Tipy do záhrady

17 Ideálne rastliny na pestovanie s paprikou, ktorá zlepšuje úrodu

17 Ideálne rastliny na pestovanie s paprikou, ktorá zlepšuje úrodu
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Rastliny papriky (Capsicum annuum) produkujú bohaté výnosy a sú vhodné na pestovanie v rôznych klimatických podmienkach, ale je dobré ich vysádzať so sprievodnými rastlinami, ktoré vám pomôžu so všetkým, od ničenia škodcov po manažment pôdnych podmienok a príťažlivosť opeľovačov. V tomto článku uvidíme, ktoré rastliny sú najlepšie na pestovanie s paprikou, ktorá zlepšuje úrodu.

rastliny na pestovanie s paprikou

Spoločníci na odpudzovanie škodcov papriky

Našťastie môžete okolo svojich paprík vysadiť spoločníkov, aby ste zabránili vnikaniu chrobákov a patogénov do vašej úrody.

Škodcovia, rovnako ako ľudia, sa pri hľadaní cesty do vašej záhrady spoliehajú na vizuálne a čuchové podnety. Výsadba nasledujúcich sprievodných rastlín skryje chutnú vôňu vašich paprík pred škodcami.

rastliny na pestovanie s paprikou

Cubuľa, cesnak a pažítka

Voška broskyňová zelená je častým problémom papriky. Tento hmyz sa živí od jari do jesene a cicia šťavu z papriky.

Znaky napadnutia voškou broskyňovou zahŕňajú žltnutie listov, zdeformovaný rast a kučeravenie listov rastlín.

Vysadením členov čeľade allium okolo paprík môžete týchto škodcov odradiť.

Allium, ako cesnak, cibuľa a pažítka, obsahujú zlúčeniny síry, ktoré hmyz neznáša. Ich výsadbou okolo paprík ich ochránite pred voškami.

Bazalka

Bazalka je ďalším vynikajúcim spojencom pre vaše papriky v tomto vegetačnom období. Bazalka chráni pred strapkami, ďalším bežným škodcom paprík. Tento hmyz zanecháva striebristú sieť na listoch, plodoch alebo kvetoch rastlín papriky.

Thripe tiež šíria choroby okolo vašej úrody a malý vzrast strapiek sťažuje necvičeným okom, aby ich spozorovali.

Niektoré príznaky napadnutia strapkami sú odumreté koncové výhonky alebo čierne škvrny trusu. Thrips tiež spôsobuje skoré opadávanie plodov a pavučinové skreslenie paprík.

Rastlina bazalky zadržiava strapky na vašich paprikách tým, že do ovzdušia uvoľňuje fytochemikálie, ktoré maskujú vôňu vašich paprík, takže ich strapky nikdy nenájdu.

Cesnak

Pestovanie cesnaku spolu s paprikou môže pomôcť odpudiť alebo odradiť vošky a niektoré chrobáky, aby prebrali papriku.

Výsadba cesnaku okolo paprík alebo paprík medzi cesnakom je ďalším spôsobom, ako maximalizovať záhradný priestor pre lepšie výnosy.

Reďkovka a Pak choi

Tieto „úrody do pascí“ odlákajú hmyz od vašich paprík, čím im dávajú niečo iné, na čom sa môžu ožrať namiesto vašej hlavnej plodiny.

Ak pestujete papriku, skôr či neskôr sa stretnete s chrobákom. Títo škodcovia sa zavŕtavajú do stoniek rastlín, vďaka čomu sú náchylné na infekciu chorobami.

Malé otvory tiež brzdia rast a znižujú výnosy vašich rastlín.

Vysádzanie úrody reďkoviek alebo pak choi je dobrý spôsob, ako udržať týchto škodcov ďaleko od vašich paprík.

Nasturtium

Ak máte problémy s napadnutím voškami, niekedy ich môžete ostriekať hadicou. Často sa však vracajú na miesto činu, aby pokračovali vo svojom vyčíňaní v paprike.

Vysádzanie pár nasturtiums v blízkosti chráni vošky od vašich paprík. Títo škodcovia milujú nasturtium a netúlajú sa po záhrade, aby boli vaše papriky v bezpečí.

Muškáty

Pestovanie muškátov ako sprievodnej rastliny k paprike pomáha odpudzovať kapustovité červy, japonské chrobáky a iných škodcov. Nádherne farebné kvety robia aj v záhrade.

Doprovodné rastliny na zlepšenie biologického a ekologického prostredia

rastliny na pestovanie s paprikou

V záhrade je niekoľko „dobrých“ zvieratiek. Normálne tieto malé potvorky radi jedia škodcov, ktorí napadnú vašu záhradu.

Lienka je príkladom užitočného hmyzu, ktorý rád požiera iné chrobáčiky a udržuje tak vaše rastliny čisté. Tu je niekoľko spoločníkov, ktorí prilákajú tieto prospešné potvorky do vašej záhrady.

Fenikel, kôpor a koriander

Niektoré kvitnúce bylinky súvisiace s rodom mrkvy sú skvelými spoločníkmi pre vaše papriky.

Tieto rastliny produkujú malé zhluky kvetov ideálne na ukrývanie dravého hmyzu, ktorý sa živí škodcami papriky.

Kôpor, koriander a fenikel sú príklady rastlín pestovaných s paprikou, ktorá ponúka silnú arómu, ktorá je atraktívna pre predátorov škodcov, ako sú dravé osy, ktoré sa živia húsenicami a húsenicami.

Čipky a lienky si radi pochutnávajú na hmyze, ktorý popíja šťavy rastlín z čeľade mrkvovitých.

Vysaďte tieto rastliny okolo okrajov záhrady a nechajte užitočné zvieratká voľne sa potulovať po záhrade.

Tekvica

Tekvicu letnú aj zimnú možno pestovať v blízkosti paprík, kde ich veľké listy môžu pomôcť udržať slnko mimo holú pôdu a udržať burinu.

Slnečnice

Žiarivá a veselá slnečnica je ďalším vynikajúcim doplnkom ako rastlina, ktorá sa pestuje s paprikou. Slnečnicové semienka sú nielen jedlé a sú skvelým zdrojom zdravých tukov, ale rastlina odháňa aj záhradných škodcov.

Slnečnice pozývajú do záhrady opeľovače, aj keď práve nekvitnú. Keď sa kvety ešte neotvoria, slnečnica začne produkovať EFN (extra kvetinový nektár) zo žliaz v listoch na spodnej strane lístia.

Užitočný hmyz sa zblázni do tohto zvyšku a bude sa hrnúť do vašej záhrady, aby sa napchal na EFN a možno si tam nachytal nejakých škodcov.

Vysaďte si slnečnicu okolo rastlín papriky. Začnite na začiatku sezóny a budete mať veľa prospešných zvieratiek, ktoré chránia vaše rastliny papriky.

Kukurica

Vďaka svojmu vysokému rastu môže kukurica počas časti dňa slúžiť ako vetrolam alebo zatieniť rastliny papriky.

O kukurici sa hovorí, že funguje aj ako pasca na vošky, ktoré ich môžu držať ďalej od rastlín papriky.

Petržlen

Pestovanie petržlenovej vňate okolo rastlín papriky vám nielenže pomôže získať druhú jedlú z približne rovnakého priestoru, ale slúži aj na poskytnutie tieňa a krytu na holú pôdu.

Rastliny na pestovanie s paprikami zlepšujúcimi pôdu

rastliny na pestovanie s paprikou

Ako už bolo spomenuté, sprievodné rastliny dokážu udržať hmyz vonku a priniesť užitočné chyby do vašej záhrady, aby ochránili vaše rastliny. Spoločné rastliny však slúžia aj na zlepšenie pôdnych podmienok pre vaše papriky.

Spoločné rastliny premieňajú dusík zo vzduchu a zavádzajú ho do pôdy, aby podporili rast okolitých rastlín.

Hrach

Hrach je skvelým príkladom sprievodnej rastliny k paprike, pretože obohacuje pôdu okolo ostatných rastlín.

Hrach dodáva do pôdy dusík a papriky ho milujú, pretože pomáha rastline rásť a zvyšuje jej úrodu.

Najlepšie je hrach zasadiť na jar a pre dosiahnutie najlepších výsledkov ho opletať okolo papriky.

  • Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: 17 Ideálne rastliny na pestovanie s paradajkami, ktoré zlepšujú úrodu

Preberte niektoré z týchto nápadov, keď už poznáte rastliny na pestovanie s paprikou a vyskúšajte ich vo svojej záhrade.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: