Okrasné rastliny

Ako pestovať Jade Tree v interiéri a starostlivosť oň

Ako pestovať Jade Tree v interiéri a starostlivosť oň
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Jade Tree (Crassula Ovata) je známa rastlina s mäsitými, oválnymi, lesklými zelenými listami a hrubými, drevnatými stonkami. Starostlivosť o nefritový strom v interiéri je jednoduchá, ak poznáte jeho požiadavky. Je to jeden z najlepších izbových sukulentov nenáročných na údržbu, aké kedy budete pestovať. Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o pestovaní Jade Tree v interiéri a starostlivosti oň.

pestovať nefritový strom v interiéri

Základné údaje

  • Botanický názov: Crassula ovata
  • Bežné názvy: Jade Tree, Jade Plant, Money Plant, Friendship Plant

Ako rozmnožiť nefrit

Jade strom sa veľmi ľahko rozmnožuje a môžete ho vypestovať z odrezku listov.

pestovať nefritový strom v interiéri

Zoberte zdravé listy zo zrelej rastliny, jemne ich otočte a otočte rukou bez poškodenia.

Nechajte listy robiť kalus 2-3 dni. Keď to urobíte, položte ich na plytký podnos naplnený zmesou ľahkej pôdy.

Zakryte iba časť, kde sa vytvoril kalus a zavlažujte jemne bez vytvárania kaluží, podnos nechajte v tieni a pôdu udržujte vždy vlhkú, keď začnú rásť, môžete jej dopriať viac slnka a zredukovať zavlažovanie.

  • Pozrite si: 4 spôsoby jednoduchého rozmnožovania sukulentov

Jade Tree si môžete vypestovať aj z odrezku stonky. Stačí odrezať stonku asi 10 alebo 15 centimetrov od rastliny a zakopať ich niekoľko centimetrov v kvetináči s pôdou bohatou na organické látky.

Pôdu by ste mali vždy udržiavať vlhkú, kým nezačnú rásť nové výhonky, a nemali by ste jej dopriať veľa slnka. Keď sa vytvoria nové listy, môžete sa o ne starať, ako je popísané nižšie.

Pestovanie jadeitového stromu v interiéri

pestovať nefritový strom v interiéri

Veľkosť črepníka pre nefrit

Keďže ide o pomaly rastúcu rastlinu, môžete začať novú v kvetináči s priemerom a hĺbkou 10 alebo 15 centimetrov a potom ju znova zasadiť do väčšieho kvetináča, keď vyrastie. rastlina prerastie váš aktuálny kontajner.

Rýchlo porastie, ak ho budete udržiavať v mierne zakorenenom stave, čo môžete urobiť tak, že ho nebudete sadiť do veľmi veľkého kvetináča, takže je dobré začať s malým a potom po roku alebo dvoch presaďte, veľkosť Ideálny črepník pre jadeitový strom má priemer 30 cm a hĺbku alebo viac.

Umiestnenie

Ak chcete úspešne pestovať nefritový strom v interiéri, nájdite miesto, ktoré dostáva nepriame svetlo, ale zároveň nie je v úplnom tieni. V ideálnom prípade by mal dostávať priame slnko ráno alebo popoludní a nepriame svetlo na poludnie.

Aby ste predišli spáleniu listov, nevystavujte svoj vnútorný nefrit náhle plnému slnku bez toho, aby ste si ho aklimatizovali.

Poschodie

pestovať nefritový strom v interiéri

Pri pestovaní nefritového stromu v interiéri je dôležitá pôda, musí mať dobrú drenáž, pretože nadmerná vlhkosť spôsobuje hnilobu.Použite zmes pre sukulenty alebo kaktusy s pH medzi mierne kyslým a neutrálnym; môžete primiešať aj trochu perlitu. Pozrite si: Ako vyrobiť substrát (pôdu) pre sukulenty a kaktusy

Ak používate bežnú kvetináčovú zmes, vytvorte zmes z dvoch častí pôdy, jedného dielu hrubého piesku a jedného dielu perlitu s trochou kostnej múčky, aby bola silnejšia.

Zavlažovanie

Polievanie nefritového stromu v interiéri nie je zložité, ale je chúlostivé. Nikdy by ho nemalo byť príliš veľa ani príliš málo. Vždy dôkladne zalievajte, ale pred opätovným zalievaním počkajte niekoľko dní, kým pôda nevyschne.

Nepestujte tento sukulent v pôde, ktorá je neustále vlhká a vyhýbajte sa vrchnému zalievaniu, vždy zalievajte na úrovni zeme.

Počas zimy a vlhkého počasia buďte opatrní a znížte zálievku. Pri nadmernom zalievaní sa na listoch rastliny objavia pľuzgiere. Ak si všimnete, že sa objavujú, je čas to znížiť.

Ak si všimnete, že listy sú pokrčené, malé a suché, môže to byť spôsobené nadmerným zalievaním. To naznačuje, že vaša rastlina si pýta poriadnu dávku vody. Pozri: Ako a kedy zalievať sukulenty a kaktusy

Starostlivosť o jadeitový strom v interiéri

pestovať nefritový strom v interiéri

Hnojivo

Nefritový strom bude v poriadku, aj keď ho nehnojíte, pokiaľ to nebudete považovať za potrebné. Tento sukulent nepotrebuje pevný plán hnojenia ako iné izbové rastliny.

V období aktívneho rastu ho stačí kŕmiť raz za 20-60 dní tekutým hnojivom (napríklad 20-20-20 alebo 10-20-10) zriedeným na 1/4 ( 25 %) odporúčaného výkonu.

Poznámka: Ak žijete v chladnom podnebí, prestaňte hnojiť od polovice jesene do zimy.

Prerezávanie

Rastlina nie je agresívny pestovateľ, takže jej pravidelný rez nie je potrebný na udržanie tvaru.

Odumierajúce alebo zvráskavené konáre a listy stačí občas ostrihať. Rastlina tak zostane zdravá.

Starostlivosť v zime

Presuňte svoju rastlinu preč, ak je v kontakte s okenným sklom alebo z miesta, kde môže byť vystavená studenému prievanu.

Ďalšia vec, ktorú treba mať na pamäti, ak žijete v miernom pásme, je, že rast jadeitu sa v zime spomaľuje, takže ho nemusíte veľmi často zalievať, raz za mesiac viac než dosť.

Uchovávajte túto rastlinu v zime v teplej miestnosti, pretože teploty pod 5 °C sú pre túto sukulentnú rastlinu škodlivé.

Mory a choroby

Pozor na roztoče a šupiny. Postará sa o ne silný prúd vody alebo insekticídny mydlový roztok.

  • Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako rozkvitnúť Jade Tree (Crassula ovata)

Čo sa týka chorôb, pri múčnatke si musíte dávať pozor. Zasiahnuté časti rastliny rýchlo odstráňte ostrými nožnicami a vyhoďte ich. Pozri: Ako prirodzene bojovať proti múčnatke a ako jej predchádzať

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: