Okrasné rastliny

10 tipov na starostlivosť o sukulenty v interiéri

10 tipov na starostlivosť o sukulenty v interiéri
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Je starostlivosť o sukulenty jednoduchá? Áno, sú, ale netreba ich zanedbávať. Zdieľame 10 tipov na starostlivosť o vnútorné sukulenty, ktoré vám pomôžu ich lepšie spoznať a zabezpečiť, aby sa im v interiéri darilo.

1. Výber správnych a zdravých sukulentov

Zamyslite sa nad tým, kde chcete svoje sukulenty pestovať. Niektorým sa darí lepšie vonku ako v interiéri. Niektorí uprednostňujú jasné, priame svetlo, zatiaľ čo iní sa vyhýbajú slnku a uprednostňujú nepriame svetlo.

Máte miesto pre gigantický sukulent alebo chcete maličký, ktorý sa zmestí do každého kúta? Zasadili by ste ho priamo do zeme alebo do luxusného kvetináča, ktorý môžete presúvať? Keď sa na to zameriate, budete mať lepšiu pozíciu pri výbere sukulentov, ktoré ste si adoptovali.

Keď si kupujete sukulenty, dobre si ich prezrite. Zdravý sukulent by mal byť dobre tvarovaný a mal by mať skvelé sfarbenie a zdravé lístie. Snažte sa vyhnúť akýmkoľvek známkam poškodenia alebo hmyzu.

2. Použite vhodnú pôdu a hnojivo pre sukulenty

pôda pre sukulenty

Sukulenty sú radi suché od končeka po koreň a darí sa im, keď rastú v pôde, ktorá voľne odteká a je prevzdušnená.

Kaktusová alebo šťavnatá kvetinová zmes funguje dobre, ale ak nie je k dispozícii, môžete si vytvoriť svoju vlastnú zmiešaním zeminy z kvetináča s rovnakým dielom hrubého piesku a drveného štrku, aby ste vytvorili drenáž.

  • Pozri: Ako vyrobiť substrát (pôdu) pre sukulenty a kaktusy

Mnoho sukulentných záhradníkov verí, že sukulenty nepotrebujú hnojivo. Hoci väčšina sukulentov sa zaobíde bez akéhokoľvek hnojiva, je dôležité mať na pamäti, že živiny sú potrebné pre každú rastlinu.

Neprekrmujte však svoju rastlinu! Odporúča sa kŕmiť sukulentmi tri až štyrikrát do roka.

Najlepší čas na to je leto alebo jar, keď rastliny aktívne rastú. Počas zimy sú zvyčajne neaktívne, preto ich v tomto období nekŕmte.

3. Neprelievajte

sukulentná starostlivosť

Sukulentné rastliny sú xerofyty a prirodzene sa prispôsobujú nízkym zrážkam tým, že ukladajú vodu do svojich listov a stoniek.

Najlepšie by bolo počkať, kým vrchná vrstva pôdy úplne nevyschne (približne každé dva týždne), zaliať pôdu vodou, kým úplne nevytečie.

Ďalšou mylnou predstavou je predstava, že dokážu prežiť aj bez vody. Hoci sú xerofytické a adaptované na púštne podmienky, potrebujú dostatok vody, aby si ju uložili v listoch.

Púšť môže zažiť dlhé obdobia sucha, ale keď prší, naplní sa vodou. Odporúča sa napodobňovať tento typ závlahy, keďže sú na to prispôsobené.

Na zalievanie by ste nemali používať metódu zahmlievania (navlhčovanie listov). Nielenže je zahmlievanie hrozný spôsob, ako to urobiť, ale tiež podporuje hnilobu listov, ak ich denne zahmlievate.

Ak listy zožltnú, vaša rastlina môže byť vystavená prílišnej vlhkosti. Rozmočené listy znamenajú, že sa vaša rastlina topí, a zvlnené vrchné listy znamenajú, že nedostávajú dostatok vody.

  • Pozri: Ako a kedy zalievať sukulenty a kaktusy

4. Používajte vhodné kvetináče alebo kvetináče

starať sa o sukulenty

Sukulenty sú náchylné na hnilobu koreňov. Stáva sa to, keď zostávajú príliš dlho vo vlhkej pôde. Pôda v kvetináčoch bez drenážneho otvoru trvá oveľa dlhšie, kým vyschne, čím sa zvyšuje riziko hnitia.

Podobne čiastočne uzavreté nádoby spôsobujú vyššiu vlhkosť. To je riskantné, pretože to podporuje hnilobu, najmä na listoch a stonkách. S nádobami z terakoty, dreva alebo hypertufy nikdy neurobíte chybu.

5. Nesaďte sukulenty v blízkosti iných odrôd

Aranžmány rôznych rastlín sú jednoducho nádherné. Určite vyzerajú dobre v kombinácii s inými odrodami. Žiaľ, je to možné len dočasne.

Sukulenty majú veľmi odlišné podmienky pestovania ako iné rastliny. Napríklad bazalku je potrebné zalievať každých šesť hodín, inak začne vädnúť a sukulenty neznesú vlhkosť. Nie je možné dosiahnuť súdržnosť bez toho, aby jedna z rastlín nezomrela.

To platí aj pre niektoré skupiny sukulentov, zatiaľ čo iné vydržia bez vody celé týždne, iné potrebujú zalievať každý týždeň.

6. Nesaďte ich príliš blízko seba

sukulentná starostlivosť

Pestovanie rôznych sukulentov na jednom mieste predstavuje veľkolepú estetiku. A do určitej miery si sukulenty s tým rozumejú lepšie ako iné rastliny.

Vtesnanie mnohých do jedného priestoru však predstavuje určité problémy. Konkurencia o živiny sa stáva tvrdá, čo môže viesť k podvýžive.

Navyše nadmerné nahromadenie sukulentov môže podporiť výskyt škodcov a dokonca aj šírenie plesní.

Zistite, do akej miery každý z nich rastie, a kultivujte ich, pričom nechajte priestor asi 10 cm od seba.

7. Sukulenty majú rady slnečné a suché miesta

sukulentná starostlivosť

Väčšina sukulentov pochádza z horúcich a suchých klimatických pásiem a nie je žiadnym prekvapením, že sú veľkými milovníkmi slnka.

4 až 6 hodín priameho slnečného žiarenia na kuchynskom parapete alebo terase je adekvátnych.

Ak váš sukulent rastie vonku a nachádza sa v oblasti s vysokými teplotami, skúste si vytvoriť tieň alebo zástenu, aby ste ho zakryli počas najteplejších hodín dňa. Nezabudnite ho tiež pravidelne otáčať, ak ho umiestnite do čiastočne zatienených oblastí.

Väčšina sukulentov nie je mrazuvzdorná, preto je vhodné ich počas chladných období premiestniť na teplejšie miesto.

V lete ich môžete zobrať von a nechať ich vyhrievať sa na slnku v ranných alebo popoludňajších hodinách.

Ak je vo vašej domácnosti potrebné prirodzené osvetlenie, môže to urobiť pestovateľské svetlo. Niektorým sukulentom sa darí aj pri slabom osvetlení, ale musia byť tiež vystavené slnečnému žiareniu na minimálny počet hodín každý deň.

Keď sa rastlina začne naťahovať a vyzerá ako vychudnutá, možno jej nedostáva dostatok slnečného svetla.

8. Pozor na škodcov a choroby

Sukulenty sú zriedkavo napadnuté škodcami a chorobami, ale vždy musíte byť ostražití.

Zopár vatových tampónov namočených v liehu odradí lezúcich škodcov. Existujú prírodné domáce pesticídy, ktoré vám môžu pomôcť odpudzovať škodcov.

9. Presádzanie sukulentov

sukulentná starostlivosť

Väčšina sukulentov sa perfektne hodí do malých kvetináčov. Náš skrytý kaktusový pohár môžete dokonca použiť ako kvetináč pre menšie sukulentné rastliny.

Korene rastlín však potrebujú na rast dostatok priestoru. Ak korene presahujú veľkosť kvetináča a zostanú v tomto stave, nastanú problémy s vysychaním, pretože voda nebude správne absorbovaná.

Sukulenty sú pomaly rastúce rastliny a zistiť, kedy ich presadiť, môže byť skľučujúce.

Najlepšia rada, ktorú si môžeme myslieť, je presadiť hneď, ako korene začnú prepichovať drenážny otvor.

Okrem toho pravidelné strihanie alebo strihanie sukulentov je dobré nielen pre ich rast, ale aj pre ich zdravie. Pozri: Sukulenty slivky

  • Pozri: 8 tipov na správne presádzanie sukulentov

10. Chráňte pred prachom

sukulentná starostlivosť

Či už sukulenty umiestnite do interiéru alebo vonku, bude tam prach. Prach je vo väčšine prípadov neškodný, ale znižuje príťažlivosť vášho sukulentu.

  • Môžete si tiež prečítať: 7 tipov pre kaktusy a sukulenty, aby rástli rýchlejšie

V mojom prípade vždy chcem, aby zostala zdravá a pekná. Na čistenie prachu z listov a tŕňov sukulentov zvyčajne používam handričku alebo kefu a trochu vody. Ten pocit, keď sa staráte o svoje milované sukulenty od najmenšej časti, je ten najlepší.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: