Agroekológia

Návod na výrobu zelenej strechy, všetko, čo potrebujete vedieť

Návod na výrobu zelenej strechy, všetko, čo potrebujete vedieť
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Technika zelených striech sa používa už tisíce rokov, ako už jej názov napovedá, pozostáva zo stavby strechy pokrytím substrátom a vegetáciou. V tomto článku uvidíme návod, ako a prečo vyrobiť zelenú strechu alebo nazývanú aj živá strecha.

ako urobiť zelenú strechu

Úvod

Okrem nepopierateľnej estetickej výhody vám inštalácia zelenej strechy umožňuje dosiahnuť významné úspory energie, využívať kvalitnú tepelnú a akustickú izoláciu, podporovať zachovanie vášho domu alebo budovy, obnovu a ochranu biodiverzity a prispievať k ochrane životného prostredia.

Zelená strecha alebo tiež nazývaná živá strecha je skutočne vynikajúcou alternatívou k zeleným plochám, ktoré v mestských oblastiach vo všeobecnosti chýbajú a poskytujú ich podiel kyslíka.

Vidíme, že rastúci záujem o ekologické bývanie zvyšuje dopyt po zelených strechách, a to ako po estetickej stránke, tak aj po komforte, ktorý tento typ „živej“ strechy dokáže poskytnúť. Zelenú strechu je možné využiť v prípade nadstavby domu, alebo pri novostavbe.

Prečo stavať zelenú strechu?

Ak stále váhate nad výberom zelenej strechy, tu je niekoľko argumentov, ktoré vám môžu pomôcť pri výbere:

Je to vynikajúca prírodná izolácia

Hľadáte dobrú izoláciu striech? To je dobré, zelená strecha je výbornou alternatívou.Je známy tým, že poskytuje kvalitnú tepelnú izoláciu a chráni obyvateľov budovy pred teplom a chladom Štúdie tiež ukázali, že znižuje hluk približne o 50 dB.

Zelená strecha je nepochybne estetická príťažlivosť

Táto technika zastrešenia nielenže ponúka ničím nerušený výhľad, ale tiež vám umožňuje dať voľnú ruku vášmu vkusu a osobnosti. Môžete si ho prispôsobiť podľa svojich predstáv a vysadiť si obľúbené rastliny.

Na zníženie účtov

Vďaka svojim účinným tepelnoizolačným vlastnostiam vám zelená strecha ponúka možnosť znížiť si v zime účty za kúrenie a v lete nepoužívať klimatizáciu. Zelená strecha je tiež vynikajúcou dlhodobou investíciou, pretože účinnejšie chráni vašu strechu pred nepriaznivým počasím a inými vonkajšími vplyvmi.

Pomôžte ekológii

Výberom zelenej strechy máte možnosť obnoviť biodiverzitu, optimalizovať emisie kyslíka a znížiť emisie oxidu uhličitého.

V rámci prístupu k trvalo udržateľnému rozvoju táto alternatíva tiež pomáha bojovať proti znečisteniu, pretože, ako je vidieť, tento typ stropov zachováva väčšina nečistôt, ktoré lietajú vo vzduchu (peľ, prach atď.)

Ponúka lepšiu hydroizoláciu

Čísla naznačujú, že zelená strecha dokáže absorbovať až 75 % dažďovej vody, ktorá na ňu padne, a prefiltruje len 25 % každý rok. Týmto spôsobom prispieva k zníženiu nákladov na úpravu vody až o 10 %.

Koeficient izolácie tohto náteru je vzhľadom na jeho viacero vrstiev pomerne vysoký, vďaka čomu sa ľahko zahrieva v zime a zostáva relatívne chladný v lete .

Zelená strecha sa inštaluje rýchlo, nevyžaduje si žiadny výrazný sklon (na rozdiel od šindľov) a má životnosť takmer rovnakú ako tradičná strecha.

Typy zelených striech

  • Priestranná zelená strecha
  • Intenzívna zelená strecha
  • Polointenzívna zelená strecha

Priestranná zelená strecha

Veľmi jednoduchá inštalácia, Tento typ zelenej strechy sa odporúča na veľké plochy Jeho zvláštnosť? Vyžaduje si len malé množstvo substrátu (hrúbku 6 cm), je ideálny pre machové a mastné rastliny a vyžaduje minimálnu údržbu, nie je potrebné zalievanie a hnojenie často sa pletie len každých šesť mesiacov.

Intenzívna zelená strecha

Požaduje sa hrubší substrát, medzi 20 a 60 cm, tento typ strechy môže pojať rastliny s hlbšími koreňmi, ako je napríklad extenzívna zelená strecha.Ideálne pre malé kríky, , ale nie je to ľahké, často je nevyhnutné urobiť profesionála.

Vyžaduje si tiež pravidelnú údržbu, pretože rastliny, ktoré sa tam usadia, majú mimoriadne vysoké nároky na vodu.

Polointenzívna zelená strecha

Tento typ ozelenenia sa odporúča pre ploché strechy a ponúka dobrý kompromis medzi intenzívnou a extenzívnou ozelenením. Poskytuje vám možnosť vysádzať trávniky, trvalky a kríky bez častej a dôslednej údržby.

Ktoré rastliny si vybrať na zelenú strechu?

V závislosti od typu zelenej strechy budete mať možnosť vybrať si medzi:

Sukulentné rastliny

Zaradené aj do kategórie sukulentov, najčastejšie používané rastliny na zelené strechy sú rozchodníky.Sú to malé kríky, ktoré sa vyznačujú tým, že sa dokážu aklimatizovať na teplo, chlad a sucho. Preto si sedumy vyžadujú veľmi malú údržbu. Na druhej strane sú veľmi citlivé aj na vodu, takže aby sa nezničili, je lepšie zabezpečiť drenážnu vrstvu.

Trvalky a cibuľoviny

Táto kategória rastlín ponúka množstvo možností, čo sa týka kvetov a ich farieb: kosatce, narcisy a tulipány, silnou stránkou týchto rastlín je, že ich kvety sa neboja zimy.

Tráva

Tráva zahŕňa všetky rastliny, ktoré môžu predstavovať „trávu“. Dnes existuje nie menej ako tucet tisíc druhov a 700 rodov, avšak najbežnejšie používané na zelených strechách sú kostrava modrá a kostrava ametystová, ktoré sú známe svojimi vysoká pevnosť. Trávniky sú veľmi nenáročné na údržbu.

Aké sú potrebné vrstvy materiálov?

Obývací strop pozostáva z niekoľkých vrstiev:

Podpera: je konštrukcia, ktorá bude podporovať vegetáciu (strechu). Ideálne je použiť drevené trámy s hrúbkou 8 x 2 palce a so vzdialenosťou medzi každým z nich 60 cm, na vrchu týchto trámov je vytvorená konštrukcia z dreva 2 x 4 palce a nakoniec je celý strop pokrytý 15 cm. drevená dyha hrubá mm.

Parozábrana: je fólia, ktorá zabraňuje migrácii vodných pár na strechu. Aby splnil túto funkciu, musí byť umiestnený vo vnútri, proti izolácii.

Tepelná izolácia: je materiál, ktorý izoluje vegetačný kryt.

Vrstva hydroizolácie: je membrána, ktorá oddeľuje podklad od podkladu. Jej funkciou je zabrániť prenikaniu koreňov do strechy.Membrána je známa ako geomembrána, jej hrúbka musí byť medzi 1 a 2 mm, čím hrubšia, tým lepšia.

Drenážna vrstva: je vrstva zložená z kameňov, štrku a hlinených guľôčok, ktoré budú pôsobiť ako drenážna vrstva, aby sa zabránilo tvorbe stojacej vody na streche.

Filtračná vrstva: je vrstva skla alebo polyesteru používaná na zabránenie upchávaniu drenážnej vrstvy pôdou alebo vegetáciou.

Substrát: je „pôda“ vo všeobecnosti zložená z ľahkého kompostu, ktorý sa umiestni na podložku na výsadbu.

Vrstva rastlín: sú vybrané rastliny a kvety.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Prírodné bazény, všetko, čo potrebujete vedieť, keď to robíte

Tipy

Zelená strecha je jemnejšia ako bežná strecha. Vyžaduje si určitú pozornosť a pravidelnú údržbu, ktorá pozostáva z:

  • Systémové zalievanie, kým rastliny dobre nezapadnú.
  • Zavlažovanie každých šesť mesiacov, okrem prípadu dlhotrvajúceho sucha.
  • Kontrola správneho fungovania drenážnej vrstvy po období dažďov.
  • Vypustite stojatú vodu, ak sa hromadí.
  • Často burinu, keď vidíte, že vegetácia je dosť vysoká.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: