Starostlivosť o rastliny

5 znakov, ktoré označujú, kedy treba nahradiť pôdu rastliny

5 znakov, ktoré označujú, kedy treba nahradiť pôdu rastliny
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Presádzanie rastlín novou zeminou nie je vždy tá najzábavnejšia činnosť, ale je to nevyhnutnosť. Môže byť ťažké vedieť, kedy zmeniť pôdu na vašich rastlinách. Potrebujete novú pôdu alebo transplantáciu? Poznajte dôvody a znaky, ktoré naznačujú, že rastlina potrebuje novú pôdu.

kedy musíte zmeniť pôdu rastliny

Iste, existujú zjavné znaky, že vaša rastlina vyzerá, akoby doslova zožrala všetku pôdu v črepníku alebo sú viditeľne viditeľné korene, ale čo iné dôvody? Mnohokrát môže zmena pôdy rastlín v črepníkoch pomôcť, keď transplantácia nie je zaručená.Nižšie vás naučíme o príznakoch, ktoré naznačujú, že rastlina potrebuje novú pôdu.

1. Zem zmizla

keď rastlina potrebuje novú pôdu

Pôda sa postupom času rozkladá prirodzenými biologickými procesmi. Keď k tomu dôjde, môže sa zdať, že „zmizla“ z hrnca. Je to normálne, keď sa častice zrútili vekom a z pôdy vytekajúcej pri polievaní.

Ak ste sa teda niekedy pozreli na svoju rastlinu a premýšľali ste, kam sa podela špina, už máte odpoveď. Nezabudnite preto dávať pozor na nízku úroveň pôdy.

2. Zem vyzerá stará a zhutnená

keď rastlina potrebuje novú pôdu

Keď idete polievať rastliny, skontrolujte konzistenciu pôdy. Ak sa zdá, že stvrdlo, zhustlo alebo sa dokonca odtrhlo od okrajov črepníka, je to prvé jasné znamenie, že rastlina potrebuje novú pôdu.

Utlačená pôda rastlinám neprospieva, pretože dusí korene a obmedzuje prísun vody a živín. Z dlhodobého hľadiska to brzdí rast rastlín a môže byť dokonca smrteľné.

Zhutnenej pôde sa dá bojovať prevzdušňovaním pôdy, ale ak zistíte, že pri každom zalievaní prevzdušňujete, pravdepodobne je čas obnoviť pôdu v kvetináči.

Ďalšie veci, na ktoré si treba dávať pozor, zahŕňajú nahromadenie minerálov, ktoré môžu vyzerať práškovo, ak voda vyteká priamo z črepníka alebo ak pôda dlho vysychá. To všetko sú znaky toho, že vaša rastlina potrebuje facelift.

3. Je vegetačné obdobie

Pamätajte, že pôda nie je len pôda. Je plná živín, hnojív a organických látok, ktoré pomáhajú vašim rastlinám prekvitať. Preto, keď príde jar a nové výhonky sú hneď za rohom, je dôležité obnoviť pôdu vašich rastlín.

To však nemusí nutne znamenať, že musíte na každom z nich vymeniť zeminu. Ak máte veľkú zbierku, môže to byť náročná úloha.

Ak ste v úzkych alebo máte pomaly rastúce rastliny, môžete jednoducho obnoviť vrchnú vrstvu pôdy nahradením hornej polovice až niekoľkých centimetrov novou pôdou.

Uistite sa, že si splnenú úlohu zapíšete do svojho zoznamu úloh na budúci rok alebo keď sa rozhodnete zväčšiť hrniec.

4. Došlo k moru

keď rastlina potrebuje novú pôdu

Ak si všimnete, že vaša rastlina má napadnutie, dajte ju do karantény a potom sa to pokúste opraviť. Zamorenie hubami a škodcami je nočnou morou rodičov rastlín.

Zatiaľ čo sa dajú úspešne kontrolovať pomocou domácej a komerčnej liečby, bude pre vás pohodlnejšie jednoducho úplne nahradiť infikovanú pôdu.

Napríklad vajíčka komárov možno nájsť až 5 cm hlboko v pôde a hniloba koreňov môže vašu rastlinu rýchlo zabiť.

  • Prečítajte si: 7 sprejových receptov na boj proti záhradným škodcom

5. Rastlina nerastie alebo rastie veľmi pomaly

keď rastlina potrebuje novú pôdu

Ak vaša rastlina vykazuje nevzhľadné zmeny alebo stres a vy ste zhodnotili, že sú pokryté všetky jej základné potreby, je čas zvážiť kvalitu pôdy.

Keďže pôda je zodpovedná za poskytovanie živín a vody rastline, je bezpečné podporiť zdravie vašej rastliny rýchlou zmenou.

Niektoré veci, na ktoré si treba dať pozor, sú spomalený rast, žiadny rast, vyčnievajúce korene a žltnúce listy.

  • Môže byť tiež zaujímavé: Ako zabrániť vädnutiu rastliny po jej presadení

Ak si všimnete, že sa to deje, je najlepšie zmeniť pôdu a presunúť sa do trochu väčšieho kvetináča, aby mala rastlina priestor, ktorý potrebuje na rast a rozkvet.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: