Záhradné plodiny

Ako pestovať paradajky v kvetináčoch a starostlivosť o ne

Ako pestovať paradajky v kvetináčoch a starostlivosť o ne
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Ak ste vždy chceli pestovať paradajky (Solanum lycopersicum), ale nemáte priestor ani čas na vytvorenie celej záhrady, môžete paradajky pestovať v kvetináčoch a dosiahnuť dobrú úrodu. V tomto článku dávame vám niekoľko tipov na pestovanie paradajok v kvetináči a starostlivosť o ne.

pestovať paradajky v kvetináči

Výhody pestovania paradajok v kvetináčoch

Nielenže môžete pestovať takmer akýkoľvek kmeň, ktorý sa vám páči, ale je to neuveriteľne jednoduché a ľahké.A čo je najlepšie, dá sa to urobiť takmer kdekoľvek. Na malom pozemku v meste, na slnečnej terase, na strešnej záhrade… alebo na veľkom dvore!

Tým sa výhody nekončia. Pestovanie nakrájaných paradajok tiež pomáha udržať na uzde škodcov a choroby. V skutočnosti, keďže sa každý rok používa čerstvá pôda, pravdepodobnosť dvoch chorôb, ktoré tvrdo postihujú paradajky: čierna hniloba a pleseň paradajok, sa výrazne znižuje.

A nakoniec, a možno najlepšie zo všetkého, pestovanie v 5-galónových kvetináčoch eliminuje jednu z najobávanejších domácich prác: pletie burinu!

Pestovanie paradajok v 20-litrových kvetináčoch

pestovať paradajky v kvetináči

V skutočnosti už roky na farme testujeme pestovanie paradajok vo veľkých nádobách.Ale až po vytvorení našich 5-galónových kvetináčov minulú jar sme rozšírili naše pestovateľské úsilie o všetky druhy dedičných paradajok.

Jedna vec je istá, výsledkom sme naozaj prekvapení! V minulosti bol pri pestovaní paradajok v kvetináčoch jediným problémom to, že väčšinou sa dajú pestovať len menšie odrody, ako sú paradajky typu cherry a slivka.

Ale s použitím 5 galónových nádob a dodávaním pravidelnej vody a trochy organického hnojiva každých pár týždňov sme zistili, že môžeme pestovať takmer akúkoľvek odrodu paradajok.

V skutočnosti všetky odrody paradajok (celkom 13), ktoré sme testovali, poskytli životaschopnú úrodu.

Prečo funguje pestovanie paradajok v 20-litrových kvetináčoch?

Ukazuje sa, že 5-galónové kvetináče sú skutočne perfektnou nádobou na pestovanie paradajok. Väčšina kvetináčov a nádob jednoducho neumožňuje dostatok priestoru na pestovanie paradajok.

Bohužiaľ, pri väčšine nádob sú jediné paradajky, ktoré dobre rastú a dosahujú dobré výsledky, menšie odrody čerešňového typu. Ale pri pestovaní v 20-litrových kvetináčoch môžete pestovať takmer akúkoľvek veľkosť alebo odrodu, ktorú chcete.

Ale 20-litrové kvetináče s hĺbkou viac ako 35 cm a obvodom nad 25 cm poskytujú dostatok priestoru pre silný rast koreňov. A pokiaľ ide o pestovanie väčších odrôd paradajok (alebo akejkoľvek zeleniny), úspech spočíva vo vývoji silných, zdravých koreňov.

Tajomstvo pestovania paradajok v kvetináčoch

zasadiť paradajky do kvetináča

Na jar môžete paradajky zasiať priamo do kvetináča, aby ste tak urobili, dajte pár semienok do každého kvetináča, aby ste zaistili úspech. Ak obe rastú, odstráňte rastlinu, ktorá sa zdá byť menej silná, a nechajte najzdravšiu veľký.

Ak už máte sadenice paradajok, opatrne ich vyberte z nádoby a do 20-litrového črepníka urobte jamku, umiestnite rastlinu a zasypte jej korene zeminou, nakoniec zalejte veľkým množstvom vody. Nezabudnite na presádzanie na jar a v čase, keď slnko nie je veľmi silné.

Snažte sa vždy udržiavať pôdu vlhkú, kým rastliny nezačnú rásť, potom zálievku znížte, zalievajte až vtedy, keď vidíte, že pôda je suchá, aby ste zistili, že vložíte prst, ak ju cítite v prvých pár centimetrov mokrého nie je potrebné polievať, inak zalievajte dovtedy, kým voda nezačne vytekať z otvorov v hrnci.

Keď rastliny dosiahnu výšku viac ako 10 cm, môžete kvetináč umiestniť na plné slnko, nezabudnite, že paradajky ho potrebujú veľa, aby dobre rástli a prinášali dobré ovocie.

Pôda na pestovanie črepníkových paradajok

pôda pre črepníkové paradajky

Začnite s vysoko kvalitnou zmesou zeminy bohatej na živiny. Vytvárame vlastnú pôdu zo zmesi zeminy, kompostu, odliatkov od červíkov, perlitu a kávovej usadeniny.

  • Pozri: Perfektná domáca zmes na zaváranie

Použitie vysoko kvalitnej pôdnej zmesi je dôležitou súčasťou úspechu pri pestovaní v akejkoľvek nádobe. Pôda v kvetináči by mala byť hustá na živiny a dostatočne voľná, aby umožňovala dobrú drenáž a absorpciu koreňov.

Táto bohatá, dobre odvodňujúca zmes umožňuje koreňom paradajok ľahko absorbovať živiny. Ľahká a kyprá pôda navyše umožňuje koreňom rásť s malým úsilím. A čo je najdôležitejšie, umožňuje im rýchlo absorbovať pridané živiny vo forme organických hnojív.

Hnojenie

Pri pestovaní v kvetináčoch je nevyhnutné hnojenie. Rovnako ako v tradičnej záhrade, paradajky nakoniec absorbujú väčšinu živín aj z tých najbohatších pôd.

Paradajky sa živia pôdou. Ale ľahká, stabilná dávka pridaných živín môže vyplniť túto medzeru, keď sú vyčerpané. Príliš veľa hnojív môže pestovať rastliny s množstvom listov a rastu, ale málo alebo žiadne paradajky.

Hnojíme dávkou kompostového čaju každých pár týždňov a počas prvých 3 mesiacov používame štvrť šálky odliatkov z červov pridávaných na vrch vedier každý mesiac. Ak ste nikdy neskúšali červy ako organické hnojivo, budete prekvapení ich silou!

Červí trus je úžasné viacúčelové organické hnojivo. Používame ich nielen v našej črepníkovej pôde, ale vo všetkých našich kvetináčoch a závesných košoch, aby sme pomohli pestovať rastliny po celý rok.

Zavlažovanie

Okrem dobrej pôdy a kvalitného hnojiva je potrebné zabezpečiť dobrú stálu zálievku. Paradajky pestované v nádobách potrebujú časté zalievanie, aby boli rastliny hydratované.

Dobrou správou je, že to trvá len niekoľko minút denne. A bez toho, aby ste museli plávať, je to pekný kompromis! Tu je dobré spomenúť, že na dne všetkých našich 5-galónových hrncov vyvŕtame otvory, ktoré pomôžu odstrániť prebytočnú vlhkosť.

Podpora pre rastliny paradajok

guardian črepníkové paradajky

Posledným tajomstvom je poskytnúť rastlinám paradajok dobrú oporu. Rovnako ako v tradičnej záhrade je dôležité umiestniť paradajky do klietky. Bez nich sa ľahko prevrátia a zlomia, najmä ak sú naložené ovocím.

Podpora rastlín paradajok je kľúčom k úspechu. S našimi kvetináčmi na kocky jednoducho umiestnite dovnútra kovový plot, ktorý podopiera rastliny pri ich raste. Ak rastú v zemi, kolíky môžu byť vložené do vedra alebo pripevnené vonku.

Toto je miesto, kde vedrá kvetináčov naozaj fungovali ako kúzlo. Vďaka drevenému rámu je ľahké umiestniť kolíky alebo kovové oplotenie, aby ste poskytli rýchlu a jednoduchú podporu. Ak ich pestujete vonku, môžete tiež zapichnúť okraj vedier, aby ste mali miesto na zviazanie konárov.

Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Ako vyliečiť čierne škvrny na paradajkách a paprike a ako sa im vyhnúť.

A je to, pestovať paradajky je také jednoduché, nech žijete kdekoľvek! Urobte si tento rok, keď vyskúšate pestovať niektoré z vašich obľúbených paradajok v 5-galónových vedrách.

Články na doplnenie tohto čítania:

Ako hnojiť paradajky pre skvelú úrodu

Ako rozmnožiť paradajky z odrezkov (odrezkov)

7 trikov na pestovanie väčších a zdravších paradajok

Ako pestovať paradajky v interiéri krok za krokom

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: