Tipy do záhrady

10 bežných chýb pri pestovaní zeleniny, ktorým sa môžete vyhnúť

10 bežných chýb pri pestovaní zeleniny, ktorým sa môžete vyhnúť
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Pestovanie vlastnej zeleniny a byliniek je zábavné a obohacujúce, no niekedy veci nevyjdú podľa predstáv. V tomto článku vám ukážeme bežné chyby pri pestovaní zeleniny a byliniek, ktorým by ste sa mali vyhnúť a ako ich opraviť.

Či už ste záhradníkom dva dni alebo dvadsať rokov, niekedy sa chybám nedá vyhnúť. Sú však také, ktorým sa dá ľahko vyhnúť. Nájdite si chvíľu a zistite, ako sa týmto problémom vyhnúť, a tohtoročná úroda môže byť najlepšia.

10 bežných chýb pri pestovaní zeleniny

1. Príliš skorá výsadba

časté chyby pri pestovaní zeleniny

Keď príde jar, väčšina ľudí sa teší na návrat do záhrady alebo sadu. Ak však žijete niekde, kde teploty môžu stále klesať pod bod mrazu, vyhnite sa pestovaniu jemných plodín, ako sú paradajky, uhorky, melóny, baklažány a papriky.

Táto zelenina by mala byť pod krytom, kým nočné teploty nedosiahnu aspoň 12 °C.

Ak im chcete dať trochu výhodu, vysaďte ich pod pestovateľskú látku, skleník alebo niečo, čo ich ochráni pred mrazom.

2. Davové rastliny

časté chyby pri pestovaní zeleniny

Niektorým šalátovým plodinám, ako je špenát, šalát, rukola a kel, nevadí, že rastú plece pri pleci. Väčšina zeleniny však rastie najlepšie, keď nie je preplnená.

Napríklad paradajky potrebujú dobrú cirkuláciu vzduchu, aby zostali zdravé, preto sa uistite, že sú od seba vzdialené aspoň pol metra. Ak sú zasadené príliš blízko pri sebe, je väčšia pravdepodobnosť, že budú trpieť problémami, ako je pleseň alebo pleseň.

Ďalšia zelenina, ktorá potrebuje trochu viac miesta, patrí brokolica, karfiol, baklažán, sladká kukurica, zemiaky a paprika.

3. Voda príliš veľa alebo príliš málo

časté chyby pri pestovaní zeleniny

Pre dobrú úrodu je nevyhnutné neustále zalievanie. Väčšine plodín sa darí dobre, keď dostávajú asi palec vlhkosti týždenne.

Ak môžete, kúpte si zrážkomer na sledovanie zrážok a použite systém kvapkovej závlahy alebo vsakovaciu hadicu, aby ste nahradili nedostatok počas sucha.

Rastliny zbavené vody budú vykazovať zjavné známky vädnutia a žltých listov a plody budú zakrpatené alebo zdeformované.

Zelenina, ktorá dostáva príliš veľa vody, je zvyčajne v poriadku, pokiaľ pôda dobre odvodňuje, hoci melóny a paradajky môžu prasknúť, ak sa príliš zalejú.

Ak sa vo vašej záhrade hromadí prebytočná voda, vaše plodiny utrpia a listy zožltnú. Jediný spôsob, ako to vyriešiť, je zlepšiť pôdu pridaním niekoľkých palcov organickej hmoty.

Vrstva mulča okolo plodín tiež pomôže udržať stálu vlhkosť pôdy.

4. Pestujte na miestach, kam slnko príliš nedosahuje

časté chyby pri pestovaní zeleniny

Zelenina a bylinky potrebujú na dobrý výkon aspoň šesť hodín priameho slnečného žiarenia denne.

Niektoré listnaté plodiny, ako je hlávkový šalát a špenát, sa dajú pestovať aj v polotieni, no bez priameho slnečného žiarenia sa im tiež veľmi nedarí.

Ak nemáte slnečný pozemok pre tradičnú záhradu, skúste pestovať v kvetináčoch, ktoré môžete presúvať po terase alebo terase, aby ste využili slnko.

Vo všeobecnosti platí, že zelenina pestovaná v tieni zvyčajne neprodukuje ovocie, alebo ak áno, bude menšia a menej aromatická ako zelenina pestovaná na plnom slnku.

5. Nezlepšujte pôdu

časté chyby pri pestovaní zeleniny

Dobrá pôda je kľúčom k úspechu v každom sade alebo záhrade a je obzvlášť dôležitá, pokiaľ ide o potravinárske plodiny.

Zelenina žerie veľa, takže ak nevylepšíte pôdu niekoľkými centimetrami kompostu, zhnitého hnoja alebo natrhaného lístia, vaše plodiny pravdepodobne utrpia.

Najlepší čas na hnojenie pôdy je skoro na jar, hneď potom, ako začne vysychať.

Urobte test pôdy alebo vezmite za hrsť pôdy a vytlačte ju v dlani. Ak pôda tvorí kompaktnú hmotu, je ešte príliš mokrá na prácu. Ak drží svoj tvar, ale dá sa ľahko oddeliť, je pripravený na prácu.

Rozprestrite niekoľko centimetrov organickej hmoty na povrch pôdy a odstráňte ju lopatou bez prílišného otáčania, len ju rozložte na miesto. Keď skončíte, vaša záhrada je pripravená na pestovanie.

6. Nechajte burinu prevziať kontrolu

časté chyby pri pestovaní zeleniny

Je to jedna z častých chýb pri pestovaní zeleniny, asi vás neprekvapí, keď vám burina udusí úrodu a bude s ňou súťažiť o vlahu a potravu.

Vedeli ste však, že niektoré nechcené semená buriny môžu ležať ladom v pôde celé desaťročia? Preto je také dôležité odstrániť burinu hneď, ako ju spozorujete.

Ak necháte dozrieť len jedno a vyprodukujete semená, budete musieť s problémom bojovať roky.

Ak chcete burinu udržať na uzde, začnite nasypaním mulča na povrch pôdy hneď po výsadbe.

Potom, ak nejaká burina začne prenikať cez mulčovaciu bariéru, odstráňte ju ručne alebo pomocou ostrej motyky, ktorá rastliny uštipne pri koreňoch. Vyhnite sa používaniu chemických herbicídov, najmä v záhradke.

7. Presádzanie

časté chyby pri pestovaní zeleniny

Je ľahké sa trochu vymknúť kontrole, pokiaľ ide o pestovanie zeleniny a byliniek. Myšlienka zberu košov chutných čerstvých produktov vás môže zvádzať k pestovaniu plodín, ktoré vaša rodina nemá príliš v láske.

Napríklad, ak vaše deti nechcú jesť zelené fazuľky, využite priestor vo vašej záhrade na pestovanie inej zeleniny, ktorú má každý rád.

Nie je dôvod pestovať všetko v katalógu semien, ak všetko, čo skutočne potrebujete, sú paradajky, šalát a paprika.

A čo je najdôležitejšie, nemusíte pestovať 20 rastlín paradajok, keď vám budú stačiť dve alebo tri. Pestovanie takého množstva zeleniny naraz si vyžaduje čas a energiu a môže viesť k tomu, že zanedbávate odstraňovanie buriny, polievanie a iné domáce práce.

8. Nekŕmte svoje plodiny

časté chyby pri pestovaní zeleniny

Zelenina nie je mágia. Bez správnej výživy nedokážu sami vyprodukovať ovocie. Okrem úpravy pôdy kompostom je dobré pridať ďalší kompost vždy, keď zasadíte alebo zožnete novú plodinu.

Organické tekuté hnojivá, ktoré si môžete ľahko vyrobiť s určitými bylinkami a domácim kompostom, sú tiež užitočné, tu sú odkazy, kde sa dozviete, ako ich vyrobiť:

  • Ako vyrobiť organické tekuté komposty a hnojivá
  • Ako vyrobiť kompost doma, príručka pre začiatočníkov

Na druhej strane dávajte pozor, aby ste svoje rastliny neprekŕmili. Niektoré plodiny, ako napríklad paradajky, budú produkovať viac listov ako ovocia, ak dostanú príliš veľa dusíka.

9. Neponúka dostatočnú podporu

časté chyby pri pestovaní zeleniny

Zelenina, ako sú paradajky, uhorky, fazuľa a melóny rastú najlepšie, keď môžu vyrásť, cez podperu alebo cez podložku, ktorá bráni ich ovociu dotýkať sa zeme.

Rajčiaky dobre rastú v pevných klietkach určených len pre ne alebo s trstinovým rámom a melóny a uhorky sa dajú vycvičiť tak, aby sa rozložili na sieťovom tuneli alebo mriežke.

Zelené fazuľky uprednostňujú výstup na mreže, teepee alebo inú vertikálnu podporu. Podpory pomáhajú udržiavať tieto plodiny zdravšie tým, že poskytujú lepšiu cirkuláciu vzduchu a ovocie zostáva zdravšie a čistejšie vysoko nad povrchom pôdy.

10. Prepustenie škodcov

časté chyby pri pestovaní zeleniny

Udržujte hmyz na uzde tým, že aspoň raz týždenne budete kontrolovať úrodu. Venujte niekoľko minút skúmaniu hornej a spodnej strany listov a čo najskôr odstráňte všetkých škodcov, ktorých uvidíte.

Keď sa uchytia, populácia hmyzu netrvá dlho, kým exploduje a zničí celú úrodu.

A nezabúdajte, že väčšina hmyzu útočí len na určitý druh plodiny, takže ak nevidíte žiadne poškodenie na svojich paradajkách, vaša tekvica môže byť napadnutá len pár metrov od vás.

Dobrou správou je, že väčšinu škodcov možno vyhubiť, ak budete ostražití a ručne vyberiete tých najškodlivejších. Ak sa však ocitnete v boji s armádou škodcov, použite bezpečnú biologickú kontrolu na postrek potravinárskych plodín.

Prečítajte si tiež: 10 kvetov na pestovanie v záhrade, ktoré zlepšujú úrodu zeleniny

Toto sú bežné chyby pri pestovaní zeleniny, ktoré robia aj dobrí záhradkári, dúfame, že vám to pomohlo. Ak máte otázky, komentujte nižšie.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: