Okrasné rastliny

Ako pestovať Aloe nobilis (Aloe perfoliata) a starostlivosť o ňu

Ako pestovať Aloe nobilis (Aloe perfoliata) a starostlivosť o ňu
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Aloe nobilis (Aloe perfoliata) je nízko rastúca, vždyzelená odroda aloe, ktorá má charakteristické zubaté listy. Je to krátka, štíhla, zaujímavá sukulentná rastlina ideálna pre horúce a suché záhrady. V tomto článku uvidíme, ako rozmnožovať, pestovať Aloe nobilis a starať sa o ňu.

kultivar Aloe nobilis (Aloe perfoliata)

Charakteristika Aloe nobilis

 • Bežný názov: Aloe nobilis, Aloe mitra, Aloe mitriformis, Rock aloe
 • Botanický názov: Aloe perfoliata
 • Čeľaď: Asphodelaceae
 • Typ rastliny: Sukulentné
 • Veľkosť pre dospelých: 75 cm až 1 m vysoký
 • Vystavenie slnku: Úplné, čiastočné
 • Typ pôdy: Hlina, piesčitá, dobre odvodnená
 • PH pôdy: kyslé, neutrálne, alkalické
 • Obdobie kvitnutia: Leto
 • Farba kvetu: Žltá, oranžová, červená
 • Pôvodná oblasť: Južná Afrika

Voskovité, šťavnaté listy môžu meniť farbu z modrozelenej na odtiene ružovej a fialovej v závislosti od množstva slnečného svetla, ktoré dostáva.

Trubkové kvety, ktoré kvitnú v odtieňoch žltej, oranžovej a červenej, dodajú vašej záhrade v lete zaujímavý nával farieb a ich nektár je atraktívny pre opeľovače.

Aloes nobilis dobre rastie ako dekoratívna pôdna pokrývka v suchom podnebí. Dospelé exempláre môžu merať až jeden meter na výšku.

Ako rozmnožovať Aloe nobilis

pestovať aloe nobilis

Existujú tri spôsoby rozmnožovania aloe nobilis: oddelenie mláďat, ktoré rastú na boku rastliny, prostredníctvom odrezkov listov a zasiatím semien. Pozrime sa na každú z nich.

Rozmnožujte sa od mladých

Najjednoduchší spôsob, ako vypestovať aloe nobilis z inej rastliny, je rozmnožovanie prostredníctvom mláďat alebo vrúbľov, ktoré rastú zo spodnej časti zrelej rastliny.

V prvom rade na chvíľu dobre navlhčite pôdu, než to urobíte, aby korene mohli ľahko vyjsť von.

Mláďatá odstráňte z materskej rastliny jemným potiahnutím. Dbajte na to, aby boli korene každého z nich čo najviac neporušené.

Udržujte mláďa jeden deň v tieni, aby sa vytvoril kalus. Potom vezmite malý črepník a naplňte ho zmesou zeminy a piesku.

Nesaďte príliš hlboko, ale zasypte všetky korene zeminou, črepník umiestnite na miesto, na ktoré dopadá dostatočné množstvo nepriameho slnečného žiarenia, a zalejte vždy, keď pôda vyschne.

Keď trochu vyrastie a uvidíte nové listy, môžete ho presadiť do väčšieho kvetináča alebo priamo von.

Propagovať z Tabuliek

Je tiež možné zakoreniť listy, aby ste získali nové rastliny aloe nobilis, preto hľadajte zdravé listy, ktoré merajú medzi 5 a 10 cm.

Nastrihajte ich nožom alebo nožnicami a nechajte ich dva-tri dni odpočívať v tieni, pomáha to vytvárať na reze mozoľ a netrpia problémami s hnilobou, keď sú v zemi.

Po tomto čase zasaďte odrezky rezom nadol do zmesi zeminy a piesku asi 3 cm hlboko. Trochu zalejte a nechajte ich na svetlom mieste, kam nedopadá priame slnko.

Nezalievajte ich často, pred opätovným zalievaním nechajte pôdu trochu preschnúť a keď uvidíte nový prírastok, môžete ich presadiť a starať sa o ne ako obvykle.

Výsev semien

Pri vysievaní semien aloe nobilis je kľúčové to robiť na jar a v dobre priepustnej pôde.

Aloe perfoliata môžete pestovať zo semien vonku, ak žijete v oblasti, kde teplota neklesne pod -1°C. Ak žijete v chladnejšej zóne, pestujte ju vo vnútri pod pestovateľským svetlom.

Neodporúčame pestovať Aloe nobilis zo semien, pretože je príliš pomalé.

Starostlivosť o Aloe nobilis

pestovať aloe nobilis starostlivosť

Za predpokladu, že má správne podmienky, je aloe nobilis ľahko pestovateľný, nenáročný na údržbu. Je to odolná a zhovievavá rastlina, odolná voči väčšine chorôb a nenáročná na údržbu.

Hlavnou požiadavkou na starostlivosť o ne, rovnako ako v prípade všetkých sukulentov, je zabezpečiť, aby sa nepreliali vodou. Ak je podnebie vášho regiónu suché a teplé, pôda je dobre odvodnená a rastlina dostáva dostatok slnečného svetla, malo by sa jej ľahko dariť.

Svetlo

starostlivosť o aloe nobilis

Aloe nobilis by sa malo pestovať na mieste, ktoré dostáva dostatok slnečného svetla. Hoci dokáže prežiť aj v čiastočnom tieni, stále svetelné podmienky zaručujú, že listy zostanú v najzaujímavejšej a najfarebnejšej podobe.

Odtieň robí zuby belšími a listy zelenšími. Na plnom slnku sa klinčeky sfarbia do jasne žltej farby a listy sa sfarbia do opálených a fialových odtieňov.

Poschodie

Pôdy, ktoré sú piesočnaté, skalnaté a obsahujú bežnú záhradnú pôdu, sú najlepšie pre rastliny aloe nobilis. Nepotrebujú pôdu, ktorá je príliš bohatá na živiny. Dôležité je, že dobre odteká a voda sa nekaluží.

Uprednostňujú zásadité hodnoty pH, ale dobre sa im darí aj v neutrálnych pôdach.

Voda

Ako iné šťavnaté odrody neznášajú stojatú vodu. Dávajte pozor, aby ste ich nepreliali, inak sa u nich rozvinie hniloba koreňov.

Po zasadení je rastlina odolná voči suchu, ale počas vegetačného obdobia je mierne zalievanie prospešné, len sa uistite, že pôda má šancu medzi sezónami úplne vyschnúť.

Keď je rastlina neaktívna, zalievanie by malo byť veľmi mierne, zvyčajne stačí raz za dva mesiace.

Teplota a vlhkosť

starostlivosť o aloe nobilis

Hoci sa Aloe nobilis najlepšie darí v teplom pobrežnom podnebí (okolo 21 až 30 stupňov Celzia), ktoré nie je vlhké ani nadmerne daždivé, je známe, že je mimoriadne odolná voči mrazu.

Mnohí pestovatelia aloe nobilis uviedli, že vydrží teploty až -10 stupňov Celzia. Na druhej strane sa mu veľmi nebude dariť vo vlhkom a miernom prostredí.

Hnojivo

V letných mesiacoch, keď rastie, ocení kŕmenie hnojivom špeciálne určeným pre kaktusy.

 • Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako pestovať Kalanchoe Thyrsiflora (paletová rastlina) a starostlivosť o ňu

Počas zimného pokoja však nebude potrebovať žiadnu ďalšiu potravu. Pozri: Hnojenie sukulentov organickými a domácimi metódami

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: