Zdravie

7 dôvodov, prečo je záhradníctvo dobré pre zdravie

7 dôvodov, prečo je záhradníctvo dobré pre zdravie
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Záhrady dokážu viac, než len pridávajú báječnú príťažlivosť a rozvíjajú svoje zručnosti domácich majstrov. Záhradníctvo môže tiež zlepšiť vaše zdravie tým, že vás vystaví prostrediam a činnostiam, ktoré pomôžu vašej mysli a telu lepšie fungovať. Štúdie uskutočnené po celom svete priamo spojili účinky záhradkárčenia s lepšou kvalitou života v mestskom aj vidieckom prostredí s prínosom pre každého, od detí až po starších ľudí. Pozrime sa na 7 dôvodov, prečo je záhradníctvo dobré pre vaše zdravie.

Dôvody, prečo je záhradníctvo dobré pre zdravie

1. Zbavte sa stresu

Holandská štúdia skúmala kortizol, prírodný steroid, ktorý pomáha telu reagovať na stres, a zistila, že záhradkárčenie po stresujúcej udalosti ponúka väčšiu úľavu od stresu ako čítanie. (Nebojte sa, štúdia zistila, že čítanie tiež znižuje stres!)

Záhradkári hovoria, že psychologické výhody, ako je napríklad úľava od stresu, sú pre nich dôležitejšie ako kultúrne väzby alebo ekonomické výhody záhradkárčenia, bez ohľadu na typ alebo množstvo záhradkárskych činností.

Nie je to len práca v záhrade; Pôdne baktérie môžu tiež pomôcť v boji proti stresu. Bolo pozorované, že tie isté baktérie pôsobia ako antidepresívum a vytvárajú silný imunitný systém.

2. Počíta sa ako cvičenie

dôvody, prečo je záhradníctvo dobré pre zdravie

Toto je jeden z hlavných dôvodov, prečo je záhradkárčenie dobré pre vaše zdravie. Činnosti, ako je prenášanie kvetináčov, kopanie dier, siahanie po burine a tlačenie kosačky na trávu, môžu kolektívne zapojiť každý sval v tele.

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb klasifikuje záhradkárčenie ako stredne ťažkú fyzickú aktivitu, pričom poznamenáva, že dokáže spáliť viac ako 300 kalórií za hodinu, približne rovnako ako pri hraní golfu chôdzou a nosením palíc.

Pri veľkých prácach na dvore, ako je rúbanie dreva alebo nosenie ťažkých vriec s mulčom, sa spáli viac ako 400 kalórií.

Štúdia naznačuje, že záhradníctvo môže pôsobiť proti priberaniu na váhe súvisiacemu s vekom.Existujú aj ďalšie hmatateľné fyzické výhody, ako je lepšia zručnosť a sila rúk. Navyše, po všetkej tej práci na dvore sa vám bude pravdepodobne lepšie spať.

3. Bráni demencii

Nejde len o fyzické cvičenie, záhradkárčenie je dobré aj pre mozog, najmä ako ochrana pred nástupom demencie. Záhradníctvo zvyšuje kognitívne funkcie a jedna štúdia zistila, že by to mohlo viesť k 36 % nižšiemu riziku demencie.

4. Pomáha v boji proti chronickým ochoreniam, ako sú srdcové choroby a cukrovka

Viete, že rastliny potrebujú slnečné svetlo, ale vedeli ste, že ho potrebuje aj vaše telo? Rovnako ako iné outdoorové voľnočasové aktivity, aj záhradníctvo môže poskytnúť dvojnásobnú dávku zdravého pohybu a slnečného žiarenia.

Primerané množstvo času na slnku je najefektívnejším spôsobom, ako získať vitamín D, ktorý ovplyvňuje viac ako 1000 rôznych génov a takmer každé tkanivo v tele a ovplyvňuje všetko od metabolizmu až po imunitný systém.

Vitamín D je spojený s pozitívnymi účinkami na diabetes 2. typu, srdcové choroby, zdravie kostí a depresiu.

Vaše črevá môžu tiež pocítiť výhody, pretože sa predpokladá, že vitamín D pomáha regulovať gastrointestinálne ťažkosti.

Samozrejme, je dôležité pamätať na preventívne opatrenia, aby ste trávili čas na slnku bezpečne. Nikdy to nerobte na poludnie v lete, ak sa tomu nemôžete vyhnúť, noste svetlé oblečenie s dlhými rukávmi, klobúk a každých pár minút hydratujte.

5. Spojte ľudí

dôvody, prečo je záhradníctvo dobré pre zdravie

Záhradkárstvo spája ľudí s väčšou komunitou a bojuje proti negatívnym zdravotným účinkom osamelosti.

To môže znamenať jednoduchú interakciu s ľuďmi v miestnom záhradnom centre alebo zdieľanie záhradníckych tipov a úspechov s online komunitou.

Záhradníctvo má priamejšie výhody v priestoroch, ako sú komunitné záhrady, kde možno vytvárať sociálne väzby a podporné siete. To môže mať dodatočný vplyv v mestskom prostredí, kde mnohí obyvatelia môžu trpieť izoláciou a nedostatkom sociálnej podpory.

Štúdia zistila, že záhradníctvo ponúka príležitosť na zlepšenie medzirasovej a medzikultúrnej interakcie aj v týchto prostrediach.

6. Zlepšuje náladu a sebavedomie

dôvody, prečo je záhradníctvo dobré pre zdravie

Už len pobyt v prírode je dobrý pre pohodu a účinky účasti v prírode zahŕňajú zdokumentované zlepšenie nálady. Záhradníctvo zvyšuje pozitivitu a optimizmus a spája sa s bojom proti depresii a iným duševným chorobám.

Pri všetkých týchto dobrých vibráciách niet divu, že trávenie času na zemi vedie k vyššej sebaúcte u dospelých a detí s problémami v správaní.

Štúdia emocionálnej pohody spojenej s bežnými každodennými činnosťami, ako sú prechádzky, nakupovanie a stolovanie, zistila, že záhradkárčenie sa stále radí medzi päť najlepších činností pre šťastie a zmysel.

Rovnaká štúdia ukázala, že najpozitívnejšie účinky pociťovali ženy a účastníci s nižšími príjmami.

7. Pomáha viesť k zdravšej strave

dôvody, prečo je záhradníctvo dobré pre zdravie

Nie je vždy ľahké vybrať si zdravé potraviny, ale pestovanie vlastného jedla vám môže pomôcť, a to je ďalší dôvod, prečo je záhradníctvo dobré pre vaše zdravie.Pestovanie ovocia, zeleniny a bylín má ďalšiu výhodu v tom, že uľahčuje prístup k výživným potravinám (a umožňuje vám kontrolovať, ktoré pesticídy alebo hnojivá sa používajú).

Tiež ľudia, ktorí pestujú zeleninu, ju častejšie konzumujú. Jedna štúdia zistila, že deti s väčšou pravdepodobnosťou jedia ovocie a zeleninu, keď sú pestované doma, zatiaľ čo iná štúdia identifikovala zvýšenie potravinovej gramotnosti spojené so záhradkárčením mládeže.

Okrem nutričných výhod uvádzali najmä domáci záhradkári väčší pozitívny emocionálny vplyv ako tí, ktorí sa podieľajú na iných typoch záhradkárčenia.

  • Môže byť zaujímavé prečítať si: 9 Ideálne izbové rastliny na čistenie a čistenie vzduchu v dome

Teraz, keď už poznáte dôvody, prečo je záhradkárčenie dobré pre vaše zdravie, je čas strčiť ruky do špiny.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: