Okrasné rastliny

Ako rozmnožovať, pestovať pivóniu čínsku (Paeonia lactiflora) a starostlivosť o ňu

Ako rozmnožovať, pestovať pivóniu čínsku (Paeonia lactiflora) a starostlivosť o ňu
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Z mnohých druhov rodu Paeonia je pravdepodobne najobľúbenejšia a najvýznamnejšia pivónia čínska (Paeonia lactiflora), známa aj ako kríčková ruža, hybridná pivónia alebo beztŕňová ruža. Tieto trsovité trvalky majú obrovské kvety, ktoré sa objavujú koncom jari a začiatkom leta. Pozrime sa, ako množiť, pestovať pivóniu čínsku a starať sa o ňu.

pestovať čínsku pivóniu

Základné informácie

  • Bežné názvy: Čínska pivónia, kríková ruža, hybridná pivónia alebo beztŕňová ruža
  • Botanický názov: Paeonia lactiflora
  • Typ rastliny: Bylinná trvalka
  • Veľkosť pre dospelých: 60 cm až 1 m vysoká a široká
  • Vystavenie slnku: Úplné, čiastočné
  • Typ pôdy: Piesočnatá, ílovitá
  • PH pôdy: Neutrálne (6,5 až 7,0)
  • Čas kvitnutia: Od konca jari do začiatku leta
  • Farba kvetu: Ružová, červená, biela, žltá, fialová, dvojfarebná
  • Toxicita: Mierne toxické pre domáce zvieratá (nie pre ľudí)

Kedy začať pestovať čínsku pivóniu

Pivoňky sa zvyčajne vysádzajú na jar av lete ako dobre pestované rastliny v kvetináčoch, ale holé koreňové rastliny, ktoré si často objednávajú online predajcovia, sa zvyčajne vysádzajú na jeseň.

Pivoňka čínska je pomaly rastúca rastlina, ktorej môže trvať až tri roky, kým dozreje a vykvitne, ale vaša trpezlivosť bude odmenená dlhotrvajúcou rastlinou. Pivoňky sú mimoriadne dlhoveké: môžu prežiť 100 a viac rokov.

Ako propagovať čínsku pivóniu

kultivar čínska pivónia

Najlepší spôsob, ako rozmnožiť čínske pivonky, je vykopať a rozdeliť zhluky koreňov, je to však trochu komplikovaná operácia. Tu je návod, ako to urobiť:

Orežte stonky rastliny na niekoľko centimetrov nad úrovňou zeme a potom ju opatrne vykopte.

Pomocou ostrého noža rozdeľte koreňový bal na časti, z ktorých každá bude mať v hornej časti tri až päť rastúcich očiek.

Opätovne zasaďte pahýle na požadované miesta a uistite sa, že rastové očká nie sú zakopané viac ako 2 palce hlboko.

Výsadba príliš hlboko zabráni ochladeniu koreňov, ktoré potrebujú, a môže ohroziť kvitnutie.

Uistite sa, že pôda je vždy vlhká, ale nie podmáčaná, a nechajte črepníky tam, kde dostávajú slnečné svetlo, ale nie priame svetlo, kým na rastline neuvidíte nový rast, keď sa to stane, môžete ho dať priamo slnko a presaďte ho kamkoľvek chcete.

Buďte trpezliví, pretože z delenia koreňov môže trvať niekoľko mesiacov, kým sa vyvinie do zrelej kvitnúcej rastliny.

Pestovanie čínskej pivónie zo semien

Takmer všetky pivonky sú hybridné rastliny, ktoré sa „nerealizujú“ zo semien zozbieraných z hláv kvetov.

Aj keď sú semená zakúpené z renomovaného komerčného zdroja, môže trvať mnoho rokov, kým sa sadenice vyvinú do zrelých kvitnúcich rastlín. Z tohto dôvodu nie sú semená čínskej pivonky zvyčajne rozmnožované fanúšikmi, pretože to považujú za oveľa jednoduchšie pomocou odrezkov z už založených rastlín.

Pestujte čínsku pivóniu

kultivar čínska pivónia

Pri výsadbe pivoniek sú nevyhnutné veľkorysé rozostupy a dobrá cirkulácia vzduchu, pretože preľudnenie podporuje šírenie chorôb: medzi rastlinami sa odporúča vzdialenosť 1-2 metre.

Svetlo

Pre najlepšie kvitnutie potrebujú čínske pivonky plné slnko s najmenej šiestimi hodinami slnečného svetla denne.

Jediná výnimka je v horúcom podnebí, kde ich môžete vysadiť do polotieňa, aby ste ich ochránili pred poludňajšími horúčavami.

Poschodie

Pivoňky môžu rásť v mnohých rôznych pôdach, pokiaľ je pôda úrodná a dobre odvodnená.

Vyhýbajte sa vlhkým miestam, kde sa hromadí voda. Ak je pôda piesčitá alebo veľmi ílovitá, pridajte organickú hmotu, ale nie hnoj, pretože to môže podporiť ochorenie botrytídou.

Pri pridávaní prísad do pôdy ich dôkladne premiešajte. Čínske pivonky preferujú relatívne neutrálne pH pôdy, ale znášajú miernu kyslosť.

Pass

Kompost zvyčajne nepotrebujete, pokiaľ pôda nemá nedostatok živín. V chudobných pôdach – alebo ak rastliny nekvitnú správne – aplikujte hnojivo s nízkym obsahom dusíka, ako je cibuľový kompost, po období kvitnutia a znova koncom leta.

Najlepšie je však pivonky nekŕmiť, kým neexistuje dôkaz, že to potrebujú, napríklad rastliny, ktoré nekvitnú, aj keď sú všetky ostatné podmienky priaznivé.

Teplota a vlhkosť

Sú to trváce rastliny pre chladné podnebie; mnohé odrody prežijú teploty až do mínus 15 stupňov C.

Potrebujú zimný chlad, aby vyvolali úplný pokojný spánok, ktorý obnoví rast.

Čínskym pivonkám sa nedarí vo vysokých horúčavách a vlhku, najmä v období kvitnutia. V regiónoch s horúcimi a vlhkými letami je jedným z riešení vybrať odrody, ktoré kvitnú skôr, skôr ako nastanú letné horúčavy.

Starostlivosť o čínsku pivóniu

kultivar čínska pivónia

Zavlažovanie

Vo všeobecnosti nepotrebujú extra zálievku v oblastiach s pravidelnými zrážkami. Ich potreba vody je najväčšia na jar a na jeseň, takže ak sú počas týchto rozhodujúcich mesiacov suché podmienky, udržiavajte pôdu rovnomerne vlhkú pomalým a hlbokým zalievaním podľa potreby.

Nezabudnite vždy polievať pri západe slnka alebo veľmi skoro ráno, keď slnko nie je príliš silné. Štandardom je približne 1 palec vody za týždeň, a to kombináciou zrážok a zavlažovania.

Prerezávanie

Jedinú pravidelnú údržbu, ktorú pivonky vyžadujú, je defoliácia a dôkladné čistenie na jeseň.

Počas vegetačného obdobia odstráňte choré listy, aby ste dosiahli čistejší vzhľad a zabránili šíreniu chorôb.

Opadnuté kvety treba rezať, aby sa predišlo výskytu hubových chorôb a zachovala sa atraktivita rastlín. Odrežte stonky kvetov tesne nad silným listom.

Na jeseň zostrihajte celú rastlinu tesne nad zemou. Odstráňte a zničte zvyšky, aby ste odstránili spóry húb, ktoré by mohli na jar znova infikovať rastlinu.

Hibernácia

Je zlý nápad poskytovať čínskym pivonkám v zime príliš veľkú ochranu, pretože sa spoliehajú na silné zimné mrazy, aby obnovili kvitnúce puky.

Je však dobrý nápad orezať rastliny tesne nad úrovňou zeme a vyčistiť všetky nečistoty okolo pivoniek, kým napadne sneh.

Mory a choroby

Najčastejšími chorobami, ktoré postihujú čínske pivonky, sú botrytída a iné hubové choroby, ktoré môžu byť obzvlášť problematické vo vlhkom a chladnom jarnom počasí.

Ak si všimnete choré, sčernené alebo zvädnuté listy alebo stonky, okamžite ich odstráňte, aby ste zabránili šíreniu choroby.

Ak zistíte, že vaše pivonky sú náchylné na hubové choroby, týždenný postrek fungicídom na začiatku sezóny môže zabrániť tomu, aby sa choroba stala závažnejšou.

Pleseň, ktorá je tiež hubou, sa objavuje ako biely povlak na listoch a stonkách, najmä v horúcom a vlhkom letnom počasí. Je jednoducho nevzhľadná a rastlinám neškodí. Aj v tomto prípade dôkladné jesenné čistenie pomáha zabrániť opätovnej infekcii rastlín v nasledujúcom roku.

Pivoňky sú prakticky bez vážnych problémov so škodcami, aj keď môžu byť náchylné na strapky, múčniky, roztoče a chrobáky, pričom všetky môžu byť ošetrené neemovým olejom alebo organickými insekticídmi.

Mravce, ktoré často zakrývajú kvety pivónie, sú úplne neškodné, priťahuje ich nektár kvetov.

Ako prinútiť čínsku pivóniu rozkvitnúť

kultivar čínska pivónia

Pri dobrom slnení sú zrelé pivonky zvyčajne celkom pripravené na silné kvitnutie. Mladým rastlinám však môže trvať kvitnutie asi tri roky, takže sa nenechajte odradiť, ak pivonka nekvitne v prvých rokoch.

Pivoňka zasadená príliš hlboko môže odmietnuť kvitnúť, pretože jej rastúce oči neboli dostatočne prechladené. Skúste rastlinu vykopať a zasadiť o niečo nižšie.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako pestovať gardéniu v kvetináči a všetku starostlivosť o ňu

Nakoniec, ak je pôda chudobná, jesenná dávka hnojiva na cibuľky môže pomôcť rastline nasledujúcu jar lepšie zakvitnúť. Dávajte však pozor, aby ste neprekrmovali, pretože priveľa hnojiva môže brániť aj kvitnutiu.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: