Okrasné rastliny

Ako pestovať ibištek v kvetináči a všetka starostlivosť oň

Ako pestovať ibištek v kvetináči a všetka starostlivosť oň
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Exotické kvety a svieže listy ibišteka (Hibiscus) vytvárajú pôsobivú črepníkovú rastlinu. Ibištek je dostupný v širokej škále farieb vrátane červenej, oranžovej, žltej, ružovej a dvojfarebnej. Je to rastlina, ktorá si nevyžaduje veľkú starostlivosť, no vyžaduje si určitú pozornosť. Tu vám ukážeme, ako pestovať ibištek v kvetináči a celú starostlivosť oň.

pestovanie ibišteka v kvetináči

Ideálny kvetináč na pestovanie ibišteka

Keď si kúpite rastlinu, pravdepodobne bude v čiernom kvetináči. Budete ju musieť presadiť do väčšieho kvetináča, ako je ten v škôlke. Ideálny pre ibištek je črepník široký a vysoký aspoň 25 cm, no ak máte väčší, radšej.

pestovať ibištek v kvetináči

Keďže ibištek môže narásť veľmi veľký, vyberte si pevný črepník; cementové, keramické alebo hlinené hrnce fungujú dobre. Vysoké odrody ibišteka môžu dosiahnuť výšku 1,5 – 2 m, zatiaľ čo kratšie odrody zvyčajne dorastajú do 0,6 – 1,5 m.

Korene ibišteka potrebujú dobrú drenáž, preto si vyberte črepník s drenážnymi otvormi.

Aby ste predišli hnilobe koreňov, po každom zalievaní nezabudnite vypustiť prebytočnú vodu, aby korene nezostali vo vode.

Typ pôdy

Všetky ibišteky rastú najlepšie v dobre odvodnenej, úrodnej a vlhkej pôde. Odolné odrody pochádzajú z mokradí a sú dobrou voľbou pre miesta príliš vlhké pre iné rastliny.

Pri presádzaní zvoľte kvalitnú črepníkovú zeminu, ktorá obsahuje dostatok organickej hmoty.Ak máte iba záhradnú pôdu, môžete ju doplniť kompostom alebo organickým hnojivom. Na druhej strane, pôda s vermikulitom alebo pemzou v zmesi prevzdušní pôdu a napomôže odvodňovaniu

Väčšina ibištekov preferuje mierne kyslé pH. Farba kvetov ibišteka môže byť ovplyvnená úrovňou kyslosti pôdy.

Svetlo

pestovať ibištek v kvetináči

Ibišteky milujú svetlo. Ak budete mať rastlinu vonku, vyberte jej slnečné miesto chránené pred silným vetrom.

Ak pestujete v interiéri, vyberte si svetlé miesto blízko slnečného okna, ale chráňte ho pred silným a priamym slnečným žiarením.

Majte tiež na pamäti, že nie je v blízkosti vykurovacích alebo chladiacich kanálov, pretože môžu poškodiť listy. Ak chcete získať viac svetla, existuje niekoľko možností na poskytnutie umelého svetla.

Zavlažovanie

Črepníkový ibištek treba dobre zaliať. Zalievajte týždenne na začiatku a počas obdobia aktívneho rastu.

Keď ste vonku, sledujte množstvo zrážok a podľa toho upravte plán zavlažovania.

V horúcom počasí je lepšie dvakrát týždenne dôkladne polievať ako každý deň trochu. Ak je rastlina trochu ovisnutá alebo ak sú vrchné 2 palce pôdy suché na dotyk, je čas zaliať. Uistite sa, že prebytočná voda odteká z drenážnych otvorov hrnca.

Teplota

Ako tropická rastlina sa ibištek správa ako trvalka v relatívne teplom podnebí po celý rok, ale správa sa ako jednoročná rastlina a vo veľmi chladnom podnebí odumiera.

Veľmi dobre sa darí pri teplotách od 15 do 35 stupňov C, ale odoláva teplotám až -1 °C.

Ak pestujete ibištek v kvetináči vonku v chladnejších oblastiach, mali by ste ho preniesť do interiéru na slnečné miesto, keď je chladno.

Majte tiež na pamäti, že korene rastlín v črepníkoch sú náchylnejšie na chlad a mráz. Ak chováte ibištek vonku v kvetináči, je najlepšie predpokladať, že je mrazuvzdorný len do minimálnej teploty 4-10°C

Starostlivosť o ibištek v nádobe

pestovať ibištek v kvetináči

Pass

Na podporu bohatých, zdravých kvetov a dobrej farby kŕmte rastliny hnojivom bohatým na draslík a dusík.

Rybia emulzia a extrakt z morských rias sú vynikajúce organické hnojivá pre ibištek. Aplikujte polovičný roztok tesne pred začiatkom obdobia kvitnutia a pokračujte aspoň raz za niekoľko týždňov až do konca kvitnutia.

Prerezávanie ibišteka v kvetináči

Ibištekom prospieva každoročný zimný rez. Strihanie rastliny po odkvitnutí, najmä odumretých konárov a starého dreva, môže podporiť cirkuláciu vzduchu a udržať rastlinu lepší a zdravší vzhľad.

Pre najlepšie výsledky urobte rýchly rez pod miernym uhlom pomocou ostrých nožníc alebo prerezávačiek.

Odstraňovanie starých a zvädnutých listov a kvetov tiež udržuje ibištek zdravý a sústreďuje energiu rastliny na nový rast.

Bežní škodcovia

Ibišteky nie sú obťažované mnohými škodcami alebo chorobami, ale roztoče môžu byť problematické, keď vlhkosť vzduchu nie je dostatočne vysoká. Prečítajte si: Ako prirodzene eliminovať roztoče a vyhnúť sa im

Vošky sú tiež niekedy problémom, ale je možné ich udržať na uzde bežnými čistiacimi alebo insekticídnymi mydlami. Prečítajte si: 5 receptov na prirodzený boj proti voškám

Ako rozkvitnúť ibištek

pestovať ibištek v kvetináči

Exotické kvety ibišteka sú krátkodobé, trvajú jeden až tri dni. Ale ak máte zdravú rastlinu, mala by počas vegetačného obdobia, od konca jari do jesene, produkovať veľa kvetov.

Aby ste zabránili padaniu kvetov, uistite sa, že rastlina nie je vystavená príliš vysokým alebo príliš nízkym teplotám.

Mráz je problém dokonca aj pre odolné odrody a dlhodobé teploty nad 35 stupňov C spôsobia problémy s kvitnutím aj u tropického ibišteka.

Defoliácia nie je potrebná, ale kvitnutie môže byť ovplyvnené, ak je rastlina príliš suchá alebo nedostáva dostatok živín alebo slnečného žiarenia.

Prečítajte si tiež: Ako pestovať popínavé rastliny v kvetináčoch a všetka starostlivosť o ňu

Ako môžete vidieť, pestovanie ibišteka v kvetináči je veľmi jednoduché a vyžaduje si malú pozornosť, ale nezanedbávajte zalievanie, je to kľúčová časť, aby ste mali túto krásnu rastlinu.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: