Starostlivosť o rastliny

8 chýb pri pestovaní afrických fialiek, ktoré im bránia v kvitnutí

8 chýb pri pestovaní afrických fialiek, ktoré im bránia v kvitnutí
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Africké fialky (Saintpaulia) sú jedny z najjednoduchších a najúspešnejších rastlín na pestovanie. Ale ak máte problémy s neustálym kvitnutím, pozrieme sa na niektoré z najčastejších chýb a na ich vyriešenie vás naučíme 8 chýb pri pestovaní afrických fialiek, ktoré jej bránia v kvitnutí.

Chyby pri pestovaní afrických fialiek, ktoré bránia jej kvitnutiu

1. Použitie príliš ťažkej pôdy

Africké fialky majú povesť koreňovej hniloby, ak sa uchovávajú vo viacúčelovej kvetináčovej zmesi. Keď korene zhnijú, je ťažké ich zachrániť.

Typická pôda používaná v záhradníctve je príliš ťažká a obmedzuje cirkuláciu vzduchu, na druhej strane rozložená rašelina, ktorú obsahuje, podporuje nadmerné zadržiavanie vody. Tento typ pôdy môže spôsobiť smrť vašej rastliny.

Chyby pri pestovaní afrických fialiek, ktoré bránia jej kvitnutiu

Kupované zmesi na africké fialky obsahujú kokosové vlákno, hrubý riečny piesok a/alebo záhradnícky vermikulit a perlit.

Ak si chcete vytvoriť vlastnú zmes, urobte to v pomere 4:5:1 z kokosových vlákien (40 %), perlitu (50 %) a vermikulitu alebo riečneho piesku (10 %)

Ak nemôžete nájsť kokosové vlákno, môžete použiť rašelinový mach, ale neodporúčame to kvôli jeho vplyvu na životné prostredie.

Ak však už máte pôdnu zmes, ktorú chcete použiť na pestovanie vašich afrických fialiek, pridajte 1/3 hrubého piesku, aby ste získali pórovitosť, ktorú potrebuje.

Ako môžete vidieť, pri pestovaní afrických fialiek sa v zmesiach nepoužíva „pôda“. V skutočnosti veľa črepníkových zmesí pre izbové rastliny neobsahuje vôbec žiadnu pôdu.

2. Zabudnite zaplatiť

Chyby pri pestovaní afrických fialiek, ktoré bránia jej kvitnutiu

Hnojivo je veľmi dôležité pri pestovaní kvitnúcej rastliny. Rastliny, ktoré pestujete v kvetináčoch, nedokážu extrahovať živiny z pôdy ako v prírode. Preto im musíte poskytnúť živiny, ktoré potrebujú na rast a rozkvet.

Toto je obzvlášť dôležité, ak máte problémy s rozkvitnutím africkej fialky. Ak svoju africkú fialku nebudete kŕmiť, je pravdepodobné, že nezakvitne.

Najlepší spôsob, ako zabezpečiť, aby mali v pôde to, čo potrebujú, je prihnojiť ich raz za mesiac. Vyberte si hnojivo s vyšším obsahom draslíka ako dusíka alebo fosforu.

Na druhej strane môžete z času na čas do zmesi pridať dážďovkový humus, kompost alebo odležanú či kompostovanú kôru. Humus a kompost fungujú ako živiny pre rastliny, rovnako ako rozkladajúca sa kôra.

3. Neposkytujte vlhkosť

Chyby pri pestovaní afrických fialiek, ktoré bránia jej kvitnutiu

Africké fialky potrebujú vlhký vzduch, aby prosperovali a prekvitali. Ak je váš dom suchý, majte hrnce na podnosoch naplnených vodou alebo si kúpte malý zvlhčovač studenej hmly, ktorý umiestnite do ich blízkosti.

Nenamáčajte listy, ak si myslíte, že je dobré listy postriekať vodou, keď sa im snažíte dodať vlhkosť, nerobte to, ak listy ostanú stále vlhké, sú náchylné na rozvoj plesní .

Vlhkosť je dôležitá najmä v zime, keď kúrenie v našich domoch spôsobuje suchý vzduch.

Ak máte slnečnú kúpeľňu, toto je ideálne miesto, kde môžete africkú fialku udržať šťastnou.

4. Použitie príliš veľkého hrnca

Chyby pri pestovaní afrických fialiek, ktoré bránia jej kvitnutiu

Pre všetky rastliny, nielen pre africké fialky, veľkosť zrelého koreňového systému určuje veľkosť kvetináča.

Vzhľadom na to, že koreňový systém týchto rastlín je dosť malý, nie je potrebný veľký kvetináč av závislosti od zavlažovacích návykov alebo pôdy môže spôsobiť hnitie koreňov z nadmernej vlhkosti.

Na pestovanie afrických fialiek použite kvetináče s priemerom 4 až 6 palcov a hĺbkou pre rastliny plnej veľkosti a 2 až 4 palce pre mini odrody.

5. Neodstraňujte cumlíky

Chyby pri pestovaní afrických fialiek, ktoré bránia jej kvitnutiu

Odsávačky sú malé nové rastliny, ktoré sa niekedy vyvíjajú na existujúcej korunnej stonke. Bez dôkladnej kontroly ich možno ťažko odhaliť, pretože majú tendenciu splývať s korunou listov.

Ak ich však nájdete, mali by ste ich odstrániť, pretože odoberajú rastline živiny a energiu, čím bránia kvetom plne sa rozvinúť.

Môžete ich ostrihať čistými nožnicami. Alebo ich rovnako ľahko môžete otočiť prstami a odstrániť.

Ale nevyhadzujte ich. Máte v rukách novú plne rozmnoženú rastlinu. Umiestnite ho do malého hrnca naplneného vlhkou zeminou. Hrniec prikryte priehľadným plastom alebo sklom, aby ste udržali vlhkosť.

Umiestnite malý stromček na miesto, kde má dostatok svetla. Zakorení sa a vy budete mať ďalšiu africkú fialku, ktorú si môžete nechať alebo darovať.

Zatiaľ, hlavná rastlina, z ktorej ste získali výhonok, môže kvetom venovať viac živín. Viac kvetov a nová rastlina: vyhrávame všetci.

6. Neodstraňujte niektoré listy

Chyby pri pestovaní afrických fialiek, ktoré bránia jej kvitnutiu

Africké fialky neustále vytvárajú nové listy, ako rastlina rastie. Ak však chcete povzbudiť rastlinu, aby venovala živiny a energiu kvitnutiu, odstránenie niektorých listov by malo byť súčasťou jej starostlivosti.

Vo všeobecnosti by sa malo na rastline ponechať 12 až 15 listov, aby mohla správne fotosyntetizovať.

Zvyšné listy je možné odstrániť od základne stonky, čo najbližšie k zemi, a postupne nahor.

Len ohýbajte list, kým sa čisto neoddelí od stonky, ktorej jazva sa zahojí za deň alebo dva.

7. Neposkytuje dostatok svetla

Chyby pri pestovaní afrických fialiek, ktoré bránia jej kvitnutiu

Africké fialky potrebujú na kvitnutie veľa svetla, viac, než by ste si mysleli. Ak ste opravili všetky ostatné tu uvedené chyby a stále sa vám nedarí rozkvitnúť, zvyčajne je na vine toto.

Africké fialky potrebujú jasné, nepriame svetlo, aby sa im darilo a ešte viac, aby trvalo kvitli.

Komerční pestovatelia poskytujú africkým fialkám 10 až 12 hodín jasného svetla denne, aby podporili konzistentné kvitnutie.

V blízkosti okna je dobré miesto na to, aby vaša africká fialka kvitla po celý rok.

Ak nemáte dobré svetlo, je načase rozsvietiť svoje pestovateľské svetlá. Udržiavanie afrických fialiek pod pestovateľským svetlom nastaveným na časovači zabezpečí, že rastlina dostane dostatok svetla na kvitnutie. V tomto prípade im doprajte 8-10 hodín denne.

8. Nevenovanie pozornosti sezónnym potrebám

Chyby pri pestovaní afrických fialiek, ktoré bránia jej kvitnutiu

Ak umiestnite africké fialky priamo do okna, aby ste im poskytli svetlo, ktoré potrebujú na rozkvet, majte na pamäti, že množstvo slnka, ktoré dostávajú, sa bude počas roka meniť.

Na jar a na jeseň môže byť to isté okno v poriadku; v lete sa však môžete ocitnúť v rastline so spálenými listami a chrumkavými kvetmi.

Počas teplejších mesiacov roka dávajte pozor na svoje rastliny a premiestnite ich, ak dostávajú príliš veľa priameho slnečného žiarenia.

Naopak, ak žijete niekde s nízkymi teplotami v zime, budete musieť presunúť rastliny preč od prievanu a preč od okenných parapetov.

Môže to byť dočasné opatrenie, kým sa nezmení ročné obdobie, ale v každom prípade nevyhnutné. Mladé listy môžu byť poškodené dotykom okien s mrazivými vonkajšími teplotami.

Ako všetky izbové rastliny, ak si nájdete čas na to, aby ste sa naučili, ako sa starať o africkú fialku, zistíte, že nie je také ťažké, aby vyzerali skvele a prosperovali.

  • Môže byť tiež zaujímavé prečítať si: 12 kvitnúcich rastlín ideálnych na pestovanie v malých kvetináčoch

Hoci sa tieto chyby zdajú byť veľa práce, každodenná starostlivosť je minimálna, keď sú rastliny správne nainštalované. A to úsilie navyše stojí za to, keď ten črepník so smaragdovo zelenými listami začne produkovať kvety.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: