Okrasné rastliny

Ako pestovať sukulenty zo semien

Ako pestovať sukulenty zo semien
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Sukulenty sú nádherné rastliny, ktoré majú rôzne farby, veľkosti a tvary. Navyše si vyžadujú veľmi malú údržbu a starostlivosť o ne je neuveriteľne jednoduchá. V tejto príručke sa pozrieme na to, ako pestovať sukulenty zo semien – jednoduchý, výnosný a zábavný spôsob pestovania vlastnej zbierky.

pestovať sukulenty zo semien

Úvod

Hoci hotové sukulenty možno kúpiť takmer v každom záhradnom centre, obchode s domácimi potrebami alebo dokonca v supermarkete, o pestovaní týchto krások zo semien sa dá niečo povedať.

Sledovať, ako niečo, čo bolo také malé (sukulentné semená sú veľmi malé), vyrastie do úplne dospelej kvitnúcej rastliny, je veľmi obohacujúce. Ale ako pestovať sukulenty zo semien?

Prezradíme vám malé tajomstvo: nie je to žiadna raketová veda. Napriek tomu však musíte urobiť potrebné opatrenia, ako je výber správnej pôdy, umiestnenie semien na správne miesto a použitie správneho množstva vody.

Ako pestovať sukulenty zo semien

Kedy sa vysievajú šťavnaté semená?

Priemerné jarné a jesenné teploty vo všeobecnosti poskytujú optimálne rastové podmienky pre klíčenie sukulentných semien. Na klíčenie je ideálna teplota 21 stupňov C.

Je dôležité poznamenať, že pestovanie sukulentov zo semien je veľmi odlišné od pestovania iných druhov rastlín zo semien. S tým sa pozrime, ako si môžete vypestovať svoju vlastnú sukulentnú záhradu zo semien.

Začnite kvalitnými semenami

rastlinné sukulenty

Hoci je to celkom zrejmé, tu je jeden bod, ktorý je potrebné si uvedomiť: uistite sa, že začínate s kvalitnými semenami z renomovaného zdroja.

Všimnite si, že sukulentné semená sú extrémne malé; v skutočnosti sú niektoré odrody také drobné, že si ich možno ľahko pomýliť s nečistotami alebo prachom.

Verte tomu alebo nie, a žiaľ, temní ľudia predali veci, ktoré by sa dali ľahko pomýliť so sukulentnými semienkami.

Ak sa chcete vyhnúť podvodom, uistite sa, že kupujete semená z renomovaných stránok. Online nakupovanie je najpohodlnejšie.

Pre istotu, že pracujete s renomovaným zdrojom, si pred nákupom prečítajte recenzie.

Potrebné spotrebné materiály

Keď máte semená, je čas zhromaždiť zvyšné zásoby, ktoré budete potrebovať.

Na pestovanie sukulentov zo semien budete musieť zhromaždiť:

Plytký podnos na sadenie. Vyberte si taký, ktorý má na dne niekoľko drenážnych otvorov. Sukulenty potrebujú dostatočnú drenáž - aj keď sú to semená - inak môžu hniť.

Pôda, ktorá dobre odvodňuje. Na trhu je veľa pôd do kvetináčov navrhnutých špeciálne pre sukulenty.

Črepník na rastliny, ktorý je možné zakúpiť vo väčšine záhradkárskych predajní alebo prostredníctvom internetových predajcov.

Príprava na výsadbu

zasiať šťavnaté semená

Akonáhle budete mať zásoby, môžete začať s prípravou na výsadbu. Pred výsevom semien je nevyhnutné vytvoriť správny substrát.

Na kvalitu rastu a úspešnosť či neúspešnosť vášho pokusu bude mať veľký vplyv substrát, do ktorého sú semená umiestnené.

Pôda v kvetináčoch bohatá na piesok je, samozrejme, ideálna pre šťavnaté semená a dobre odvodňuje, pretože sa veľmi podobá pôde, v ktorej tieto rastliny rastú vo voľnej prírode.

Môžete si kúpiť špecifickú pôdu pre sukulenty alebo si vyrobiť vlastný substrát zmiešaním bežnej zeminy so stavebným alebo záhradníckym pieskom.

  • Prečítajte si: Ako vyrobiť substrát (pôdu) pre sukulenty a kaktusy

Ak si pripravujete vlastný substrát, odporúčame vám ho pred výsadbou semien sterilizovať.

Za týmto účelom umiestnite pôdu na plech alebo tanier a pečte pri teplote 300 stupňov až 30 minút.

Zmes pôdy a piesku môžete tiež umiestniť do nádoby vhodnej do mikrovlnnej rúry a variť až 10 minút.

Akúkoľvek možnosť dezinfekcie svojej šťavnatej zeminy v kvetináči si vyberiete, pred použitím ju nechajte dôkladne vychladnúť.

Naplňte podnos na sadenie zeminou

Potom vezmite pripravenú sukulentnú pôdu alebo substrát, ktorý ste si vyrobili, a naplňte podnos na sadenie.

Naplňte každú časť podnosu tak, aby bola pôda približne 2,5 cm pod okrajom podnosu.

Keď je tácka plná zeminy, zalejte ju. Prebytočnú vodu nechajte vytiecť cez drenážne otvory. Keď už z otvorov nevyteká voda, viete, že ste pripravení začať sadiť.

Pred zasadením semien je dôležité pôdu zaliať, pretože to zabezpečí, že sa super drobné semienka prilepia k pôde.

Zasaď semená

zasiať šťavnaté semená

Keď je tácka naplnená zeminou a pôda bola zaliata a odvodnená, môžete pristúpiť k výsadbe semien.

Hoci sme to už spomenuli, treba zopakovať: semienka sukulentov sú neuveriteľne malé. Sú také malé, že ich vietor môže zdvihnúť a odniesť. Preto by ste ich mali vysadiť na miesto chránené pred vetrom.

Držte jednu ruku otvorenú a naplocho a vložte semená do dlane. To uľahčí vkladanie semienok do podnosu.

Pri výsadbe semien dbajte na to, aby ste ich rozprestreli po povrchu pôdy, pričom medzi nimi ponechajte dostatok priestoru.

Čím väčšie sú sukulenty, keď začnú rásť, tým viac miesta budú medzi sebou semená potrebovať.

Ak používate podnos s rôznymi priehradkami, do každej umiestnite jedno alebo dve semená.

Keďže sú šťavnaté semená také malé, vyhýbajte sa ich zakrývaniu zeminou. Pretože? - Pretože akonáhle sa rastliny zakorenia a začnú klíčiť, ak budú pokryté zeminou, nebudú schopné dostať sa na povrch a zomrú.

Ak pestujete niekoľko sukulentov súčasne, odporúčame ich umiestniť do samostatných podnosov.

Je to preto, že každý typ šťavnatého semena má inú dobu klíčenia. Týmto spôsobom bude oveľa jednoduchšie poskytnúť každej odrode rastliny správne podmienky na pestovanie.

Chráni semená

zasiať šťavnaté semená

Väčšina sukulentných druhov potrebuje na klíčenie určité množstvo vlahy (myslite na prostredie, v ktorom v prírode rastú).

Pokrytie misky na výsadbu kupolou na rastliny alebo priehľadným nylonom pomôže vytvoriť vlhkosť, ktorú semená potrebujú, aby sa im darilo.

Umiestnite ich na slnečné a teplé miesto

zasiať šťavnaté semená

Keď sú semená zasadené a podnos zakrytý, umiestnite ho na miesto s priamym slnečným žiarením. Ak nemáte stály zdroj slnečného svetla, môžete podnos umiestniť pod pestovateľské svetlo. Pamätajte tiež, že teplota 21 stupňov C je ideálna na klíčenie.

Pozor na semená. Keď začnú pučať, môžete odstrániť kupolu alebo nylon. Keď semená začnú klíčiť, budete na dobrej ceste k vlastnej zbierke sukulentov, ktoré si vypestujete sami.

Keď semená vyrastú do dostatočne veľkých rastlín, môžete ich presadiť na iné miesta.

  • Prečítajte si: 8 tipov na správnu transplantáciu sukulentov

Zhrnutie

Proces pestovania sukulentov zo semien nie je naozaj náročný; vyžaduje si to však správne materiály a trochu trpezlivosti, ako každý iný druh rastliny.

  • Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: Sprievodca a rady pre starostlivosť o sukulenty a kaktusy

Pokiaľ budete postupovať podľa vyššie uvedených pokynov a budete mať trpezlivosť, môžete úspešne pestovať svoje vlastné sukulenty.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: