Starostlivosť o rastliny

12 ideálnych rastlín do kuchyne, ktoré sa ľahko pestujú a ľahko sa o ne starajú

12 ideálnych rastlín do kuchyne, ktoré sa ľahko pestujú a ľahko sa o ne starajú
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Pridávanie rastlín do kuchyne je jednoduchý spôsob, ako dať priestoru charakter. Navyše vďaka svetlej a farebnej kuchyni je príprava večere zábavnejšia a menej náročná.

Ideálne rastliny do kuchyne

Ak hľadáte rastliny do kuchyne, tieto, ktoré vám ukážeme nižšie, sú dobrým východiskovým bodom. Zoznámte sa s 12 ľahko pestovateľnými kuchynskými rastlinami nenáročnými na údržbu.

1. Aloe Vera - Aloe vera

rastliny do kuchyne

Aloe je nielen krásna rastlina do kuchyne, ale aj liečivé vlastnosti sú skvelé, keď sa náhodou popálite pri príprave niečoho pod zub. Stačí zlomiť stonku a pomocou gélu sa vyliečiť.

Zlúčeniny v listoch majú protizápalové vlastnosti, ktoré urýchľujú hojenie kožných tkanív.

  • Prečítajte si: Ako pestovať aloe vera (Aloe vera) v interiéri a starostlivosť o ňu

Aloe vera má rada jasné svetlo, takže pre túto rastlinu budete potrebovať okno. Medzi zavlažovaním ho nechajte vyschnúť, pretože nemá rád mokro.

2. Stuha alebo mašľa lásky – Chlorophytum comosum

rastliny do kuchyne

Starodávna obľúbená, nenáročná na údržbu, Cinta najlepšie zvláda závesné hrnce.

Pekné sadenice, ktoré sa tvoria na dlhých, klenutých stonkách, sa dajú odrezať a vysadiť, aby sa vytvorili nové rastliny.

Na jar av lete udržiavajte vlhké, ale medzi zavlažovaním na jeseň a v zime nechajte vyschnúť.

  • Prečítajte si: Ako pestovať stuhu alebo mašľu lásky v interiéri a starostlivosť o ňu

Prosperuje pri jasnom svetle, ale aj pri slabom osvetlení, takže bez ohľadu na to, aká je vaša kuchyňa (aj rôzne úrovne vlhkosti a teploty!), týmto rastlinám sa bude dariť. Zaveste alebo umiestnite ich nad kuchynské skrinky, aby ste ušetrili vzácny priestor na pulte.

3. Vzduchový klinček – Tillandsia aeranthos

rastliny do kuchyne

Tiež nazývaná tillandsia, vzdušná rastlina je epifyt, čo znamená, že rastie bez pôdy a s dostatkom svetla.

Úprimne povedané, je to najbližšie k rastline bez sklonu, takže je to dobrá voľba, ak ste nováčik a chcete nenáročnú kuchynskú rastlinu.

Zaveste tieto maličké do terárií alebo iných stojanov kdekoľvek, kde chcete svojej kuchyni dodať šmrnc, a môžete byť pokojní s vedomím, že sa o ne veľmi ľahko stará. Môžete si ich dokonca pripevniť na magnety na chladničke!

Väčšinou sa predáva v závesných kvetináčoch, sklenených guľôčkach alebo namontovaný na kuse dreva. Zavlažujte ju občasným zarosením alebo raz týždenne opláchnite a potom nechajte uschnúť.

4. Brečtan anglický – Hedera helix

rastliny do kuchyne

Brečtan je ďalšou skvelou voľbou viniča, ak hľadáte odvážny vzhľad alebo rastlinu, ktorá môže žiť na kuchynskej linke a je tiež nenáročná na starostlivosť.

Dobre rastú vo vlhkom prostredí, ale vhodnejšia je svetlá kuchyňa s dobrým množstvom prirodzeného svetla, jasné alebo stredné svetlo je v poriadku, ale málo svetla? Nie veľmi.

Kaskádovité stonky so zaoblenými listami, vďaka čomu je skvelou voľbou pre vysoké kvetináče alebo závesné koše.

Je to nenáročná rastlina a nájde sa aj pestrec. Preferuje mierne ľahkú a mierne vlhkú pôdu.

5. Aromatické bylinky

rastliny do kuchyne

Je samozrejmé, že čerstvé bylinky sú nevyhnutnosťou. Niektorým bylinám sa však darí lepšie pri nižších úrovniach osvetlenia ako iným.

Ak máte slnečné okno, malým kvetináčom s bazalkou, rozmarínom a oreganom sa bude ľahko dariť. Ale ak je vaša kuchyňa na temnej strane, držte sa menej náročných byliniek, ako je petržlen, mäta a pažítka, pokiaľ neposkytnete doplnkové svetlo.

6. Krvný list alebo rastlina plameniaka – Hypoestes phyllostachya

rastliny do kuchyne

Potrebujete dotyk rozkošných bodiek, ktoré vám vyčaria úsmev na tvári? So svojimi žiarivo ružovými alebo červenými škvrnitými listami je pekným doplnkom na kuchynské parapety.

Táto rastlina, ktorá nie je dlhoveká a najlepšie vydrží asi dva roky, ale jej výmena nie je drahá, je ozdobou kuchyne snov. Najlepšie sa mu darí v polotieni s jasným nepriamym slnečným žiarením.

Udržujte pôdu pred vyschnutím, pretože tieto rastliny vždy uprednostňujú určitú vlhkosť. Obľubujú aj vlhké podmienky, čo dosiahnete ich zarosením.

7. Mierová ľalia alebo kolíska Mojžiša- spathiphyllum

rastliny do kuchyne

Lily mierová má lesklé zelené listy a biele, lyžicovité kvety. Toleruje slabé svetlo, ale kvitne iba pri jasnom svetle. Vo všeobecnosti je to bezstarostná rastlina, ktorú nemôžete (takmer) zabiť, pokiaľ udržiavate pôdu mierne vlhkú.

Pokojové ľalie sú nielen krásnym doplnkom do každej kuchyne, ale sú skvelé aj na čistenie vzduchu okolo vás.

  • Prečítajte si: Ako pestovať ľaliu mieru (Mojžišovu kolísku) a starostlivosť o ňu

Majú radi vysokú vlhkosť a znesú krátke obdobia pod vodou. Najlepšie je držať ich na slnečnom okne, takže sú na svetlom, dobre osvetlenom mieste, ale môžu sa vyhnúť priamemu poludňajšiemu a popoludňajšiemu slnečnému žiareniu, najmä v lete.

8. Rastlina ZZ – Zamioculcas zamiifolia

rastliny do kuchyne

ZZ rastlina toleruje slabé až jasné svetlo (ale nie priame slnečné svetlo), ako aj akúkoľvek úroveň vlhkosti.

Navyše je to rastlina, ktorá uprednostňuje menej vody, zdržiava sa na suchšej strane. Takže bez ohľadu na to, aké je prostredie vašej kuchyne alebo ako často zabúdate zalievať svoje rastliny, jedno z nich bude v poriadku.

  • Prečítajte si: Ako množiť, pestovať rastlinu ZZ a všetku starostlivosť o ňu

ZZ rastlina má veľkolepé vzpriamené voskové listy, ktoré tolerujú aj tie najtemnejšie kúty. Zalievajte iba vtedy, keď je vrchných pár centimetrov pôdy suchých; Skontrolujte to postrčením prsta.

9. Pothos – Epipremnum aureum

rastliny do kuchyne

Ak chcete takmer nemožné zabiť popínavú rastlinu, ktorá dodá vašej kuchyni trochu drámy, vždy spoľahlivý Pothos je vaša najlepšia voľba.

Zvládne rôzne úrovne svetla a vlhkosti, ale má rád mierne svetlo a je rovnako vhodný aj pre slabé svetlo.

Medzi zálievkami ho nechajte vyschnúť, netreba ho príliš polievať, sám vám povie, keď je zanedbaný alebo preliaty a zotaví sa, len čo sa oň postaráte.

  • Prečítajte si: Ako množiť, pestovať Pothos (pothos) a starostlivosť oň

Tento vinič s lesklými zelenými listami je dobrou voľbou do kuchyne, pretože funguje v závesných košoch, ktoré nezaberú cenné miesto na pulte.

10. Sansevieria alebo meč svätého Juraja – Dracaena trifasciata

rastliny do kuchyne

Vždy klasika, rastliny Sword of Saint George sú ďalšou skvelou rastlinou do kuchyne, či už máte veľa miesta na pulte, alebo chcete na oživenie rastliny vyššieho terénu.

  • Prečítajte si: Pestovanie sansevierie (meč svätého Juraja) a starostlivosť o ňu

Tieto rastliny obľubujú jasné svetlo, no znesú aj slabé svetlo, a keďže nevyžadujú časté zalievanie, aj starostlivosť o ne je nenáročná.

jedenásť. Slamienka – Sempervivum

rastliny do kuchyne

Sukulent samozrejme nemohol chýbať, vlastne väčšina z týchto druhov dobre rastie aj vo svetlej kuchyni, ale v tomto prípade budeme hovoriť o vždyzelenom sukulente,

Hľadáte rastlinu, ktorá znesie takmer všetky vnútorné podmienky? Slamienka je dobrá voľba do kuchyne.

Má zelené listy so strieborným leskom. Táto rastlina nenáročná na údržbu môže prosperovať v širokom rozsahu nastavení svetla a frekvencie zavlažovania, takže sa nemôžete pokaziť!

  • Prečítajte si: Ako pestovať večný (Sempervivum) a starostlivosť oň

Nevadí jej slabé svetlo, no pôdu udržujte vždy vlhkú (nie mokrú).

12. mucholapka - Dionaea muscipula

rastliny do kuchyne

Mucholapky sú mäsožravé rastliny, ktoré, ako už názov napovedá, priťahujú muchy (a iný hmyz) a jedia ich.

Rastlina mucholapka nezbaví vašu kuchyňu škodcov úplne, ale určite môže pomôcť.

  • Prečítajte si: Ako sa rozmnožovať, pestovať mucholapka a starať sa o ňu

Pestujte ju pokiaľ možno na priamom slnku, znáša aj nepriame svetlo. V lete ju zalievajte každé dva-tri dni a v zime stačí raz týždenne.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: