Okrasné rastliny

7 tipov pre kaktusy a sukulenty, aby rástli rýchlejšie

7 tipov pre kaktusy a sukulenty, aby rástli rýchlejšie
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Kaktusy a sukulenty rastú pomerne pomaly a môže trvať roky, kým prejavia výrazný rast. Ak však chcete, aby vaše kaktusy a sukulenty rástli rýchlejšie, v tomto príspevku nájdete tipy, aby vaše kaktusy a sukulenty rástli rýchlejšie, a všeobecné tipy na starostlivosť o ne.

kaktusy rastú rýchlo

1. Nechajte ich v zime odpočívať

Nenechanie kaktusov a sukulentov v zime spávať spôsobí rednutie a predĺžený rast a vychudnutie.

Ak máte svoj kaktus doma a zimy sú chladné, mali by ste ho počas tohto obdobia nechať spať, čo znamená, že zalievate oveľa menej a nehnojíte vôbec.

Zabránite tak nerovnomernému rastu a vyčerpaniu živín. Zimný pokoj im tiež pomôže vytvoriť hlávky kvetov (ak kvitnú alebo začínajú kvitnúť).

Ak chcete dať svojim kaktusom a sukulentom pokojné obdobie, mali by ste napodobniť obdobie nedostatku slnečného svetla.

Keď vonkajšie teploty začnú klesať, zálievku treba postupne znižovať. Najdôležitejšie však je neprestať polievať úplne. Hoci niektorí majitelia neodporúčajú polievať v zime, potrebujú trochu vody, aby zostali zdraví.

Môže postačovať mierna zálievka raz za mesiac až raz za 5-6 týždňov počas vegetačného pokoja (najskôr skontrolujte pôdu).

2. Zabezpečte dostatok slnečného svetla počas vegetačného obdobia

Na to, aby váš kaktus rástol, musíte mu v lete poskytnúť dostatok slnečného svetla. Je to tak vždy, keď máte teplé a horúce letá a chladné/studené zimy.

Väčšina kaktusov a sukulentov, najmä púštnych, potrebuje dostatok jasného svetla. Tropické kaktusy uprednostňujú nepriame, ale jasné svetlo. Oba typy potrebujú veľa jasného a najmä nepriameho svetla.

V lete môžete mať kaktusy na parapete, balkóne alebo aj vonku.

Poludňajšia horúčava ich však môže spáliť. Vonku sa zvyčajne nič nedeje, ale za sklom môžu mať teploty pálivý efekt.

Nenechávajte ich na priamom slnku dlhšie ako pár hodín, najmä ak je veľmi horúco. To sa však bude líšiť podľa druhu.

Ďalšou dôležitou vecou, ktorú si treba zapamätať, je, že kaktusy a sukulenty sú vo svojom prirodzenom prostredí zvyknuté na neustále teplo a slnko, no doma nie. Najmä po zimnom pokojnom období by ste ich mali postupne zoznamovať na slnku, aby ste sa vyhli popáleninám, ktoré môžu kaktusy aj zabiť.

Ak zahmlievate svoje kaktusy a sukulenty, urobte to veľmi skoro ráno, pred východom slnka alebo po jeho západe. Vo veľmi horúcom počasí ich nestriekajte, pretože voda bude pôsobiť ako šošovka a môže spôsobiť popáleniny.

Aby som to zhrnul, potrebujú na rast veľa svetla (niekedy aj v tieni). Neklaďte svoje kaktusy a sukulenty na policu alebo do slabo osvetlenej kúpeľne (pokiaľ neznesú slabé svetlo). Takto nebudú rásť a pomaly odumierať.

3. Umožnite primeranú výmenu vzduchu

Kaktusy a sukulenty milujú dobrú výmenu vzduchu a nemôžu bez nej prosperovať. Neznášajú vysokú vlhkosť a stojatý vzduch a ak budú žiť v týchto podmienkach, pomaly zomierajú.

To znamená, že sa vyhýbajte prievanu a kaktusy umiestnite pod klimatizáciu, pretože neznášajú divoké teplotné výkyvy. Nedávajte ich v zime k radiátorom; dajte ich na chladné miesto.

Uistite sa, že ich umiestnite na svetlé miesto, ako je balkón, parapet alebo dokonca vonku. Neumiestňujte kaktusy do uzavretých terárií, pretože nemôžu prežiť vysokú vlhkosť.

V lete ich dokonca môžete nechať vonku, ak je to možné. Ak sú však teploty v mieste, kde žijete, počas letných nocí veľmi nízke (menej ako 55°F alebo 13°C), nikdy nezalievajte rastliny v noci. V takom prípade ich vezmite do interiéru.

Ak sú nočné teploty nízke a potom veľmi vysoké, zalievajte ráno, aby ste napodobnili rannú rosu. Letné denné teploty 27-30 stupňov Celzia sú ideálne pre väčšinu kaktusov a sukulentov.

4. Vyhnite sa presádzaniu alebo oddeľovaniu kvitnúcich mláďat

Ak nechcete zastaviť rast svojich kaktusov a sukulentov a zabrániť im v kvitnutí, nepresádzajte ich počas kvitnutia. Ak presadíte v kvete, ich kvety opadnú alebo prestanú kvitnúť úplne.

Okrem toho by ste nemali oddeľovať kvitnúce mláďatá, pretože by to narušilo normálny rastový proces rastliny. Presádzanie aj oddeľovanie mláďat od rastúceho a kvitnúceho kaktusu naruší jeho rast.

Najlepší čas na presadenie kaktusu alebo sukulentu je tesne pred začiatkom vegetačného obdobia, na konci vegetačného pokoja.

5. Na zalievanie používajte mäkkú vodu

Kaktusy by ste sa mali vždy snažiť zalievať mäkkou vodou. Mäkká voda má nižší obsah minerálov, na ktoré sú kaktusy veľmi citlivé. Tieto minerály sa hromadia v pôde a dosahujú veľmi vysoké úrovne. To narúša rast kaktusov a dokonca spôsobuje odumieranie koreňov.

Najlepším typom vody na polievanie kaktusov a sukulentov je dažďová voda, destilovaná voda, balená voda a voda z reverznej osmózy. Čistotu vody môžete skontrolovať aj pomocou merača TDS a mali by ste sa zamerať na maximálne 150 ppm pre kaktusy.

Ak je vašou jedinou možnosťou voda z vodovodu, nezabudnite ju pred zalievaním nechať 1-2 hodiny v otvorenej nádobe. Okrem toho budete musieť svoje kaktusy a sukulenty často presádzať, ak používate tvrdú vodu, inak bude ich rast zakrpatený.

Ak používate vodu z vodovodu, kaktusy presádzajte približne každých 1-1,5 roka, namiesto každých 2-3 rokov, ak používate mäkkú vodu.

6. Hnojenie kaktusov a sukulentov

Môžete hnojiť, aby ste im pomohli rozkvitnúť a urýchlili ich rast. S prihnojovaním si však musíte dávať pozor a neprihnojujte rastliny v kľude. Hnojiť len počas vegetačného obdobia.

Hnojivo s pomalým uvoľňovaním je najlepší typ pre kaktusy a sukulenty. Bude ich kŕmiť dlhšie, niekedy až 4-6 mesiacov.

Kostná múčka alebo vaječné škrupiny pridané na dno nádoby budú pôsobiť ako hnojivo. Pomaly bude uvoľňovať živiny bez toho, aby šokoval kaktusy a bude napodobňovať prirodzené hnojenie vo svojom prirodzenom prostredí.

Ďalšou možnosťou je použiť tekuté hnojivo, ktoré sa rozpúšťa vo vode a používa sa pri polievaní kaktusov.Zvoľte hnojivo s menším množstvom dusíka a viac draslíka. Počas letného vegetačného obdobia rozmiešajte vo vode a používajte podľa návodu. Pozri: Ako vyrobiť organické tekuté komposty a hnojivá

7. Príležitostne transplantujte

Presádzanie kaktusov a sukulentov z času na čas je veľmi dôležité, aby ste podporili zdravý rast a udržali vašu rastlinu pri živote. Je to nielen prospešné, ale aj potrebné.

V starej pôde sa hromadia prebytočné minerály z vody, ako aj nepoužité hnojivo. Navyše časom potrebujú viac miesta pre svoje korene.

Ako často potrebujete presádzať bude závisieť od vody, ktorú používate, a od toho, či sa v súčasnej nádobe príliš nezväčšila.

Budete musieť vybrať rastlinu z kvetináča a pozrieť sa na korene (možno tiež vytŕčajú). Ak na zavlažovanie používate vodu z vodovodu, presádzajte ich každých 12 až 18 mesiacov a zvyšok každé 2 až 3 roky.

Keď svoje kaktusy presadíte, dáte im nový začiatok, aby mohli lepšie rásť. Pri presádzaní buďte opatrní s koreňmi. Mali by ste transplantovať iba do suchej pôdy a po presadení počkať 7-10 dní pred zalievaním. To umožní, aby sa korene pred pitím vody zahojili, čím sa vyhnete infekciám.

Hneď po presadení ich chráňte pred silným slnkom, kým ich znova nezalejete.

Pohodlná nádoba pre váš kaktus by mala mať niekoľko palcov na každej strane a trochu extra hĺbku, ale nič príliš veľké.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: 7 známych mýtov o pestovaní sukulentov

Umiestnite rastlinu do rovnakej výšky, aby ste umožnili využitie nového priestoru na rast koreňov.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: