Okrasné rastliny

Ako veľmi jednoducho rozmnožiť muškáty zo stoniek (odrezkov)

Ako veľmi jednoducho rozmnožiť muškáty zo stoniek (odrezkov)
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Muškáty (Geranium) sú niektoré z rastlín, ktoré si môžete veľmi jednoducho rozmnožiť zo stoniek (odrezkov). Ak viete, ako množiť muškáty, môžete pestovať ďalšie obľúbené odrody, ktoré si vysadíte nasledujúci rok v záhrade, v kvetináčoch alebo závesných košíkoch. Pozrime sa na dva jednoduché spôsoby rozmnožovania muškátov pomocou odrezkov stoniek.

množiť muškáty

Kedy rezať odrezky pelargónie

Plánujte si odobrať odrezky muškátov zo zdravej rastliny, kým ešte kvitne a kým sa počasie neochladí, zvyčajne koncom leta alebo začiatkom jesene.

Technicky neexistuje ideálny čas, pretože rez môžete vykonať kedykoľvek počas roka, pretože muškáty neprechádzajú obdobím vegetačného pokoja. Ale ideálne je robiť to, keď je okolitá teplota nad 10 stupňov C.

Ako rozmnožovať muškáty v pôde

množiť muškáty

Z hlavnej rastliny, teda materskej rastliny, vyberte zdravé výhonky blízko vrcholu, kde je všetok nový rast.

Uistite sa, že všetky listy a stonka vyzerajú zdravo na kúsku, ktorý zbierate. Snažte sa vyhnúť odrezaniu zo starších konárov. Odrezky nemusia byť dlhé, ideálne 10 až 15 cm.

Ostrým a čistým nožom urobte rovný rez nad uzlom listu. Okolo základne novej stonky môžete orezať späť do bodu, kde je ďalší púčik alebo uzol listu.

Odstráňte spodné listy a utrite zvyšné paličky. Palisty sú vyvýšené prívesky nachádzajúce sa na spodnej časti listu. Odrezaný koniec odrezku umiestnite do hrnca naplneného vlhkou zeminou.

Uistite sa, že nádoba, ktorú používate, má dobrú drenáž. Pôda by mala byť vlhká, ale nie príliš. Ak voda zostane na dne črepníka, na stonke sa môže vyvinúť pleseň.

Niektorým rastlinám robí dobre, ak koniec odrezku ponoríte do zakoreňovacieho hormónu, no v prípade muškátov to môže spôsobiť zmäknutie koncov stoniek.

Oslabená stonka môže viesť k hnilobe koreňov a iným hubovým chorobám. Zdá sa, že dobre funguje namočenie konca odrezku do roztoku vody a vitamínu C.

Starostlivosť o odrezky pelargónie

množiť muškáty

Umiestnite odrezky na teplé a slnečné miesto. Muškátom sa nedarí dobre vo vlhku, no uistite sa, že pôda úplne nevyschne.

Po niekoľkých týždňoch sa vytvoria nové korienky. Bude to ťažké povedať, okrem skutočnosti, že vaša nová rastlina bude vyzerať zdravo a začne produkovať nové výhonky.

Ak pestujete muškátový odrezok ako izbovú rastlinu počas zimných mesiacov, môžete ho na jar vysadiť vonku.

Keď vaše rastliny rastú, budete im musieť dodávať trochu viac vody. Ak chcete podporiť rast nových listov a kvetov, odštipnite rastúce špičky v hornej časti rastliny.

To pomôže rastline, aby sa zospodu stala huňatejšou, čím sa vytvorí plnšia rastlina, a nie rastlina s dlhými, drôtovitými stonkami.

Ako množiť muškáty vo vode

množiť muškáty vo vode

Muškáty je možné množiť aj vo vode, ale je pravdepodobnejšie, že zhnijú. Tiež ich v určitom okamihu budete musieť zasadiť do kvetináča so zeminou. Ale ak sa z akéhokoľvek dôvodu ponáhľate, vezmite odrezok a vložte ho do vody.

Pri výbere najzdravších stoniek postupujte podľa rovnakých tipov vyššie. Umiestnite stonku do malej nádoby alebo pohára studenej vody a uistite sa, že vo vode nie sú žiadne listy. Vodu vymieňajte každých pár dní, aby ste predišli chorobe.

O pár týždňov, keď uvidíte, že sa vytvorili korene, môžete svoju novú pelargóniu zasadiť do kvetináča naplneného čerstvou zeminou podľa uvedených pokynov.

Presádzanie odrezkov pelargónie

množiť muškáty

Prichádza jar, možno budete chcieť vyniesť von svoje zdravé pelargónie.

Nevyťahujte však hrnce a zabudnite na ne. Keď sa počasie oteplí a všetky riziká mrazov pominú, budete chcieť svoje pelargónie zvyknúť na vonkajšie teploty.

Prineste svoje nové muškáty, ktoré ste pestovali v interiéri cez zimu, na jar von, aby ste ich mohli použiť v nádobách alebo ich zasadiť do záhrady. Nezabudnite ich však najskôr vytvrdiť.

  • Môže to byť tiež zaujímavé: 12 aromatických bylín, ktoré sa ľahko rozmnožujú z odrezkov (stoniek)

Keď sa vaše rastliny prispôsobia vonkajšiemu prostrediu, môžete presadiť svoje nové muškáty. Pridajte ich do kvetináčov, závesných košov alebo na špeciálne miesto v záhrade.

Položky súvisiace s muškátmi:

6 tipov, vďaka ktorým muškáty kvitnú po celý rok
Ako sa o muškáty starať a pestovať ich ekologicky

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: