Starostlivosť o rastliny

Sprievodca a tipy na starostlivosť o vnútorné orchidey

Sprievodca a tipy na starostlivosť o vnútorné orchidey
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Pestovanie orchideí (Orchidaceae) v interiéri je možné, s našimi tipmi ich môžete pestovať zdravo vo vnútri domu a užiť si ich krásne a jemné kvety v celej ich nádhere. V tomto článku vás naučíme všetko o starostlivosti o orchidey v interiéri.

starostlivosť o vnútorné orchidey

Tipy na starostlivosť o orchidey v interiéri

Orchidey sú výnimočne prispôsobivé a môžu rásť v akýchkoľvek podmienkach. Táto kvalita z nich robí ideálnu voľbu pre izbovú rastlinu. Pozrime sa na tipy na starostlivosť o vnútorné orchidey.

Umiestnenie

Vyberte pre svoje orchidey svetlé miesto, pretože tejto rastline sa darí na nepriamom slnečnom svetle. Na pestovanie orchideí najlepšie fungujú okná orientované na východ.

Snažte sa neumiestňovať svoju rastlinu do okna orientovaného na sever, pretože môže byť príliš tmavé. Ak umiestnite rastlinu v blízkosti okna orientovaného na juh, použite clonu alebo záves na rozptýlenie priameho slnka, pretože príliš veľa svetla môže rastlinu poškodiť.

Tip: Ak nemáte vnútorné miesto s jasným nepriamym svetlom, umiestnite orchidey pod pestovateľské svetlá.

Zavlažovanie

ako zalievať orchidey

Orchidey sú odolnejšie voči suchu ako vlhkomilné rastliny. Zalievanie stačí raz týždenne.Majte na pamäti, že nadmerné zalievanie je smrťou orchideí, pretože neradi zostávajú v podmáčanom kvetináči. Toto je jeden z najdôležitejších tipov na starostlivosť o orchidey.

Tip: Pseudobbulby (hrubá časť stonky v spodnej časti) sú zásobné orgány v orchideách, ktoré šetria vodu a živiny. Rozdelenie jednotlivých pseudobulb môže spôsobiť slabý a pomalý rast orchideí. Nikdy to nerobte.

Vlhkosť

Orchidey milujú vlhké podmienky a primeranú cirkuláciu vzduchu okolo koreňov. Preto, ak žijete v regióne so suchou zimou, postavte črepník na podnos s mokrými kamienkami. V blízkosti rastliny orchidey môžete tiež umiestniť zvlhčovač, čo je najlepší spôsob, ako zvýšiť vlhkosť.

Teplota

Orchidey uprednostňujú teplé podnebie. Pre optimálny rast rastlín je ideálna denná teplota 21-26 C, po ktorej nasleduje nočná teplota 15-18 C. Hoci teploty pod 12 C môžu poškodiť zdravie rastlín.

Poschodie

hnojiť orchideu

Môžete experimentovať a skúšať rôzne druhy zmesí orchideí, aby ste zistili, ktorá z nich najlepšie funguje pre vašu orchideu, použite prísady ako drevené uhlie, korok, piesok, kamenná vlna a hobliny z kokosových škrupín.

Tieto typy médií poskytujú rastline rýchlu drenáž a prúdenie vzduchu, ktoré korene orchideí potrebujú.

Orchidey na rast nepotrebujú pôdu, môžete si kúpiť komerčnú zmes na pestovanie orchideí alebo si vyrobiť vlastnú zmiešaním rašeliny, jedľovej kôry a perlitu (vezmite si dva diely kôry a jeden diel rašeliny). Tu sa dozviete, ako vyrobiť pôdu v kvetináči.

Pass

Vo všeobecnosti platí, že orchidey môžete hnojiť raz za mesiac, hoci odborníci odporúčajú kŕmenie raz týždenne. Odporúča sa kŕmiť orchidey každý týždeň slabým roztokom vyváženého tekutého hnojiva.

Použite hnojivo obsahujúce rovnaké diely dusíka, fosforu a draslíka, napríklad (10-10-10) v polovičnej alebo štvrtinovej sile, riedené vodou.

Na trhu sú aj špeciálne hnojivá na orchidey, ktoré môžete použiť. Pred použitím si pozorne prečítajte pokyny na etikete.

Ak žijete v chladnom podnebí, prestaňte hnojiť počas zimných prestávok. Budúcu jarnú sezónu opäť nakŕmte orchidey.

Tip: Svoje orchidey neprekrmujte, pretože to môže spôsobiť rýchly, ale slabý rast.

Ako zistím, že je čas na transplantáciu?

transplantovať orchidey

Mohli by ste si myslieť, že vzdušné korene vyčnievajúce z vrchu črepníka sú známkou toho, že je potrebná transplantácia, ale nie nevyhnutne.

Tieto korene sú v prírode na to, aby sa prichytili na stromoch a zároveň absorbovali vlhkosť zo vzduchu a dažďa. Transplantujte svoju orchideu, ak rastlina pretečie kvetináč, ako je vidieť na fotografii vyššie.

Možno budete musieť presadiť aj v prípade, že sa pestovateľské médium rozpadá. To, či sa zmes na báze kôry pokazí, zistíte, ak do hrnca nalejete vodu a tá netečie voľne cez drenážne otvory, alebo ak spolu s vodou vytekajú kúsky, ktoré vyzerajú ako kávová usadenina.

Väčšina orchideí vysadených v zmesiach kôry sa musí presadiť každý jeden až tri roky.

Mám rezať stonky starých kvetov?

Vyhorená stonka kvetu väčšiny orchideí zhnedne, preto ju odrežte späť v blízkosti lístia, kde sa prichytáva. Ale ak je klas stále zelený, po opadnutí posledného kvetu odrežte koniec.

Uistite sa, že na stonke, kde sa vytvorí nový hrot, ponechajte aspoň dva uzly, prípadne niekoľko.

Na uzloch starej kvitnúcej stonky sa vytvoria nové kvetné klasy. S každým cyklom kvitnutia sa tieto kvety postupne zmenšujú, takže ak sa to stane, budete chcieť odrezať celú stonku, kde púčiky z rastliny.

Na prevenciu chorôb rastlín po prerezaní; sterilizujte svoje záhradnícke nožnice liehom a potom ošetrite rez škoricou, aby ste predišli chorobám, pridajte do každého rezu trochu mletej škorice, aby ste ho ochránili.

Záverečné tipy na starostlivosť o vnútorné orchidey

Hniloba koruny sa môže vyskytnúť, ak orchidey zalievate zhora. Príčinou je stojatá voda v korune a medzi listami. Vodu jemne utrite obrúskom.

Niektoré orchidey vytvárajú vzdušné korene. Tieto korene sú viditeľné a zdá sa, že vyrástli vo vzduchu. Nestrihajte ich. Je to normálne u niektorých orchideí, ako je Phalaenopsis.

Škodcovia ako múčnatka, vošky alebo múčnatka môžu spôsobiť poškodenie orchideí. Najlepší spôsob, ako sa ich zbaviť, je odstrániť ich ručne. Môžete tiež použiť insekticídne mydlo. Ak to nefunguje, chemické pesticídy by mali byť poslednou možnosťou.

Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako sa starať o štvorsezónny citrónovník.

Väčšina orchideí kvitne ročne. Ak sú dobre udržiavané, môžu často kvitnúť: väčšina odrôd kvitne 6-10 týždňov.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: