Agroekológia

5 spôsobov využitia medu na starostlivosť o rastliny

5 spôsobov využitia medu na starostlivosť o rastliny
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Pridaním medu do vašej záhrady ponúkate prirodzený spôsob, ako podporiť rast, oživiť umierajúce rastliny a dokonca zabrániť nežiaducim škodcom. neveríš tomu? Pozrite sa na týchto päť použití medu v záhrade a sade.

Úvod

Je veľa chutných spôsobov, ako využiť túto prírodnú látku, ale vedeli ste, že med môžete využiť aj vo vašej záhrade?

Je dôležité mať na pamäti, že pri aplikácii medu v záhrade ho treba vždy riediť vodou (okrem rozmnožovania odrezkami). Pomôže to znížiť pravdepodobnosť prilákania ďalších škodcov.

5 použití medu na starostlivosť o rastliny

1. Pôsobí ako prírodné hnojivo

využitie medu v záhrade a sade

Chcete vylepšiť svoje záhradné rastliny? Zalejte ich trochou medu.

Zistilo sa, že keď rastliny dostávajú zmes vody a medu, pôsobí to ako prírodný a organický posilňovač.

To platí najmä pre rastliny, ktoré kvitnú alebo rodia. Zvýrazňuje tiež chuť ovocia, ktoré produkujú, a robí ich ešte sladšími.

Na výrobu tohto prírodného kompostu pridajte jednu až dve polievkové lyžice medu do približne šiestich až siedmich šálok horúcej vody a dobre premiešajte, kým sa med nerozpustí.

Nechajte zmes vychladnúť (nikdy nezalievajte horúcou vodou, môže to zabiť vaše rastliny!), pridajte ju do zálievky a namočte pôdu okolo vybranej rastliny, aby mohla využívať výhody tohto hnojivo z medu a vody.

2. Poskytuje protiplesňové a antibakteriálne vlastnosti

využitie medu v záhrade a sade

Med je známy ako dobrý pre naše zdravie: dávame si ho do čaju na upokojenie bolesti hrdla a pridávame ho do pastiliek na zmiernenie príznakov nachladnutia. To isté platí pre rastliny. Med je plný antioxidantov, minerálov a vitamínov, ktoré poskytujú protiplesňovú a antibakteriálnu ochranu.

Dávka medu by mohla pomôcť rastline obnoviť silnejšie korene alebo jej pomôcť prekonať chorobu.

3. Oživte umierajúce rastliny

využitie medu v záhrade a sade

Ak ste pre umierajúcu rastlinu urobili všetko, čo sa dalo (skontrolujte známky nadmerného zalievania, odstráňte odumreté listy, zbavte sa škodcov atď.), ďalšou metódou je dať svojim rastlinám naponáhlo trochu medu .

Pokvapkanie medu na listy alebo zmes medu a vodného kompostu (pozri recept vyššie) môže byť práve to, čo potrebujete.

Keď umierajúce rastliny dostávajú med, poskytuje im dostatok živín, ktoré pomáhajú pri ich resuscitácii.

Zistilo sa, že med chráni a pomáha rastlinám proti rôznym chorobám alebo dokonca proti hnilobe koreňov. Presne to, čo vaše rastliny potrebujú, aby sa vzchopili a prosperovali!

4. Pomáha odrezkom prosperovať

využitie medu v záhrade a sade

Rozmnožovanie rastlín pomocou odrezkov je skvelý spôsob, ako pestovať úplne novú zeleninu, bylinky, kvety, kríky alebo stromy.

Problémom je, že niekedy môže byť ťažké vypestovať tieto odrezky, aby rástli a prežili samostatne. Zlato je tu, aby pomohlo. Nanášanie medu na odrezky chráni odrezané konce a podporuje rast.

Vlastnosti medu pôsobia ako „koreňový hormón“, ktorý podporuje odrezky, aby zapustili silné korene.

Na zlepšenie prirodzeného rastu a prežitia odrezkov ponorte odrezaný koniec priamo do malej misky s medom a potom odrezok nasiaknutý medom umiestnite do vopred vytvorenej priehlbiny v pôde zo záhrady.

Zatlačte pôdu okolo stonky, aby sa vyplnila diera a podporilo rezanie. Potom sa pohodlne usaďte a sledujte, ako sa premení na úplne novú rastlinu.

5. Používa sa na prilákanie a odchyt škodcov

využitie medu v záhrade a sade

Máte záhradu, ktorú napádajú slimáky, muchy alebo komáre? Použite med na prilákanie nechceného hmyzu a zachyťte ho, aby už viac neobťažoval vaše rastliny.

Ak chcete vytvoriť pascu na slimáky, nájdite malú nádobu a vložte ju do záhradnej pôdy, pričom otvor udržujte v rovine so zemou.

Do tejto nádoby nalejte zmes medu a kvasníc, ktorá pritiahne slimáky, zachytí ich v lepkavej tekutine a umožní vám ich neskôr odstrániť.

Ak sú vaším problémom muchy alebo komáre, med je tiež užitočný na chytanie tohto hmyzu. Všetko, čo potrebujete, je prázdna fľaša od sódy.

Fľaštičku so sódou jednoducho rozrežte na polovicu a spodnú polovicu naplňte zmesou medu a vody. Potom otočte hornú časť fľaše tak, aby otvor skrutkovacieho uzáveru smeroval dovnútra spodnej polovice.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ovocné šupky ideálne na hnojenie rastlín

Zabezpečte obe polovice a miesto vonku, kde sa najviac koncentrujú škodcovia. Týmto spôsobom vaša nová pasca priláka muchy, zabráni im v úniku a ušetrí vašim rastlinám problémy.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: