Záhradné plodiny

Ako rozmnožovať, pestovať bobule Goji a starostlivosť o ne

Ako rozmnožovať, pestovať bobule Goji a starostlivosť o ne
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Bobule goji (Lycium barbarum), tiež známe ako vlčie plody, sú rôzne úzko súvisiace ovocné kríky z čeľade hluchavkovitých pôvodom z Ázie. Pestovanie plodov goji je jednoduché, v tomto článku sa pozrieme na spôsob rozmnožovania, pestovania plodov goji a starostlivosti o ne.

pestovať bobule goji

Ako množiť bobule Goji

Rastliny goji možno pestovať zo semien, ale táto metóda si vyžaduje minimálne tri roky od výsadby po nasadenie plodov. Najjednoduchšie je rozmnožovať ho odrezkami odoberanými koncom jari a leta.

pestovať bobule goji

Zmiešajte rovnaké časti rašeliny a perlitu, aby ste vytvorili zakoreňovacie médium. Nalejte mach a perlit do čistej misky, pomaly pridávajte vodu a miešajte, aby úplne zvlhli.

Na každé dva odrezky použite jeden črepník a naplňte ho do centimetra pod okraj.

Zbierajte odrezky goji na jar alebo v lete, keď je vlhkosť kríka najvyššia.

Režte 4 až 6 palcové odrezky, každý s tromi alebo viacerými sadami listov. Čistým ostrým nožom urobte rezy tesne pod uzlami listov.

Odstráňte lístie zo spodnej polovice každého odrezku palcom a ukazovákom, aby ste zaštipli stonky listov pri základoch.

Na spodku každého rezu urobte nový priečny rez čistým nožom, aby ste uľahčili rast koreňov.

Vypichnite otvory v každom kvetináči a zasaďte odrezky spodnou stranou nadol do každého, rozmiestnené tak, aby sa ich listy nedotýkali. Utlačte médium okolo ich základov.

Vložte hrnce do priehľadných plastových vrecúšok, vrecúška nasuňte na palice a zaistite ich pomocou zipsov. Tie poskytujú potrebnú vlhkosť, kým odrezky zakoreňujú.

Napokon umiestnite črepníky na miesto s dostatkom svetla, bez priameho slnka. Plastové vrecká otvorte každé dva dni na dve až tri minúty, aby ste odstránili nahromadenú vlhkosť a odrezky vyvetrali. Navlhčite médium podľa potreby.

Transplantácia

pestovať bobule goji

Keď odrezky vytvoria korene, môžete ich presadiť na ich konečné miesto. Budete vedieť, keď uvidíte rast nových listov.

Zasaď si ker goji skoro na jar, na konci vegetačného pokoja.

Vykopte jamu dvakrát väčšiu ako je koreňový bal a umiestnite rastlinu dovnútra, pričom sa uistite, že vrchná časť odnože je zarovnaná s pôdou. Roztiahnite korene, naplňte ich zeminou a jemne utlačte, aby sa utesnili.

Ako pestovať bobule Goji

pestovať bobule goji

Vyberte miesto

Rastliny goji vyžadujú plné slnko, aj keď tolerujú čiastočný tieň. Ak je vysadených niekoľko kríkov, musia byť oddelené asi 1,5 metra; to poskytne rastlinám priestor na dozrievanie a poskytne vám viac priestoru na zber, keď je čas na zber.

Pripravte pôdu

Rastliny goji uprednostňujú dobre priepustnú pôdu s pH medzi 6,5 a 8,0. Pred výsadbou upravte pôdu niekoľkými centimetrami organickej hmoty, ako je napríklad kompost.

Mreža

Budete musieť postaviť mriežku, aby ste zaistili, že vaša rastlina goji rastie vo vzpriamenej polohe, čo umožní ľahký zber a dobrú cirkuláciu vzduchu. Silnejšie nové stonky jemne priviažte na krátke drevené kolíky alebo ich priviažte pozdĺž plota ako maliny.

Voda

Nakoniec dôkladne zavlažte oblasť výsadby, aby ste pomohli vytvoriť koreňový systém.

Ako sa starať o Goji

pestovať bobule goji

Bobule goji vyžadujú rutinné zalievanie, prerezávanie a kontrolu škodcov, aby prosperovali.

Zavlažovanie

Rastliny Goji patria medzi ovocné stromy, ktoré najviac znášajú sucho, ale až potom, keď zapustia svoje korene.

Prvý rok dôkladne a dôsledne zalievajte, aby jemné nové korienky zostali vlhké. Zabráňte nadmernému zalievaniu, aby ste zabránili hnilobe končekov kvetov.

Prerezávanie

Ľahké prerezávanie kríkov goji udržiava ich veľkosť a šírenie pod kontrolou a podporuje nový rast.

Prerezávanie môže tiež odradiť od hubových chorôb, ako je múčnatka, tým, že umožní lepšiu cirkuláciu vzduchu. Odstráňte nové výhonky z hlavnej stonky alebo koreňov a odstráňte odumreté alebo zlomené konáre.

Mulčovanie

Aplikujte vrstvu mulča okolo spodnej časti rastlín na potlačenie buriny a reguláciu pôdnej vlhkosti.

Hubenie škodcov

Vošky, strapky a roztočce sú bežnými škodcami na goji. Ak je to možné, odstráňte postihnuté listy alebo oblasti, ale pred použitím insekticídu môžete zaviesť prirodzených predátorov, ako sú lienky, alebo praktizovať spoločnú výsadbu, aby ste odradili škodcov.

Vysádzajte korenisté a aromatické bylinky, ako je bazalka, mäta, pažítka a kocúrnik, alebo kvitnúce rastliny, ako nechtík a nasturtium, ale rozširujúce sa rastliny, ako je mäta alebo nasturtium, umiestnite do samostatnej nádoby.

A ako pri všetkých ovocných stromoch, aj tu sa vám môže hodiť sieťka proti vtákom, ak nájdete vtáky a iné potvory visiace okolo vašej úrody.

Zber plodov Goji

pestovať bobule goji

Bobule goji zvyčajne dozrievajú v lete. Čerstvé bobule môžete zbierať tak, že ich odtrhnete od stopiek. Pod rastliny môžete dokonca rozprestrieť látku alebo jemnú sieťku a jemne nimi potriasť, aby sa uvoľnili bobule.

Jedlé sú aj mladé listy goji, s horkou, bylinkovou chuťou podobnou žeruche; listy sa dajú zbierať do polievok alebo na praženicu.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako pestovať mišpulu v kvetináči a všetku starostlivosť o ňu

Pridajte čerstvé plody goji do smoothies alebo ich vysušte a pridajte ich do domácej cestovej zmesi nabitej antioxidantmi.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: