Starostlivosť o rastliny

Ako pestovať stuhu alebo mašľu lásky v interiéri a starostlivosť o ňu

Ako pestovať stuhu alebo mašľu lásky v interiéri a starostlivosť o ňu
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Pestovanie Cinta alebo Lazo de amor (Chlorophytum) v domácnosti alebo kancelárii je jednoduché, ale je potrebné poznať niekoľko základných tipov na starostlivosť, ktoré sú zahrnuté v tomto článku. Prečítajte si tieto tipy a zistite, ako pestovať Cintu v interiéri, aby ste zlepšili kvalitu vzduchu a vzhľad vášho domova alebo kancelárie.

Stuha alebo luk lásky v interiéroch

Pestovanie Cinty v interiéri

Umiestnenie

Pestovanie Cinta Malamadre Indoors

Umiestnite na miesto, ktoré dostáva jasné, nepriame slnečné svetlo, mimo vykurovacích alebo chladiacich potrubí.

Priame slnečné svetlo zvyčajne spáli listy rastliny, preto ju držte aspoň 20-30 cm od okien.

Vedí dobre v prostredí so slabým osvetlením, takže je ideálnou voľbou pre kancelárske budovy, kde môžu byť svetlá mimo pracovného času vypnuté.

Rastliny Cinta možno umiestniť aj do spální, kúpeľní alebo kuchýň, pretože na prežitie nepotrebujú veľa svetla.

Poschodie

Pri pestovaní Cinty v interiéri sa uistite, že pôda má dobrú drenáž.

Na zlepšenie odvodnenia pridajte hrsť perlitu alebo rašeliny, ale ak nemáte ani jedno, môžete primiešať malé kamienky alebo kamienky.

Dobre rastie v trochu chudobnej pôde bez veľkého množstva organickej hmoty, ale pre najlepší rast zmiešajte 1 diel záhradnej pôdy, 1 diel rašeliny, 1 diel perlitu a 4 diely borovicovej kôry.

Zabezpečíte tak, že rastlina zostane zdravá po dlhú dobu.

Zavlažovanie

Rastúca stuha v interiéri

Rastliny Cintas dokážu prežiť aj pri malom zalievaní, no na druhej strane sa vyvarujte ich prelievaniu.

Pre istotu nechajte pôdu medzi zavlažovaním trochu preschnúť. Príliš mokrá alebo premočená pôda má tendenciu spôsobiť hnilobu koreňov.

Upravte zalievanie podľa počasia a miesta výsadby.

V teplom období udržiavajte rastlinu mierne vlhkú alebo ak ste kvetináč uchovávali na veľmi svetlom, suchom mieste s dostatkom cirkulácie vzduchu. V priemere je v tomto čase ideálne zalievať ho každé dva-tri dni.

V zime a na jeseň, keď teploty klesnú, znížte zálievku a urobte tak len vtedy, keď sa zdá, že pôda je suchá. Vo všeobecnosti je jedno alebo dve zálievky týždenne viac než dostatočné.

Pokiaľ je to možné, používajte iba dažďovú alebo destilovanú vodu, pretože je veľmi citlivá na fluorid a chlór prítomný vo vode z vodovodu. Navyše, ak sa používa dlhší čas, voda z vodovodu zanecháva minerálne zvyšky, ktoré môžu z dlhodobého hľadiska poškodiť rastlinu.

Tip: Voda by nemala byť príliš horúca ani príliš studená, pretože by mohla oslabiť rastlinu v dôsledku teplotného šoku. Uchovávajte pri strednej izbovej teplote.

Teplota

Nadmerné kolísanie teploty nie je dobré pre rastlinu Cinta.

Optimálna teplota rastu je 21 až 32 stupňov C. Znesie však aj teploty od 1 do 38 stupňov C.

Hnojivo

Pre správnu starostlivosť nezabúdajte, že rastlina Cinta potrebuje prihnojenie na jar av lete, pretože je to obdobie kvitnutia a rastu.

Nie je potrebné ho prihnojovať, ak je zasadený do pôdy, ktorá je veľmi bohatá na organické látky.

Hnojte svoju rastlinu Cinta zmesou 3:1:2 po zriedení na polovičnú silu a kŕmte ju raz za 5-6 týždňov, zvyčajne na jar, v lete a začiatkom jesene.

Presádzanie rastliny Cinta

Rastlina Cinta rastie rýchlo a je potrebné ju často presádzať. Je to preto, aby sa zabránilo uviaznutiu v hrnci.

Toto by sa však malo robiť iba vtedy, keď je skutočne priviazaný k kvetináču, čo je niečo, čo možno ľahko vidieť podľa viditeľných koreňov v ornici.

Vždy si vyberte črepník o niečo väčší ako ten predchádzajúci, ale nepoužívajte príliš veľké črepníky, aby ste predišli problémom s prelievaním.

Nezabudnite presádzať v hodinách dňa, keď nie je veľa tepla, ak ho presádzate v lete, urobte to popoludní, keď slnko zapadne. Nezabudnite ihneď polievať, je to dôležité pre obnovu rastliny.

Mory a choroby

Rastúca stuha v interiéri

Ak chcete vykonávať správnu starostlivosť, buďte opatrní s roztočmi a múčnikmi. Oboch sa môžete zbaviť roztokom neemového oleja alebo insekticídnym mydlom.

Mealybugs sa ľahko prenášajú z rastliny na rastlinu, takže infikovanú rastlinu držte ďalej od ostatných izbových rastlín.

Na listoch sa môžu objaviť malé hnedé disky, čo naznačuje napadnutie múčnatkou. Nechtom zoškrabte tieto hnedé disky a zlikvidujte ich správne.

Stuhy sú náchylné na spálenie špičiek, čo sfarbí špičky listov do hneda.

Môže to byť spôsobené nadmerným hnojením, suchou pôdou, nízkou vlhkosťou alebo hromadením solí a minerálov vo vode z vodovodu.

Končeky hnedých listov a tiež odumreté listy by ste mali odstrihnúť ostrými nožnicami. Rastlina tak bude investovať svoju energiu do zdravého lístia.

Dôležité: Aby ste zabránili vzniku hnedých končekov, odstráňte nahromadené minerály každé dva až tri mesiace. Na umývanie použite filtrovanú alebo destilovanú vodu a nechajte vodu úplne odtiecť cez dno hrnca.

Výhody pestovania Cinty v interiéri

Pestovanie Malamadre v interiéri

Pohlcuje oxid uhoľnatý, formaldehyd a xylén. Bežne sa vyskytujú v domácnostiach a kancelárskych budovách.

Je bezpečný pre deti a domáce zvieratá. Celá rastlina je netoxická.

O rastlinách Cinta sa hovorí, že zlepšujú celkovú pohodu tým, že znižujú stres a zvyšujú produktivitu. Takže teraz viete, že pestovanie Cinty v interiéri je veľmi prospešné.

  • Môže byť zaujímavé prečítať si aj: Ako pestovať ďatelinu purpurovú (Oxalis Triangularis) a starostlivosť o ňu

Článok na doplnenie tohto čítania:

Ako pestovať Cintu (puto lásky – zlá matka) a starostlivosť o ňu

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: