Záhradné plodiny

Ako pestovať kukuricu v kvetináči a starostlivosť o ňu

Ako pestovať kukuricu v kvetináči a starostlivosť o ňu
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Keď si človek spomenie na kukuricu ( Zea mays ), vynorí sa mu predstava šírych polí. Ak ale máte záujem o pestovanie kukurice doma a nemáte veľký priestor, nenechajte sa odradiť, pretože kukuricu si môžete zasadiť do črepníka. V tomto článku vás naučíme, ako siať, pestovať kukuricu v kvetináči a starať sa o ňu.

pestovať kukuricu v kvetináči

Ako pestovať kukuricu

Pre úspech zasiate semená priamo do črepníka, pretože korene mladých rastlín kukurice sa neradi vyrušujú a veľmi zle znášajú presádzanie.

Keď teplota v pestovateľskej oblasti dosiahne 21 stupňov C, je najlepší čas na siatie semien, ideálnym obdobím roka je jar a najlepšie je to urobiť na ubúdajúcom Mesiaci.

pestovať kukuricu v kvetináči

V pôde urobte 1 cm hlbokú jamku, do každej jamky vložte jedno alebo dve semená a zakryte jemnou vrstvou zeminy. Vzdialenosť medzi každou rastlinou by mala byť medzi 10 a 15 cm.

Po zasiatí zalejte, aby sa semená rýchlo adaptovali na nové prostredie.

Slnečné svetlo je veľmi dôležitým faktorom rastu pri klíčení semien kukurice, preto je dobré dbať na to, aby dostávali dostatok slnečného svetla, hľadajte miesto, kde dostávajú čo najviac slnka .

Čas klíčenia je približne 10 až 14 dní, pokiaľ teplota presiahne 20 stupňov C.

Pestovanie kukurice v kvetináči

Vhodný hrniec

Pestujte kukuricu v kvetináči

Hlinené alebo plastové črepníky a veľké nádoby fungujú dobre, no nezostávajte len pri tom. Ak ste kreatívni, môžete použiť kôš na bielizeň, drevené debny, sudy, odpadkové koše a čokoľvek, čo si myslíte, že by mohlo fungovať.

Dôležité je, že je dostatočne veľký na to, aby poskytoval dostatok priestoru pre rastliny kukurice.

Odporúčaný minimálny priemer je 30 cm. Majte na pamäti, že každá nádoba tejto veľkosti pojme až štyri rastliny kukurice.

Minimálna hĺbka črepníka je asi 30 cm, rastlina tak môže stáť sama a nebude mať problémy.

Nevysádzajte viac ako 4 rastliny do tej istej nádoby, pokiaľ nie je väčšia, ako odporúčame.

Pestovanie kukurice potrebuje priestor, dostatok živín a drenáž. Dostupnosť všetkých týchto faktorov povedie k uspokojivému výkonu.

Kam umiestniť črepník s rastlinami kukurice

pestovať kukuricu v kvetináči

Ako sme už spomenuli, kukurica sa pestuje vo veľkom kvetináči, takže nie je ľahké ju presúvať. Preto im musíte vybrať vhodné miesto, kde dostávajú dostatok slnečného svetla.

Vyberte miesto, kde vaše rastliny dostávajú dostatok vzduchu na dýchanie a slnečné svetlo, aby dosiahli čo najlepší výkon.

Kukuričné rastliny radi rastú v horúcom podnebí, čo znamená, že na správny a zdravý rast potrebujú dostatok slnečného svetla.

Ideálny typ pôdy

Pôda je veľmi dôležitým faktorom pre rast každej rastliny. Uistite sa, že vaše rastliny dostávajú všetky základné živiny, inak vám neposkytnú zdravú úrodu.

Na úspešné pestovanie kukurice v kvetináčoch sa odporúča použiť hlinitú kvetináčovú zmes, pretože táto zmes obsahuje všetky živiny, ktoré potrebuje.

Rastliny kukurice jedia veľa, preto pridajte dusík a fosfor, pretože tieto živiny zvýšia ich výnos.

Bohatosť pôdy môžete zvýšiť pridaním kompostu, kuracieho hnoja, pokosenej trávy a rybej emulzie. Tieto veci spevnia pôdu v kvetináči pred zasadením semien kukurice.

Kompost je potrebné veľmi dobre premiešať so zeminou v kvetináči. Vaša rastlina kukurice tak dostane všetky základné živiny, keď začne rásť.

Starostlivosť o črepníkovú kukuricu

pestovať kukuricu v kvetináči

Majte na pamäti, že kukurica môže byť trochu zložitá, ak ju pestujete v kvetináčoch. Vaša pozornosť je veľmi dôležitá na dosiahnutie dobrej úrody.

Zavlažovanie

Pôda by mala zostať vlhká po celú dobu, kým semená nevyklíčia. Tento proces bude trvať dva týždne.

Keď vyklíčia, mali by ste rastliny polievať každé dva dni, ale určite to nepreháňajte, len toľko, aby ste udržali pôdnu vlhkosť.

Nadmerné zalievanie nie je dobré pre rastliny kukurice, je lepšie to urobiť, keď to potrebujú. Ak chcete vedieť, kedy to urobiť, môžete zaboriť prst do zeme a skontrolovať vlhkosť nižšie, pretože povrch predtým vyschne.

Ak zistíte, že pôda je vlhká, nezalievajte ju a počkajte niekoľko dní. Pamätajte, že vaše rastliny potrebujú viac vody, keď rodia.

Hnojivo

Hnojivá pomôžu zdravšiemu vývoju rastlín. Po 10 týždňoch od zasiatia semienok môžete použiť hnojivo, uistite sa, že je organické, pretože ho zjete neskôr.

Vaše rastliny kukurice potrebujú iba ½ polievkovej lyžice 5-10-10 alebo 10-20-20 hnojiva na každú.

Najlepší spôsob aplikácie hnojiva je vykopať malú jamku v blízkosti rastliny a po zmiešaní s pôdou do nej nasypať hnojivo.

Ak nemáte hnojivá, môžete upraviť pôdu kompostom, urobte to v čase siatia a potom, keď rastliny dosiahnu výšku asi 10 cm, potom aplikujte trochu viac, keď začnú vyrábať uši.

Mulčovanie

Vlhkosť je veľmi dôležitá pre rast rastlín kukurice. Hoci sa pestujú v kvetináčoch, neznamená to, že na ne nemožno aplikovať mulč.

Pridajte ho na povrch pôdy okolo rastlín, pomáha to udržať vlhkosť v pôde a predchádzať rastu „buriny“.

Môžete použiť drevené hobliny, pokosenú trávu alebo noviny alebo si kúpiť hotový mulč do záhrady.

Bežní škodcovia

Pestovaním kukurice v črepníku je menšie nebezpečenstvo výskytu škodcov a chorôb. To však neznamená, že ste od nich oslobodení. Musíte dávať pozor na svoje rastliny, aby tieto malé neovplyvnili vašu úrodu.

Vošky: Vošky sú veľmi otravní škodcovia, ktorí sú príčinou ničenia mnohých plodín. Rastliny sú pokryté čiernou plesňou.

Chrobáky: Ak na listoch vidíte malé kruhové otvory, je to jasný znak, že vašu rastlinu ovplyvňujú blšie chrobáky.

Zber črepníkovej kukurice

pestovať kukuricu v kvetináči

Čas dozrievania kukurice cukrovej je 60 až 100 dní, ale závisí od poveternostných podmienok.

Končeky uší vám povedia, či je čas vybrať si alebo nie. Ak je ucho špicaté, kukurica potrebuje viac času.

  • Môže byť zaujímavé prečítať si: Ako pestovať črepníkové papriky organicky

Ak vidíte, že špička klasu je zaoblená a chĺpky sú suché a hnedé, potom je čas na zber.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: