Starostlivosť o rastliny

Ako rozmnožovať, pestovať Sensitive Mimosa a starostlivosť o ňu

Ako rozmnožovať, pestovať Sensitive Mimosa a starostlivosť o ňu
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Citlivá mimóza (Mimosa pudica), tiež známa ako Citlivá rastlina, je veľmi reaktívna rastlina, čo vysvetľuje jej názov. Pri dotyku sa listy rastliny okamžite zatvoria. Akonáhle sa fyzický stimul zastaví, rastlina znovu otvorí listy. Napriek svojmu názvu a citlivosti na dotyk nejde o citlivú rastlinu z hľadiska nárokov na starostlivosť, v tomto článku sa pozrieme na spôsob rozmnožovania, pestovania citlivej mimózy a starostlivosti o ňu.

kultivar Sensitive Mimosa

Základné fakty o citlivej mimóze

 • Vedecký názov: Mimosa pudica
 • Bežné názvy: Citlivá mimóza, citlivá rastlina, spiaca rastlina, akčná rastlina, skromná rastlina, mimóza, rastlina hanby.
 • Typ rastliny: Popínavý bylinný ker, trvalka
 • Pochádza z: Stredná a Južná Amerika
 • Tvar: Papraďovité listy s kvetmi v tvare pompómu
 • Maximálna veľkosť: 30 cm
 • Požiadavky na zavlažovanie: Stredné až vysoké
 • Požiadavky na svetlo: Čiastočný tieň
 • Preferovaná vlhkosť: Vysoká
 • Preferovaná teplota: 16-30 C
 • Pôda alebo pestovateľské médium: Dobre odvodnená, ílovitá s kyslým až neutrálnym pH (5,0-7,5)
 • Spôsob množenia: Semená, odrezky (stonky)
 • Toxicita: Toxický pre ľudí a domáce zvieratá (iba pri prehltnutí)

Ako rozmnožovať citlivé mimózy

Výsev semien

zasiať citlivú mimózu

Citlivá rastlina sa najčastejšie pestuje zo semena. Ružové kvety produkujú semená, akonáhle úplne zvädnú, môžete ich zbierať.

Semená zasiate do vlhkého rašelinového machu a perlitu, zahrabte ich len pár centimetrov do pôdy a na výsadbové médium umiestnite priehľadný plast, pretože semená potrebujú na klíčenie veľa vlhkosti.

Črepník umiestnite na miesto, kde dostáva svetlo, ale nie priame slnko, aspoň kým nezačnú klíčiť, potom im doprajte slnko, ale nie príliš, kým nebudú väčšie.

Semená vyklíčia za 14-21 dní. Keď dosiahnu výšku viac ako 5 cm, môžete ich presadiť do väčšieho kvetináča alebo do záhrady.

Rozmnožovanie odrezkami (stonkami)

množiť citlivú mimózu

Senzitívnu mimózu si môžete rozmnožiť aj odrezkami. Odrežte konár dlhý asi 10 cm, ktorý má uzlík na listoch.

Umiestnite odrezok do nádoby s vodou a nechajte ju tam, kým pripravíte nádobu.

Naplňte črepník kvalitnou štartovacou zmesou osiva, ktorú nájdete v každom obchode so záhradnými potrebami.

Ak nemôžete získať túto zmes, môžete si pripraviť vlastnú; Do kvetináča vložte rovnaké diely kompostu, záhradnej zeminy a riečneho piesku.

Do zmesi vypichnite dieru a odrezok umiestnite dostatočne hlboko, aby stál sám, zvyčajne 2-3 cm. Vyplňte otvor zeminou a naneste ju okolo odrezku, aby bol pevný.

Umiestnite črepník do nádoby s vodou a nechajte ju tam, kým nie je vrch pôdy vlhký na dotyk. Po namočení črepník vyberte z vody a nechajte odtiecť.

Na črepník dajte priehľadné plastové vrecko, pričom dávajte pozor, aby ste neporušili odrezky. Dobre poslúži aj sklenená alebo plastová nádoba, ak sa zmestí nad hrniec. Pomáha to lepšie udržiavať vlhkosť a vytvára ideálnu mikroklímu pre rýchlejšie zakorenenie rastlín.

Umiestnite rastlinu na slnečné okno mimo priameho slnečného žiarenia, kým neuvidíte rast nových listov, akonáhle si to všimnete, môžete jej dať priame slnko alebo ju presadiť inam.

Pestujte citlivú mimózu

pestovať citlivú mimózu

Poschodie

Rastliny citlivé na mimózu najlepšie rastú v dobre odvodnenej pôde bohatej na organickú hmotu. Keďže ide o tropickú rastlinu, je dôležité, aby bola pôda udržiavaná vlhká, ale nie premočená.

Adekvátne prevzdušňovanie je tiež dôležité, aby sa zabránilo zhutneniu koreňov alebo podmáčaniu.

Navrhujeme použiť zmes dvoch dielov čerstvej zeminy, dvoch dielov rašeliny a jedného dielu perlitu. Existuje niekoľko hotových črepníkových zemin s podobnou zmesou, ak si radšej nevyrábate vlastnú.

Kvetináč

Pre túto citlivú rastlinu je najvhodnejší stredne veľký kvetináč s pravidelnými drenážnymi otvormi. Korene sa tešia z toho, že sú obmedzené, ale nie zhutnené.

Svetlo

Mimóza citlivá na jasné svetlo, v skutočnosti príliš málo svetla spôsobí, že listy zostanú zatvorené a rastlina nebude produkovať žiadne kvety. V lete zvážte prikrytie alebo tieňovanie na poludnie, pretože slnko je príliš silné.

Ak pestujete citlivú mimózu v interiéri, umiestnite črepník do okna orientovaného na východ. Ak žijete v oblasti, kde je málo slnka alebo ak sú zimy tmavé, umelé osvetlenie je tiež možnosťou.

Použite celospektrálne fluorescenčné rastové svetlo na napodobenie slnka a získajte rovnaký efekt ako prirodzené osvetlenie.

Teplota

Citlivá mimóza je náročná na teplotu, bez ohľadu na rozsah, ktorý je pre človeka pohodlný, je pre túto rastlinu zvyčajne v poriadku.

Na správny rast a produkciu kvetov postačuje rozsah medzi 15 a 26 stupňami.

Starostlivosť o citlivé mimózy

pestovať citlivú mimózu

Zavlažovanie

Zavlažovanie citlivej rastliny nie je ťažké, ale vyžaduje si pozornosť na detaily. Pôda by mala byť vždy vlhká, ale uistite sa, že nie je premočená.

Táto citlivá rastlina potrebuje veľa vlahy a na rozdiel od iných rastlín, ktoré sa dokážu prispôsobiť suchu, táto sa nedokáže.

Ak mimosa pudica nedostane správne množstvo vlhkosti, listy sa zvlnia a zostanú zatvorené. Rastlina tiež pomaly začne odumierať.

Vyžaduje všeobecne vysokú úroveň vlhkosti v rozsahu od 45 % do 60 %. Ak žijete v suchšom prostredí, urobte z rosenia rastliny pravidelný zvyk. Hrniec môžete umiestniť aj na misku s vlhkosťou alebo použiť izbový zvlhčovač.

Najlepší spôsob, ako zabezpečiť, aby rastlina dostávala správne množstvo vody, je zaliať pôdu a nechať ju odtiecť. Ak hrniec stojí na vlhkých kamienkoch, môžete nechať vodu sedieť v podnose.

Pred opätovným zalievaním nechajte pôdu mierne preschnúť, ale nenechajte ju úplne vyschnúť. Rastlinu často postrekujte, najmä ak žijete v suchom podnebí.

Rastlina bude v zimných mesiacoch potrebovať menej vody, no stále by mala mať vlhkú pôdu po celý rok.

Pass

Mimóza Sensitive nevyžaduje ďalšie hnojivo, preto ju stačí prikrmovať iba počas vegetačného obdobia, raz za dva týždne stredne silným hnojivom.

Hnojivo musí obsahovať draslík, pretože ten je spolu s dusíkom nevyhnutný ako kľúčové živiny pri pohybe jeho listov.

Fixácia dusíka, ktorú je rastlina schopná, jej umožňuje premieňať atmosférický dusík na amoniak a iné zlúčeniny, ktoré rastlina využíva.

Choroby a škodcovia

Je to rastlina odolná voči väčšine škodcov a chorôb. Z času na čas sa môžu objaviť roztoče a môžete ich spozorovať tak, že na listoch skontrolujete malé červené bodky. Utieranie čepelí vlhkou handričkou zvyčajne pomôže pri ich odstránení.

Pliesňové choroby môžu postihnúť aj rastliny kvôli vysokej úrovni vlhkosti, ktorú vyžadujú. Zabezpečiť dobré vetranie okolo rastliny je preto rovnako dôležité ako zabezpečiť vysokú vlhkosť.

Pestovanie citlivej mimózy v interiéri

Rastliny pestované v interiéri majú tendenciu začať chátrať po prvom odkvitnutí.

 • Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako rozmnožovať, pestovať Begonia Maculata a starať sa o ňu

V strukoch kvetov sa tvoria semená, ktoré sa dajú použiť na pestovanie väčšieho množstva tejto rastliny, vo voľnej prírode tento problém nemá, ale skutočné dôvody zmeny nie sú pochopené.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: