Okrasné rastliny

Sprievodca a tipy na pestovanie jazmínu v interiéri

Sprievodca a tipy na pestovanie jazmínu v interiéri
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Jazmín (Jazmín) je kvetina so sladkou vôňou, ktorá osvieži atmosféru vo vašej domácnosti. Tieto kvety sa dajú použiť od čaju až po parfum. Jazmín je vinič a zvyčajne rastie vonku, ale dá sa pestovať aj v interiéri. Pozrime sa, ako pestovať jazmín v interiéri a ako sa oň starať.

Pestujte jazmín v interiéri

Črepník na pestovanie jazmínu

Minimálna veľkosť kvetináča na pestovanie jazmínu v interiéri je približne 15 cm v priemere a hĺbke, čo by malo byť dostatočne veľké na to, aby udržalo potrebné množstvo pôdy.

Ideálna veľkosť, aby ste sa vyhli každoročnému presádzaniu, by mala mať priemer a hĺbku aspoň 30 cm.

Pamätajte, že zvolená nádoba alebo črepník musí mať na dne drenážne otvory, aby sa predišlo prípadom nadmerného zalievania rastliny.

Typ pôdy pre jazmín

pestujte jazmín v interiéri

Aby sa vašej izbovej rastline jazmínu darilo, potrebuje dobre priepustnú, pórovitú pôdu. Materiály ako kokos, kôra a iné organické materiály robia pôdu vzdušnou a ľahkou.

Ďalšou najlepšou možnosťou je zalievacia zmes z obchodu. Funguje veľmi dobre, pretože má správny pomer vermikulitu, perlitu a rašelinového machu.

Táto pôdna zmes pomáha absorbovať vlhkosť a odolávať zhutneniu. Odolná kvetinová zmes je ideálnou voľbou pre pestovanie jemného a krásneho jazmínu.

Zavlažovanie

Jazmín je rastlina nenáročná na údržbu. Na začiatku jari a začiatkom zimy je potrebné málo vody.

Premočenie spôsobí, že pôda bude mokrá, preto ich zalejte, keď máte pocit, že pôda je suchá. Môžete to urobiť pomocou prstov.

Polievajte raz alebo dvakrát týždenne, ale robte to hlboko, aby korene ľahko prijímali vlhkosť.

Nie je potrebné zalievať denne, ale kedykoľvek to urobíte, hlboká voda sa dostane ku koreňom a udrží vašu rastlinu dokonale hydratovanú.

V lete a počas obdobia kvitnutia potrebujú vaše rastliny viac vody, v tomto čase sa vždy snažte udržiavať pôdu vlhkú, ale nie podmáčanú. Pamätajte, že na jeseň potrebujú menej vody.

Pre izbové rastliny sa v zimnom období v dôsledku výroby tepla v kachliach na drevo vytvorí suché prostredie. Dávajte pozor na pôdu, aby nevyschla.

V blízkosti rastliny jazmínu môžete umiestniť aj zvlhčovač vzduchu. Rastliny jazmínu potrebujú aspoň 50% vlhkosť. Ak je vlhkosť nižšia, jej korene neznesú stratu vody v dôsledku sucha.

Svetlo a slnko

pestujte jazmín v interiéri

Pri pestovaní jazmínu v interiéri je dôležitým faktorom svetlo. Miesto, kam umiestnite hrniec, by malo byť dobre osvetlené.

Zaistite, aby boli vaše rastliny na priamom slnečnom svetle aspoň 4 hodiny. Ak sa dostanú príliš veľa svetla, zatiahnite žalúzie. Podľa potreby môžete zmeniť aj umiestnenie rastlín.

Okno orientované na juh, ak žijete na severnej pologuli, alebo okno orientované na sever, ak žijete na južnej pologuli, je najlepším miestom pre rast rastlín jazmínu, pretože pravidelne dostáva slnečné svetlo.

Ak vaše rastliny dostanú príliš veľa slnečného svetla, začnú opadávať listy. Je to jasný znak toho, že dostávajú príliš veľa slnka. Riešením tohto problému je čo najskôr premiestniť rastliny na iné miesta.

Pri pestovaní rastlín v interiéri sa na listoch rastlín každých pár mesiacov hromadí prach. Očistite listy, aby mohli absorbovať slnečné svetlo, aby sa im darilo.

Pass

pestujte jazmín v interiéri

Na hnojenie jazmínových rastlín môžete použiť niekoľko spôsobov. Zriedené krmivo pre izbové rastliny je dobrou voľbou, ktorú môžete používať počas celého vegetačného obdobia, druhou možnosťou je hnojivo s vysokým obsahom fosforu.

Kompost je skvelá voľba, pretože obsahuje všetky základné rastlinné živiny, ktoré sú nevyhnutné. Vyhnite sa používaniu silných hnojív, pretože to môže byť škodlivé pre rastliny jazmínu.

Počas vegetačného obdobia, ako je jar a začiatok jesene, by sa jazmínové rastliny mali hnojiť každé 2 až 4 týždne. Nezabudnite nehnojiť svoju jazmínovú rastlinu koncom jesene a zimy.

Uistite sa, že hnojivo, ktoré používate pre vašu rastlinu jazmínu, je určené pre izbové rastliny. Ak používate vo vode rozpustné hnojivo, aplikujte iba 50 % dávky uvedenej výrobcom.

Môžete pridať aj organickú hmotu, napríklad kompost. Kompost si jednoducho vyrobíte doma, je tu aj možnosť hotového kompostu.

Nádoba alebo črepník, v ktorom pestujete, by mal obsahovať aspoň 20 % organickej hmoty, čo pomôže zaviesť základné mikroorganizmy a mikroživiny.

Ako rozkvitnúť izbový jazmín

pestujte jazmín v interiéri

Ako mnoho iných kvitnúcich tropických rastlín, aj jazmín potrebuje na kvitnutie rozdiel medzi dennými a nočnými teplotami aspoň 10 stupňov Celzia, čo sa vyskytuje na jeseň av zime.

Ak však vaša rastlina nekvitne, dôvodom môže byť aj nedostatok slnečného svetla, čo je často problém v interiéri, alebo nadbytok dusíka.

Kŕmte hnojivom na kvitnúce rastliny, ktoré obsahuje málo alebo žiadny dusík a vyššie percento fosforu na zlepšenie kvitnutia. Uistite sa, že rastlina je na mieste s dostatkom slnečného svetla.

Potrebuje jazmínová rastlina mriežku?

pestujte jazmín v interiéri

Vo väčšine prípadov sa vaša rastlina pri pestovaní v interiéri zvinie na prirodzené podpery sama a opiera sa o policu alebo stenu. Môžete si však zvoliť inštaláciu oblúka alebo iného typu mreží, ak chcete.

V opačnom prípade nebude mať rast curlingu žiadny vplyv na celkové zdravie a pohodu jazmínovej rastliny, takže výber je čisto kozmetický a môže byť ponechaný na vaše vlastné uváženie.

Pri pestovaní jazmínu v interiéri sa môžete rozhodnúť aj pre závesné kvetináče, jeho konáre budú na jar a v lete visieť na kvetinovú šou.

Škodcovia a choroby jazmínu

Jazmín obyčajný je odroda bez škodcov a chorôb. Ale roztoče sú pre zimný jazmín veľkým problémom. Zlikvidujte infikovanú rastlinu, aby neboli zasiahnuté ostatné rastliny.

Biele vatovité hmoty nachádzajúce sa pod listami a na stonkách sa nazývajú múčnatky. Ak ich chcete odstrániť, použite vatový tampón namočený v alkohole.

Ak na svojej rastline vidíte žlté listy, znamená to, že potrebuje hnojivo. Nezabudnite použiť hnojivo na jar pre voňavý kvet.

Jazmínové prerezávanie

pestujte jazmín v interiéri

Veľkosť jazmínovej rastliny sa dá ovládať prerezávaním. Rastlina po ňom dosiahne požadovanú veľkosť. Počas prerezávania môžete odstrániť odumreté a zamotané kúsky rastlín.

Všimnite si, že by ste nemali odstraňovať viac ako tretinu rastliny naraz. Prerezávanie umožňuje vašim jazmínovým rastlinám rásť určitým smerom.

Zber jazmínu

Väčšina ľudí používa jazmín na prípravu čaju. Keď uvidíte, že jazmínová rastlina je otvorená, natrhajte kvety. Umiestnite ich na chladné a suché miesto. Chladný vzduch spôsobí, že schnú pomaly.

Po usušení sa tieto okvetné lístky dajú použiť na prípravu čaju alebo ich vylúhovať do sirupov, nápojov atď.

  • Môže to byť zaujímavé: 12 kvitnúcich rastlín ideálnych na pestovanie v interiéri

Pred zberom kvetov na jedlé účely sa uistite, že rastlina neobsahuje pesticídy a herbicídy.

Súvisiace články na doplnenie tohto čítania:

Ako pestovať a pestovať jazmín organicky
Ako rozmnožiť jazmín z odrezkov (stoniek)

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: