miešať s iným organickým odpadom. Pozrime sa, aké využitie im môžeme poskytnúť v sade a záhrade.

Použitie citrusových šupiek na starostlivosť o rastliny

1. Repelent proti voškám, mravcom a iným škodcom

Ak vaše rastliny trpia hmyzími škodcami a chcete sa vyhnúť používaniu chemických pesticídov, na odpudzovanie útokov môžete použiť citrusové šupky. Tieto škrupiny dokonale odpudzujú škodcov a bránia im v pokazení úrody.

Urobíte to tak, že ulity jednoducho položíte na zem alebo ich zavesíte na konáre rastlín, ktoré sa zvyčajne objavujú.

Môžete si pripraviť aj špeciálny citrusový roztok, ktorý bude užitočný na postrek rastlín:

  • Na jeden liter vriacej vody je potrebných 200 gramov sušenej alebo čerstvej citrusovej kôry. Zmes nechajte tri dni lúhovať.
  • Potom treba nálev dôkladne prefiltrovať a zriediť vodou, jeden liter nálevu vystačí na päť litrov čistej vody.
  • Do zmesi môžete pridať aj mydlové hobliny alebo kvapku kuchynského saponátu a začať striekať rastliny.

Po tomto postupe nezostanú na rastlinách žiadni škodcovia. Tento prípravok je úplne bezpečný a šetrný k životnému prostrediu, preto sa ho nebojte nastriekať na rastliny a ovocné stromy.

Okrem vošiek a iných škodcov na stromy často útočia aj húfy mravcov. Tento malý hmyz otvára cesty a kazí úrodu. Citrusová kôra sa môže použiť na prevenciu zamorenia mravcami.

Z čerstvej šupky pripravte hustú kašu a prikryte ňou kmeň stromu. Ak sú šupky suché, môžete ich namočiť a rozmixovať v mixéri s trochou vody, aby vznikla pasta.

2. Citrusové šupky na kompost

Ak hovoríme o citrusových šupkách ako hnojive, stojí za zmienku, že sú schopné uvoľňovať veľké množstvo dusíka. Pestovatelia dobre vedia, že v komposte je dusík a na jeho ďalšie vyživenie touto zložkou stačí pridať doň šupky z citrusov.

Nie je žiadnym tajomstvom, že citrusové šupky obsahujú určité množstvo síry, vápnika a mnohých ďalších užitočných látok. Všetky prospejú pôde. Citrusové šupky pomôžu kŕmiť pôdu živinami, čo prispeje k dobrej úrode. Do tohto typu kompostu sú vhodné aj sušené škrupiny.

Dajú sa kompostovať a sú vynikajúcim zdrojom dusíka, fosforu a draslíka. Ich pridanie do kompostu je ďalším spôsobom, ako ho urobiť výživným. Pred odoslaním citrusových šupiek do kompostu ich rozdrvte na malé kúsky, aby ste urýchlili proces kompostovania.

Nedávajte veľké množstvo naraz, šupky vrstvite striedavo s inými, ako je kuchynský odpad alebo lístie zo záhrady.

Navyše citrusové šupky chránia kompost pred niektorými živočíchmi a hmyzom, ktoré priťahuje zápach rozkladajúceho sa odpadu. Citrusové plody ich odpudzujú svojou vôňou.

3. Repelent pre mačky a psy

Ak máte psa alebo mačku, určite ste mali prípady, kedy sa vyváľali v záhrade a pokazili polovicu budúcej úrody. Ak chcete zabrániť tomu, aby domáce zvieratá navštevovali vašu záhradu a sad, skúste použiť citrusové šupky.

Najviac Psy a mačky nenávidia vôňu citrusových šupiek Jednoducho zmiešajte malé kúsky šupky s kávou z citrusových plodov a rozložte ich okolo rastlín . Kombinácia týchto dvoch chutí zabráni zvieratám v návšteve miesta, okrem toho, že ich odplaší, pohnojí rastliny.

4. Okysliť pôdu

Citrusové šupky možno použiť na okyslenie pôdy. Kyslé pôdy obľubujú napríklad azalky a čučoriedky. Šupky citrusových plodov stačí vysušiť a rozdrviť na prášok. Nasypte prášok na pôdu a premiešajte.

Tým sa prirodzene zvýši kyslosť pôdy (nezabudnite, že zníženie pH pôdy závisí od toho, koľko prášku z citrusovej kôry použijete). Okrem toho do pôdy dodáva dôležité mikro a makro živiny.

5. Repelent na komáre

Na vidieku nás často trápia bodnutia komármi. Komáre neznášajú vôňu citrusovej kôry. Ak sa chcete tohto hmyzu zbaviť, môžete pokožku potrieť citrusovými šupkami, aby ste ich odpudili.

Nastrúhanú šupku okolo okna, terasy môžete použiť aj ako repelent proti komárom. V tomto odkaze sa dozviete, ako si vyrobiť domáce repelenty proti komárom.

6. Prilákajte motýle

Ponechanie čerstvých citrusových šupiek v plytkej miske je skvelý spôsob, ako prilákať do záhrady motýle. Prídu sa nakŕmiť sladkými šťavami, ktoré zostali na škrupinách a na oplátku dodajú vašej záhrade trochu farby a atmosféry.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Využitie banánových šupiek v sade a záhrade.

Takže tie šupky nevyhadzujte, použite šupky z citrusov vo vašej záhrade. Sú dokonalým produktom na vytvorenie zdravého priestoru bez škodcov, ktorý si môžete užívať počas celej sezóny.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: