Tipy do záhrady

Použitie korenín a bylín na starostlivosť o rastliny

Použitie korenín a bylín na starostlivosť o rastliny
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Okrem pridania chuti do vašich obľúbených jedál sa korenie dá použiť aj inak. Vedeli ste však, že koreniny sa dajú použiť aj na starostlivosť o rastliny? Budete prekvapení, keď sa naučíte tieto šikovné spôsoby použitia korenia v záhrade. Tu je niekoľko šikovných spôsobov, ako využiť korenie a bylinky v organickej záhrade a záhrade.

1. Ako zakoreňovací hormón

zakoreňovacieho hormónu

Keď množíte rastliny z odrezkov, zakoreňovací hormón zvyšuje pravdepodobnosť, že budú úspešne rásť. Prášková škorica je vynikajúcou alternatívou zakoreňovacieho hormónu. Pred výsadbou stačí stonku pretiahnuť cez škoricový prášok. Je to prirodzené a lacné.

  • Tu sú niektoré z najúžasnejších spôsobov využitia škorice v záhrade!

2. Boj proti hubám

V teplých a vlhkých oblastiach sú rastliny náchylnejšie na napadnutie hubami. Na odstránenie plesní môžete použiť cesnakový sprej. Ďalšou výhodou postreku cesnaku je, že pôsobí aj ako insekticíd!

Nakrájajte tri alebo štyri strúčiky cesnaku a nechajte ich jeden deň namočené v litri vody, potom sceďte a pripravte a použite rozprašovačom.

3. Liečte rany rastlín

Pri prerezávaní sa môžu rastliny zraniť. Posypanie škorice na poranené miesto zabráni plesňovej infekcii a podporí hojenie. Môžete tiež použiť kurkumu, pretože má vynikajúce antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti. Aplikujte ako pastu alebo posyp.

4. Zbavte sa múčnatky

zbaviť sa múčnatky

Múčnatka postihuje širokú škálu rastlín. Kurkuma je užitočným korením v boji proti tejto chorobe. Zmiešajte kurkumu a drevný popol v pomere 1:2 a posypte postihnuté miesto, aby ste definitívne odstránili pleseň!

5. Odstráňte huby

odstráňte huby

Huby sú prospešné pre záhradu, pretože napomáhajú rozkladu. Niektoré druhy sú však jedovaté a môžu byť dôvodom na obavy detí a domácich zvierat. Okamžite ich posypte mletou škoricou.

6. Udržiavanie mravcov na uzde

Udržujte mravce na uzde

Narúšanie koreňov rastlín a bránenie rastu malých rastlín sú niektoré zo škôd spôsobených mravcami. Korenie ako čierne korenie, chilli, klinčeky a kurkuma sú účinné proti mravcom. Posypte ich v prášku blízko hniezda mravcov alebo napadnutých rastlín.

7. Klíčiť semená

Semená sú vždy náchylné na mnohé choroby spôsobené baktériami a hubami. Aby ste tomu zabránili, posypte škoricou pôdu, do ktorej zasadíte semená. Takto budú chránené a budú úspešne klíčiť.

8. Odstráňte burinu

Burina sa vždy objaví na nechcených miestach a sťažuje rast vegetácie. Niektoré buriny sú škodlivé aj pre ľudské zdravie a môžu spôsobiť astmu a iné dýchacie problémy. Klinčekový olej môžete použiť na boj proti burine.

Do litra vody dajte 5 až 10 kvapiek klinčekového esenciálneho oleja, dobre premiešajte a aplikujte pomocou rozprašovača, pričom listy a spodnú stranu listov dobre navlhčite.

9. Odpudzuje hlodavce

Hlodavce, ako sú myši, hraboše poľné a hraboše pri rieke, môžu zničiť váš dvor. Kajenské korenie, škorica, vločky červenej papriky a cesnak sú niektoré z korenín, ktoré hlodavce neznášajú. Stačí ich posypať oblasťou, ktorú často navštevujú.

10. Zničte striebornú rybku

Posypanie korenín, ako sú celé klinčeky a škorica na postihnuté miesto, odpudzuje strieborné ryby. Môžete tiež zmiešať lyžičku sušených levanduľových púčikov, škoricových tyčiniek, celých klinčekov a zrniek čierneho korenia. Potom ju posypte, aby ste zabránili útoku strieborných rybiek.

jedenásť. Lieči uhryznutie hmyzom

Uhryznutie hmyzom je často svrbiace a zapálené. Počas záhradkárčenia je veľmi pravdepodobné, že vás poštípu ploštice.

Pridajte dve polievkové lyžice prášku z kurkumy do vody a naneste na postihnutú oblasť. Je úplne bezpečný a neškodný a dokonca prospešný pre pokožku.

Bylinky na záhradu alebo zeleninovú záhradu

1. Škorica

Škorica má neuveriteľné protiplesňové vlastnosti. Môže chrániť kvety, listy a akúkoľvek inú časť rastliny pred hubami a infekciami. Škoricu môžete v záhrade posypať zmiešaním s teplou vodou.

2. Bazalka

Bazalka je prírodný repelent proti hmyzu. Ak vás teda omrzeli komáre, pestovanie vo vašej záhrade ich účinne odpudí. Bazalku je dobré zasadiť k rajčiakom a paprike, zabránite tak ich napadnutiu voškami a iným hmyzom.

3. Kurkuma

Mravce a iní škodcovia neznášajú kurkumu. Jeho prášok môžete posypať v blízkosti koreňov, listov alebo akéhokoľvek iného miesta, kde nájdete stopy mravcov. Kurkuma zmiešaná s drevným popolom dokáže liečiť aj rastliny trpiace múčnatkou.

4. Paprika

Čierne korenie je prírodný antibakteriálny prostriedok. Primiešanie prášku do pôdy zabráni rastu baktérií na rastline. Mravce sa tiež vyhýbajú oblasti postriekanej čiernym korením.

5. Tymián

Mušky, kapustové červy, kapustové červy, kukuričné červy, paradajkové červy a malé biele ploštice sa vyhýbajú tomu, aby sa priblížili k rastlinám tymianu. Kvety tymiánu priťahujú do záhrady aj opeľovače, ako sú včely.

6. Rozmarín

Rozmarín má silnú arómu, ktorá mätie škodcov, takže nemôžu nájsť rastliny, ktoré chcú. Okrem toho priťahuje užitočný hmyz, kolibríky a včely, čo napomáha opeľovaniu.

Ak sa chcete dozvedieť viac o týchto fascinujúcich výhodách rozmarínu, kliknite sem!

7. Horčica

V oblastiach záhrady, kde ste nič nesadili, môžete použiť horčicu ako prostriedok na potlačenie buriny. Zabraňuje tiež chorobám prenášaným pôdou.

8. Necht

Chcete mať kontrolu proti škodcom? Chcete odpudzovať mravce? Už vás nebaví mor komárov? Neboj sa. Klinčeky majú pre vás svoje výhody.

Vezmite za hrsť klinčekov a vložte ich do litra vody, nechajte dva-tri dni macerovať, potom sceďte a tuhé časti vyhoďte. Ak ho chcete použiť, musíte zmiešať jednu časť prípravku s ďalšou časťou čistej vody, postriekať listy a zem, môžete to urobiť toľkokrát, koľkokrát chcete, pretože to nie je škodlivé.

9. Neem

Neemový olej funguje ako vynikajúci prírodný pesticíd a fungicíd. Ak máte na svojich rastlinách molice, múčniky, šupiny, vošky alebo iné škodce, stačí ich postriekať roztokom neemového oleja a už nebudú viditeľné!

  • Tu sú niektoré z účinných spôsobov využitia neemového oleja v záhrade.

10. Mäta

Vďaka svojmu bohatému nektáru a peľu pomáhajú kvety mäty prilákať záhradné opeľovače, ako sú včely a pestrečky. Môžete tiež použiť mätový olej na odpudenie mravcov a otravných bĺch.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: