Okrasné rastliny

Ako rozmnožovať, pestovať gloxíniu (Sinningia) a starostlivosť o ňu

Ako rozmnožovať, pestovať gloxíniu (Sinningia) a starostlivosť o ňu
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Gloxinia (Sinningia speciosa), tiež známa ako Sinningia, je obľúbená rastlina so zamatovo zelenými listami a veľkými zvonovitými kvetmi. Oslnivé kvety prichádzajú v rade brilantných farieb, ako aj v mnohých farebných kombináciách. Jej pestovanie je pomerne jednoduché, pokračujte v čítaní, aby ste vedeli, ako sa gloxínia rozmnožovať, pestovať a starať sa o ňu.

kultivar Gloxinia

Čo je gloxínia?

Gloxínia, podobne ako africká fialka, patrí medzi gesneriaceae. Väčšina gloxínie v záhradných centrách sú hybridy Sinningia speciosa.

Je to sezónna rastlina, ktorá vyrastá z hľuzy a má obdobie aktívneho rastu a kvitnutia, po ktorom nasleduje obdobie vegetačného pokoja.

Veľké vrúbkované listy rastú v nízkej ružici s kvetmi vyrastajúcimi v strede lístia.

Keď gloxínia začne kvitnúť, obdobie kvitnutia môže trvať niekoľko mesiacov. Tieto veľké kvety môžu byť biele, ružové, červené, fialové alebo dvojfarebné. Môžu mať tiež hladké alebo nariasené okraje okvetných lístkov a jednoduché alebo dvojité kvety.

Väčšina kvetov gloxínie dorastá do výšky približne dvoch palcov a každá rastlina môže produkovať niekoľko desiatok kvetov za cyklus kvitnutia.

Ako šíriť gloxíniu

Existujú tri spôsoby rozmnožovania rastlín gloxínie: odoberaním odrezkov, sadením hľúz alebo siatím semien. Viac o každej z týchto troch techník sa dozviete nižšie.

1. Rozmnožovanie odrezkami

propagovať gloxíniu

Jednou z najspoľahlivejších metód rozmnožovania je odber listových odrezkov. Pomocou čistých záhradných nožníc odrežte list s priemerom aspoň 5 cm v mieste, kde sa spája so stonkou.

Ponorte koniec stonky listu do zakoreňovacieho hormónu (voliteľné) a zasaďte do nádoby naplnenej vlhkou zeminou. Zakopte iba odrezaný koniec do hĺbky jedného centimetra.

Zakryte krytom proti vlhkosti, fóliou plastovej fólie alebo vložte črepník do priehľadného plastového vrecka.

Za mesiac alebo dva sa na spodnej časti listu vytvorí malá nová rastlina. Ak máte v kvetináči viac ako jeden list, odstráňte ich, keď rastú, a umiestnite ich do vlastného kvetináča.

2. Výsadba hľuzy Gloxínie

propagovať gloxíniu

Sploštené hľuzy sú k dispozícii na jar v záhradných centrách alebo kvetinárstvach a často klíčia pri kúpe.

Keď ich máte doma, zasaďte ich do črepníka, ktorý ponúka dva palce miesta na pestovanie na každej strane hľuzy. Hrniec s priemerom 15 cm je ideálna veľkosť.

Naplňte kvetináč ľahkým, dobre priepustným substrátom, ktorý bol predtým navlhčený. Vložte hľuzu do pestovateľského média „dutou“ stranou nahor.

Zasypte ju trochu substrátom, ale nezasypávajte ju hlboko. Pôdu dobre zalejte a črepník umiestnite na miesto s jasným, nepriamym svetlom. Veľké kvety by sa mali objaviť asi 4 mesiace po vysadení hľúz.

3. Výsev semien gloxínie

zasiať gloxíniu

Semená možno zbierať zo strukov, ktoré dozrievajú, keď kvety vyblednú, alebo si môžete objednať semená gloxínie z katalógu semien.

Na zasadenie semien naplňte nádobu alebo tácku vopred navlhčeným substrátom. Rozložte malé semená po povrchu pôdy a potom postriekajte vrch pestovateľského média vodou s izbovou teplotou, aby ste zabezpečili dobrý kontakt pôdy so semenami.

Misku alebo tácku prikryte krytom proti vlhkosti alebo priehľadnou plastovou fóliou. Presuňte nádobu na teplé miesto s jasným, nepriamym svetlom. Podnosy so semenami môžete umiestniť aj pod pestovateľské svetlo.

Kličenie zvyčajne trvá 2-3 týždne. Keď budú sadenice vysoké asi palec, opatrne ich vyberte z nádoby alebo podnosu a preneste ich do jednotlivých kvetináčov.

Upozorňujeme, že rastlinám gloxínie trvá kvitnutie pri pestovaní zo semien približne šesť mesiacov, takže buďte trpezliví.

Nenechajte pôdu úplne vyschnúť, kým nevyklíčia, vždy, keď ju uvidíte vyschnúť, ju trochu polejte.

Ako sa starať a pestovať gloxíniu

Kompost a pôda

Gloxínia je rastlina, ktorá si vyžaduje relatívne málo starostlivosti. Každé dva až tri mesiace prihnojujte tekutým organickým kvetinovým hnojivom zmiešaným v polovičnej sile.

Môžete použiť aj klasy hnojiva na kvitnúce rastliny, ktoré sa zavádzajú do pestovateľského média.

Pokiaľ ide o pôdu na pestovanie gloxínie, ideálne je použiť zmes bohatú na živiny a dobre odvodňujúcu, do záhradnej pôdy môžete primiešať trochu piesku, aby ste zabezpečili lepšiu drenáž a odľahčili substrát.

Ideálne svetlo

pestovať gloxíniu

Rastlinám gloxínie sa najlepšie darí na jasnom, nepriamom svetle. Príliš veľa svetla môže spáliť listy.

Na pestovanie gloxínie je dôležité, aby bolo dostatočné svetlo. Nájdite miesto s jasným, nepriamym svetlom. Neumiestňujte gloxíniu na plné slnko, pretože listy vyschnú alebo spália.

Pár hodín slnka je v poriadku, najmä ak rastiete v zime. Vyhnite sa slabým svetelným podmienkam, ktoré môžu obmedziť kvitnutie a spôsobiť problémy, ako je bazálna hniloba.

Ďalšou možnosťou je pestovať gloxíniu pod pestovateľskými svetlami. Môžete použiť žiarivky alebo LED lampy a nechať ich zapnuté 14 až 15 hodín denne.

Frekvencia zavlažovania

pestovať gloxíniu

Ideálne je udržiavať kultivačné médium gloxínie mierne vlhké, ale neustále.

Používajte hrnce s dobrou drenážou. Nenechávajte rastliny preschnúť, ale ani ich neprelievajte. Príliš veľa vody môže spôsobiť bazálnu hnilobu.

Pred vybratím zálievky skontrolujte prstom vlhkosť pôdy. Ak je suchá do pol palca, zalejte rastlinu.

Pri zalievaní polievajte pestovateľský substrát, nie rastlinu. Snažte sa vyhnúť striekajúcej vode na listy, čo môže spôsobiť hnedé škvrny na listoch.

Odstrihnite vyblednuté kvety

Ďalšou úlohou je orezávať kvety, keď vädnú. To môže podporiť tvorbu nových kvetov a predĺžiť obdobie kvitnutia. Okrem toho tento postup zlepšuje vzhľad a zdravie rastliny.

Škodcovia a choroby, ktoré ovplyvňujú gloxíniu

Jedným z najčastejších problémov ovplyvňujúcich gloxíniu je bazálna hniloba spôsobená nadmerným zalievaním.

Udržiavanie rastlín pri slabom osvetlení môže tiež podporiť hnilobu, pretože pôde trvá nejaký čas, kým vyschne.

Pokúste sa poskytnúť rastlinám jasné, nepriame svetlo a často kontrolujte, či je pôda mierne vlhká, nie mokrá.

Gloxínia môže byť korisťou aj hmyzu, ako sú vošky, strapky a roztočce. Dávajte pozor na rastliny a ak si všimnete zakrpatený alebo bodkovaný rast na listoch, pozrite sa bližšie. Na kontrolu škodcov možno použiť insekticídne mydlo.

Čo robiť s gloxíniou po odkvitnutí

pestovať gloxíniu

Akonáhle gloxínia odkvitne, listy odumrú a ustanú. Nezľaknite sa, pretože je to súčasť normálneho rastového cyklu.

Niektorí záhradkári zaobchádzajú s rastlinami ako s letničkami a po skončení obdobia kvitnutia ich kompostujú.

Rastlinu si však môžete ponechať aj vo vegetačnom pokoji. Keď kvety vyblednú, znížte zálievku. Keď listy zhnednú a zvädnú, prestaňte zalievať a presuňte ho na chladné a tmavé miesto s teplotou medzi 10 a 15 C.

  • Prečítajte si tiež: Výsadba a pestovanie africkej fialky, kompletný sprievodca

Torpor môže trvať až 4 mesiace. Keď uvidíte, že z hľuzy vychádzajú nové výhonky, presaďte ju na svetlejšie miesto. Pravidelne zalievajte a prihnojujte.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: