Starostlivosť o rastliny

Návod a tipy na správne prerezávanie paprade

Návod a tipy na správne prerezávanie paprade
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Paradiny (Nephrolepis) nevyžadujú taký rez ako orchidey alebo bonsaje, ale je dobré ich z času na čas zastrihnúť. V tejto príručke nájdete všetko, čo potrebujete vedieť o tom, kedy a ako papraď orezávať a kedy je najlepšie nechať ich rásť bez odstraňovania lístia.

Prerezávanie papradí – základy

Prerezávanie je riadená forma straty lístia, vďaka čomu je ľahké priamo odstrániť chorý alebo poškodený materiál. To znižuje šírenie chorôb a môže zabrániť bežným papraďovým škodcom nadmerne zaťažovať rastlinu.

V prípade papraďorastov je prerezávanie predovšetkým metódou, ako udržať ich veľkosť pod kontrolou, orientovať ich tvar a odstrániť poškodené alebo odumreté listy.

Jednotlivé lístky možno orezať späť, aby tvarovali rastlinu a kontrolovali veľkosť, ale naraz by sa nemala odstrániť viac ako 1/3 lístia pomocou ostrých a čistých rezných nástrojov.

Kedy strihať paprade?

Prerezávaniu bostonskej papradie v zime je najlepšie sa vyhnúť. Papraď bude v tomto čase väčšinou v kľude, čo sťažuje zahojenie rastliny po akomkoľvek strihaní.

Odstránenie úplne odumretých a suchých lístkov je však vždy v poriadku, pretože ich netreba zachraňovať, ak sú čisto orezané bez rezu do živého tkaniva.

Ak chcete zostrihať papraď, ak je to možné, robte väčšinu orezávania koncom jari a začiatkom leta. To pomáha rastline zotaviť sa čo najrýchlejšie bez rizika ochorenia.

Jesenné prerezávanie je prijateľné, aby rastlina mala po lete upratanejší vzhľad alebo aby sa zmestila do menšieho vnútorného priestoru.

Ak má vaša papraď problémy s hnedými končekmi alebo žltnúcimi listami v dôsledku poškodenia slnkom alebo vystavením chladu, počas nasledujúceho vegetačného obdobia ju zredukujte, aby ste ju vyčistili.

Ako strihať paprade

orezať papradie

Najprv vyberte listy, ktoré mali lepšie dni na prerezávanie. Okrem mŕtvych alebo suchých listov možno budete chcieť odstrániť všetky listy, ktoré sú ohnuté, trčia nahor alebo nadol alebo odvádzajú pozornosť od celkového tvaru paprade.

Väčšina ľudí tiež prerezáva, aby si udržali paprade pod určitou veľkosťou.

Pri tomto type regulácie veľkosti orezávajte iba 1/3 lístkov a neorezávajte viac ako 1/3 všetkých lístkov naraz.

Medzi týmito pokusmi o prerezávanie nechajte rastlinu niekoľko týždňov na kontrolu veľkosti. Keďže papraď rastie pomerne pomaly, strihanie by nemalo byť potrebné viac ako raz alebo dvakrát do roka.

orezať papradie

Ak chcete podporiť vzhľad hustejšej rastliny, môžete zastrihnúť končeky tak, aby sa lístky nahromadili bližšie k sebe.

Pri strihaní sa snažte posúvať listy zdola nahor. Listy sa tým pohybujú, aby ste videli, ktoré časti je potrebné orezať, aby sa dosiahol súdržný tvar.

Opäť orežte nie viac ako 1/3 všetkých lístkov naraz a maximálne 1/3 žiadneho lístka. Táto technika vám dáva veľa možností na pretvorenie papradia, ktoré sa stalo strapatým alebo asymetrickým vo svojom rastovom vzore.

Starostlivosť o paprade po prerezávaní

orezať papradie

Papraďorasty je možné po orezaní vrátiť na pôvodné miesto, najlepšie sa im darí na teplých miestach v miestnostiach s jasným, nepriamym slnečným žiarením.

Po strihaní sa vyhnite nadmernému zalievaniu. Doplnky zahmlievania a vlhkosti sú v poriadku, ale prvých pár dní až týždeň po orezaní nebude rastlina potrebovať veľa vody.

Ak ste odstránili iba mŕtve lístie, ktoré bolo úplne suché, nie je potrebná žiadna špeciálna starostlivosť.

Po zostrihaní počkajte aspoň tri až štyri týždne, kým papraď prihnojíte. Najlepšie je tiež vyhnúť sa rezu aspoň dva týždne po oplodnení.

V letných mesiacoch môžete rastlinu nakrátko prestať hnojiť, aby ste si vytvorili čas na tvarovanie a orezávanie rastliny.

  • Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Sprievodca a tipy na starostlivosť o paprade

Nesnažte sa kombinovať strihanie a presádzanie v ten istý deň, inak by ste mohli rastlinu priveľmi šokovať. Nechajte medzi týmito dvoma stresovými udalosťami niekoľko týždňov, aby mala rastlina čas na zotavenie.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: