Okrasné rastliny

Ako rozmnožovať, pestovať Amarylis (amarylis) a starostlivosť o ňu

Ako rozmnožovať, pestovať Amarylis (amarylis) a starostlivosť o ňu
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Amaryllis (Hippeastrum Herb.) sú známe svojimi vysokými stonkami a veľkými, odvážnymi kvetmi, niektorí ich považujú za slávnostné kvety, ale môžete si ich vychutnať kedykoľvek. Ďalej uvidíme ako rozmnožovať, pestovať amaryllis a celú starostlivosť o ňu.

kultivar Amaryllis amaryllis

Kde pestovať Amaryllis

Amaryllis potrebuje na kvitnutie dostatok svetla, ale je dôležité, aby na ne nesvietilo priame slnečné svetlo. Jasné, filtrované svetlo je najlepšie.

Amaryllis je jemná cibuľka, preto by sa mala pestovať vo vnútri a počas zimy by mala byť chránená pred mrazom. Ale akonáhle pominú mrazy a noci už nie sú chladné, môžu byť presunuté von až do konca leta.

Ako množiť Amaryllis

Existujú tri spôsoby, ako rozmnožovať amaryllis, pričom najbežnejším je použitie „dcérskych cibúľ“, ktoré sa odstránia z hostiteľskej rastliny a znovu sa vysadia.

Môžete tiež rozdeliť cibuľku amaryllis a zasadiť odrezky, táto metóda je známa ako rozrezanie cibule alebo «rezanie».

Amaryllis sa napokon môže pestovať zo semien. Toto je najobohacujúcejšie, ale aj najťažšie a časovo náročné.

V tejto príručke budeme hovoriť konkrétne o oboch spôsoboch rozmnožovania pomocou cibúľ, pretože je to len rýchlejšie.

Pestujte Amaryllis z „dcérskych cibuliek“

pestovať amarylis

Pre rastliny pestované vonku je najlepší čas na delenie koncom zimy alebo začiatkom jari. V prípade rastlín pestovaných v interiéri sa delenie vykonáva na jeseň.

Rastliny, ktoré sa etablovali, budú rásť a produkovať ofsetové cibuľky, ktoré sú ako sekundárne cibuľky pre primárne.

Často sa im hovorí bulbils alebo dcérske cibuľky, keďže sú to miniatúrne cibuľky, ktoré rastú popri primárnych cibuľkách.

Ak vidíte bulbils, môžete ich odrezať z hlavnej žiarovky. Stačí použiť ostré nožnice, nôž alebo akýkoľvek iný nástroj, ktorý máte k dispozícii.

Reže bezpečne a hladko s čistým rezom. Každý má niekoľko vlastných koreňov. Nepoškodzujte ich a nechajte ich nedotknuté.

Ak z hlavnej rastliny klíči niekoľko cibuliek, nie je potrebné ich všetky oddeľovať. Ponechajte si tie, ktoré majú dobrú veľkosť a oddeľte ich.

Teraz, keď máte cibuľku, je čas ju presadiť. Opätovne zasaďte cibuľku do kvetináča s vyváženou zmesou pôdy, ktorá dobre odteká. Ak máte, môžete pridať trochu rašelinového machu a zamiešať ho.

Pestujte Amaryllis z divízie cibúľ

pestovať amarylis

Amaryllis možno rozdeliť aj rozrezaním cibule, ktorá pozostáva z rezov do nej.

Použite ostrý nôž a urobte zvislé rezy od vrchu po spodok žiarovky. Musíte ju rozdeliť aspoň na 4 kusy a v každom reze musí byť zo všetkého trochu z pôvodnej žiarovky. Každá sekcia by mala zahŕňať bazálnu dosku, pár šupín a korene.

pestovať amaryllis množiť

Použite vysoko kvalitný fungicíd a aplikujte ho na cibuľku. Pomôže to zastaviť a vylúčiť akúkoľvek možnosť napadnutia rastliny hubou.

Zasádzajte do malej nádoby s rovnakou dobre odvodnenou zmesou. Pridajte perlit, kamene alebo piesok na zlepšenie odvodnenia.

Pridajte okolo neho nečistoty rovnomerne. Spodná polovica by mala byť zakrytá a horná polovica vystavená vzduchu.

Pravidelne zalievajte a udržiavajte pôdu vlhkú. Umiestnite nádobu na miesto so slnečným žiarením a nechajte ju tam až do skorej jari.

Uvidíte, ako z cibuliek klíčia nové šupiny, čo znamená, že sú pripravené na presadenie vonku (po poslednom mraze).

Kedy môžete rozdeliť žiarovky

Cibuľky možno rozdeliť po odkvitnutí na jeseň alebo skoro na jar.

Závisí aj od toho, či ich pestujete doma alebo vonku. Izbové rastliny je možné strihať a deliť na jeseň.

Ak však pestujete vonku, máte čas do neskorej zimy alebo skorej jari, keď sa nové cibuľky stanú viditeľnými a začnú kvitnúť.

Amaryllis Care

pestovať amarylis

Poschodie

Amaryllis potrebuje bohatý, výnimočne dobre priepustný kompost, preto vytvorte zmes z 1 dielu dobre prehnitého hnoja, 1 dielu piesku alebo záhradníckeho štrku a 2 dielov mulča.

Fungujú aj dva diely dobrého kompostu zmiešané s jedným dielom piesku. Amaryllis má tendenciu hniť, takže dobrá drenáž je nevyhnutná.

Pass

Jedlo je nevyhnutné. Počas kvitnutia používajte dvakrát mesačne tekuté hnojivo. Po dokončení kvitnutia pokračujte v kŕmení rastliny 6 týždňov, ak plánujete skladovať žiarovku. Pozri: Ako vyrobiť organické tekuté hnojivá a hnojivá.

Zavlažovanie

Frekvencia polievania bude závisieť od ročného obdobia, spravidla platí, že v lete polievajte dvakrát alebo trikrát týždenne a v zime znížte polievanie na jedenkrát týždenne alebo každých ďalších desať dní. alebo menej.

Keď váš amaryllis vyrastie, zalejte ho zvrchu vodou izbovej teploty a nikdy nenechávajte rastlinu sedieť v tanieriku, kde sa hromadí voda.

Ak chcete cibuľku zachrániť, pokračujte v zalievaní rastliny aj po odkvitnutí.

Učil

Amaryllis sú vysoké, ťažké rastliny. Takmer všetky odrody musia byť vsadené alebo dostať nejaký typ podpory, aby sa zabránilo ich prevrhnutiu. Do hrnca môžete zapichnúť trstinu a priviazať k nej stonku.

Prerezávanie

Keď každý kvet vädne, odstrihnite ho jednotlivo a ostatné nechajte kvitnúť.

Keď dokončia všetky kvety na stonke, odrežte rastlinu tesne nad cibuľou, mala by nasledovať jedna alebo dve ďalšie kvitnúce stonky.

Amaryllis znova rozkvitne

pestovať amarylis

Po úplnom ukončení kvitnutia odstrihnite staré listy, pokračujte v kŕmení a polievaní 6 týždňov, potom sa presuňte na svetlé, chladné miesto (okolo 13-15ºC) na 10 týždňov.

Po tomto čase presuňte cibuľky amaryllis na teplé miesto a pokračujte v zalievaní.

Keď začnú aktívne rásť, nakŕmte ich vyváženým kompostom na podporu tvorby kvetov.

Ak rastliny umiestnite na teplé miesto a znova ich zalejete, zakvitnú približne o 7 – 10 týždňov.

Bežné problémy

pestovať amarylis

Prečo mi nekvitne amaryllis?

Amaryllis potrebuje na kvitnutie veľa svetla. Mali by byť chránené pred priamym svetlom, ale príliš veľa tieňa ovplyvní kvitnutie.

Ak nemáte listy ani kvety, môže to byť znak toho, že nadmerné zalievanie spôsobilo hnitie cibule.

  • Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako pestovať gardéniu v kvetináči a všetku starostlivosť o ňu

Alebo, ak ide o po sebe idúci rok pestovania tej istej cibuľky, môže sa stať, že v období vegetačného pokoja neuložila dostatok energie na kvitnutie alebo že nedostala správne teploty na spustenie tvorby alebo rast kvetných pukov.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: