Starostlivosť o rastliny

11 rastlín, ktoré si môžete dať do spálne

11 rastlín, ktoré si môžete dať do spálne
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Spálňa je jednou z najdôležitejších miestností a dotyk zelene nielen vylepší dekoráciu, ale môže mať aj veľké zdravotné výhody. Tento výber najlepších rastlín do spálne vám pomôže vytvoriť elegantnú oázu pokoja a vychutnať si pokojný spánok.

rastliny do spálne

Prečo je dobré mať v spálni rastliny?

Výhody zelene pre pohodu a náladu sú dobre zdokumentované, rastliny v spálni sú vynikajúce pre fyzické a duševné zdravie.

Mnohé z rastlín do spálne sú čističky vzduchu, filtrujú toxíny a uvoľňujú kyslík na zlepšenie kvality vzduchu.

Zlepšenie nálady, zníženie stresu a zlepšenie kvality vzduchu sú niektoré z pozitívnych účinkov rastlín vo vašej spálni.

Čítajte ďalej a objavte niektoré z najlepších rastlín do spálne.

11 Rastliny do spálne:

1. Aloe Vera - Aloe vera

rastliny do spálne

Aloe vera je ideálna rastlina na filtrovanie vzduchu, je schopná eliminovať benzén, škodlivý toxín nachádzajúci sa v čistiacich prostriedkoch a farbách.

Okrem toho, že Aloe Vera čistí vzduch od toxínov, je jednou z mála rastlín, ktoré aj v noci naďalej dýchajú. To znamená, že kým spíte, rastlina absorbuje oxid uhličitý zo vzduchu a uvoľňuje kyslík.

To vám dáva ultra-čerstvý vzduch na dýchanie počas spánku, čo je dobré pre vaše zdravie a potenciálne vedie k lepšiemu spánku.

Táto rastlina je tiež neuveriteľne nenáročná na starostlivosť. Ako sukulent oceňuje jasné svetlo a minimálnu zálievku.

Umiestnite ho na okenný parapet alebo svetlý príručný stolík a potom naň zabudnite, zalievajte ho každých pár týždňov.

Vždy skontrolujte, či je pôda rastliny Aloe Vera pred zalievaním suchá, aby ste sa vyhli problémom spojeným s nadmerným zalievaním, ako je hniloba koreňov.

  • Pozri: Tipy na starostlivosť o Aloe vera (aloe)

2. Cerimán alebo Adamovo rebro – Monstera deliciosa

rastliny do spálne

Monstera je ďalšou skvelou rastlinou do veľkej spálne. Veľké, lesklé, sýto zelené listy nesú vysoké, jemne klenuté stonky, ktoré vytvárajú kráľovský a luxusný pocit.

Skúste svoju Monsteru umiestniť do svetlého rohu spálne, aby sa jej darilo.

Ak má vaša spálňa veľa priestoru, je to skvelá rastlina, pretože potrebuje priestor na rozvoj a šírenie.“

Vďaka svojim veľkým listom a schopnosti odstraňovať toxíny zo vzduchu je to ďalšia účinná rastlina na čistenie vzduchu, vďaka čomu je jednou z najlepších rastlín v spálni.

  • Pozri: Ako rozmnožovať, pestovať Adamov rebrík a starať sa oň

3. Dracaena - Dracaena marginata

rastliny do spálne

Dracaena marginata je stelesnením nápadnej rastliny, so svojimi voľnými kmeňmi a špičatými vzpriamenými listami dodáva miestnosti okamžite výšku, pretože v interiéri môže dorásť až do výšky 2 metrov.

Dokonalé pre spálňu s prázdnymi stenami ako neutrálny nápad do spálne alebo s úzkymi rohmi, dokonca sa zmestí aj za nábytok.

Dracena je tiež jednou z najlepších rastlín na čistenie vzduchu, pretože filtruje toxíny zo vzduchu a okysličuje miestnosť počas celého dňa, čo je ideálne na to, aby vám pomohlo dosiahnuť pokojný spánok.

Je to tiež pútavý doplnok do vašej izby, ak uvažujete o dekorácii s rastlinami.

4. Meč svätého Juraja – Sansevieria

rastliny do spálne

Sansevieria je rastlina s vysokou architektúrou, ktorá produkuje vzpriamené, špicaté, pevné pošvy listov, z ktorých každá je krásne pruhovaná a často lemovaná zlatom.

Z tropickej západnej Afriky má to, čo znamená byť jednou z najlepších spálňových rastlín: nápadný vzhľad, hravý charakter a fantastické vlastnosti na čistenie vzduchu a pohlcovanie toxínov. Podľa feng shui dokonca prináša šťastie, vďaka čomu je ideálny pre spálňové feng shui.

Kompaktná a všestranná, Sansevieria je jednou z najlepších rastlín do spálne a vďaka svojej celoročnej výkonnosti je tiež jednou z najlepších izbových rastlín na zimu.

Tento hrdina na čistenie vzduchu je ideálny na nočný stolík, vyžaduje si veľmi nízku údržbu a môže byť dokonca trochu zanedbávaný.

Polievajte len raz za 3-4 týždne a z času na čas utrite trochu prachu z listov. Tejto rastline sa bude dariť v dobrom svetle, ale je šťastná aj v oblasti so slabým osvetlením, takže je ideálna do tmavšej spálne.

  • Pozri: Pestovanie Sansevieria (meč svätého Juraja) a starostlivosť oň

5. Brečtan obyčajný – Hedera helix

rastliny do spálne

Anglický Brečtan je jednou z najlepších rastlín v spálni. Je to krása, ktorá čistí vzduch a funguje skvele v závesných kvetináčoch.

Anglický Ivy je najšťastnejší na mierne tienistom mieste, takže je ideálny pre väčšinu spální.

Brečtan je odolná, nenáročná rastlina, ktorá je ideálna do malých spální s malým priestorom, pretože sa jej dobre darí v závesných kvetináčoch, kde bude jemne prepadávať cez boky.

Nenechajte ho stagnovať vo vode; medzi každým polievaním nechajte pôdu trochu preschnúť.

6. Levanduľa - Lavandula

rastliny do spálne

Levanduľa je už dlho známa svojimi schopnosťami navodzovať spánok, ak máte problémy so zaspávaním, levanduľa je ideálna rastlina na pestovanie vo vašej spálni.

Aj keď zistíte, že levanduľa vám spánok nezlepší, aspoň budete mať nádherne rozkvitnutú bylinku ozdobiacu vašu spálňu a nádhernú vôňu v izbe.

Hoci sa levanduľa bežne považuje za vonkajšiu rastlinu, je veľmi dobrá izbová rastlina za predpokladu, že existujú vhodné podmienky.

Levanduľa má veľmi rada slnečné svetlo, preto by bola ideálna poloha v okne. Má rád dobré množstvo vody, takže dobre odvodnená pôda je kľúčom k prevencii poškodenia koreňového systému.

  • Pozri: Ako pestovať levanduľu v kvetináči a starostlivosť o ňu

7. Pokojová ľalia alebo Mojžišova kolíska - Spathiphyllum

rastliny do spálne

Pokojová ľalia je ďalšia obľúbená feng shui, ideálna na vytvorenie pocitu pokoja v spálni. Nádherne elegantné, čisto biele škvrny sa týčia nad lesklými, sýto zelenými listami a vytvárajú úžasný kontrast.

Hoci mierové ľalie znášajú široké spektrum úrovní svetla a patria medzi izbové rastliny nenáročné na údržbu, čím viac svetla dostanú, tým viac kvetov vytvoria.

Je to ideálna rastlina na pestovanie v spálni, pretože je schopná zlepšiť kvalitu vzduchu v interiéri až o 60 %.

Je obzvlášť dobrý pri pohlcovaní plesní, čím zabraňuje tvorbe plesní na okenných rámoch alebo v akejkoľvek časti spálne, ktorá je náchylná na vlhkosť.

Starostlivosť o mierové ľalie je jednoduchá, len sa uistite, že pôda zostáva vlhká, ale nie premočená, občas poprášte listy a odrežte vyblednuté kvety.

  • Pozrite si: Ako pestovať ľaliu mieru (Mojžišova kolíska) a starostlivosť o ňu

8. Matalí alebo Zebrina – Tradescantia zebrina

Mojžišove kolísky

S fialovými a zelenými listami podobnými viniču pruhovanými striebrom je Tradescantia zebrina ideálna pre tých, ktorí chcú pridať odvážny dizajnový prvok do nápadu farebnej spálne.

Táto rastlina so svojimi dlhými lianami vyzerá dobre aj na poličke alebo závesnom košíku.

Keď sú jej dlhé liany zovreté, Tradescantia zebrina sa rýchlo rozvetví a zaplní sa vegetáciou.

Pochádza zo Strednej Ameriky, Tradescantia sa darí na jasnom mieste mimo priameho slnečného žiarenia a polieva sa, keď pôda začne vysychať.

  • Pozri: Ako množiť, pestovať Matali (zebrina) starostlivosť a výhody

9. Areca Palm – Dypsis lutescens

rastliny do spálne

S mnohými potenciálnymi zdravotnými výhodami, tropickou príťažlivosťou a ľahkou starostlivosťou má palma areková skutočne všetko.

Táto rastlina je NASA hodnotená ako jedna z najlepších z hľadiska odstraňovania znečisťujúcich látok z vnútorného vzduchu, čo zlepší kvalitu vzduchu vo vašej spálni a zníži vaše šance na ochorenie, pričom podporuje lepší spánok.

Táto rastlina je tiež jednou z mála rastlín, ktoré v noci uvoľňujú kyslík, vďaka čomu máte počas spánku čistý a čerstvý vzduch.

Areková palma je pomerne veľká rastlina a bude vyžadovať široký priestor, aby sa listy mohli rozvinúť.

Okrem priestorových potrieb si areková dlaň vyžaduje veľmi malú údržbu a ľahko sa o ňu stará. Má rád jasné, nepriame svetlo, a pokiaľ ho bude prijímať, bude celkom zhovievavý k iným podmienkam.

Počas teplejších mesiacov udržiavajte pôdu vlhkú, no medzi zavlažovaním na jeseň a v zime nechajte pôdu vyschnúť.

10. Pothos alebo Pothos – Epipremnum aureum

rastliny do spálne

Pre tropickejší vzhľad je Pothos ďalšou vlečkou ideálnou rastlinou do vysokej police alebo do závesného kvetináča.

Táto exotická kráska sa vyznačuje sýtozelenými plochými listami v tvare srdca, ktoré dodajú každej kolekcii žiarivý farebný nádych a veľmi ľahko sa o ne stará.

Prispôsobuje sa širokému spektru svetelných podmienok a vytvára dlhé kaskádovité liany, ktoré sa ľahko dostanú na zem. Keďže znáša nižšie úrovne svetla, je ideálnou rastlinou do spálne.

Túto nádhernú nenáročnú rastlinu stačí zaliať, keď vyschne prvých pár centimetrov kompostu: dobre ju namočte a prebytok nechajte odtiecť.

  • Pozri: Ako množiť, pestovať Pothos (pothos) a starostlivosť oň

jedenásť. Modlitebňa – Maranta leuconeura

rastliny do spálne

S neuveriteľne farebnými listami je modlitebnica skvelým ústredným bodom každej miestnosti.

Každý tmavozelený list má limetkovo zelené odlesky, ružové pruhy pozdĺž žíl a ružovkastú bronzovú spodnú stranu.

Takto pomenované, pretože listy sa každú noc zložia ako ruky pri modlitbe, kým sa znova otvoria, aby vás ráno pozdravili.

Modličková rastlina je ľahko pestovateľná rastlina, ktorej sa dobre darí na slnečnom mieste s trvalo vlhkou pôdou.

Je to ideálna veľkosť pre rastlinu v spálni, pričom po umiestnení na nočný stolík ponecháva dostatok miesta pre telefón a ďalšie dôležité veci.

  • Môže to byť tiež zaujímavé: 12 izbových rastlín ideálnych na prirodzenú aromatizáciu domu

Maranta pochádza z brazílskeho dažďového pralesa a obľubuje aj týždenné zavlažovanie.

  • Pozri: Ako rozmnožovať, pestovať modlitebnicu (Maranta) a starostlivosť o ňu

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: