Okrasné rastliny

16 kaktusov a sukulentov, ktoré možno pestovať v Arene (tipy na pestovanie)

16 kaktusov a sukulentov, ktoré možno pestovať v Arene (tipy na pestovanie)
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Existuje niekoľko sukulentov, ktoré môžete pestovať v piesku bez toho, aby ste sa museli obávať, že potrebujú pôdu. Najlepšie na pestovaní sukulentov je, že sú jednoduché a nevyžadujú veľa pozornosti. Tu je 16 kaktusov a sukulentov, ktoré možno pestovať v piesku, čím vám ušetrí ešte viac starostí s výberom správneho typu pôdy!

Kaktusy a sukulenty, ktoré možno pestovať v Arene

Môžu sukulenty rásť v piesku?

Priama odpoveď na túto otázku je áno, pokiaľ používate hrubý riečny piesok (záhradnícky piesok), keďže morský piesok obsahuje veľa soli a nie je vhodný pre všetky sukulenty. Spoznajte kaktusy a sukulenty, ktoré možno pestovať v piesku.

Kaktusy a sukulenty, ktoré možno pestovať v piesku

1. Inkberry Holly – Ilex glabra

Kaktusy a sukulenty, ktoré môžete pestovať v Arene

So šťavnatými stonkami, mäsitými tmavozelenými listami, bielymi kvetmi a drobnými černicami je to jeden z najlepších sukulentov, ktoré môžete pestovať v piesku.

Ľahko sa pestuje v stredne vlhkých pôdach, na plnom slnku až v polotieni. Prispôsobí sa ľahkým aj ťažkým pôdam. Uprednostňuje bohaté, stále vlhké, kyslé pôdy na plnom slnku. Dobre však znáša tieň. Vyhnite sa neutrálnym až zásaditým pôdam.

2. Ružový koberec - Delosperma cooperi

Kaktusy a sukulenty, ktoré môžete pestovať v Arene

Delosperma cooperi, bežne nazývaná Ružový koberec, pochádza z Južnej Afriky. V teplých zimných oblastiach zvyčajne tvorí energickú, šťavnatú, rozložitú, trvácu pôdnu pokrývku. Avšak v oblastiach, kde je chlad intenzívny, nie je odolný voči zime.

Toto je sukulentná rastlina tvoriaca rohož, zvyčajne vysoká až 7,5 cm a rýchlo sa šíri na 60 cm alebo viac, so šťavnatými, mäsitými, valcovitými, stredne zelenými listami.

Môže sa pestovať v hustom, rýchlo odvodnenom piesku pri plnom slnku.

3. Aloe - Aloe vera

Kaktusy a sukulenty, ktoré môžete pestovať v Arene

Aloe vera je bylina so šťavnatými listami usporiadanými do ružice. Listy sú sivej až zelenej farby a niekedy majú na povrchu biele škvrny.

Majú ostré, ružovkasté ostne a sú zdrojom bezfarebného gélu, ktorý sa nachádza v mnohých komerčných a liečivých produktoch. Aloe vera má žlté kvety v tvare rúrky, ktoré sú zoskupené na stonke.

Aloe sú odolné voči suchu a majú tendenciu dobre rásť v dobre priepustných pieskoch chudobných na živiny.

  • Prečítajte si: Tipy na starostlivosť o aloe vera

4. Aranto – Kalanchoe daigremontiana

Kaktusy a sukulenty, ktoré môžete pestovať v Arene

Tiež známa ako Diablova chrbtica, pôsobivý vzhľad s malými semiačkami na okrajoch listov.

Je to rastlina z čeľade Crassulaceae pôvodom z veľkého ostrova Madagaskar. Má šťavnaté, mäsité, podlhovasté listy so zubatými okrajmi. Má vzpriamenú stonku a postupom času sa začína lignifikovať od spodnej časti.

Počas zimy, ak sa udržiava v teple, rastlina kvitne krásnymi ružovosivými až fialovoružovými rúrkovitými kvetmi. Pestujte ju v kompaktnom kvetináči s pieskom a organickou hmotou.

5. Ceruzkový kaktus – Euphorbia tirucalli

Kaktusy a sukulenty, ktoré môžete pestovať v Arene

Semitropický sukulent, ktorý je mrazuvzdorný v miernych pásmach. Táto rastlina sa často pestuje vonku na pôde, ktorú púštne kaktusy milujú, no v menej suchých podmienkach.

Uprednostňuje suché počasie na hlboko odvodňovaných pôdach. Môže rásť na plnom slnku, ale oceníte popoludňajší čiastočný tieň v horúcich letných podmienkach.

Vyhýbajte sa nadmernému zalievaniu. Najlepší výkon sa zvyčajne podáva, keď denné teploty neprekročia 23°C. a tie v noci neklesnú pod 10°C.

Štíhle listy tejto rastliny v tvare ceruzky sa pri pestovaní v piesku a organickej hmote na plnom slnku menia na oranžové a červenkasté!

6. Kaktus ježko alebo sudovitý kaktus – Echinocactus grusonii

Kaktusy a sukulenty, ktoré môžete pestovať v Arene

Kaktus ježka alebo sudovitý kaktus je kaktus v tvare gule, ktorý nakoniec rastie do výšky. Pochádza z Mexika a má jasne zelené stonky s až 40 špicatými rebrami. Kontrastné žlté areoly vytvárajú zlatožlté ostne. V lete sa objavujú žiarivo žlté kvety.

Dobre rastie v kvetináči alebo sa dá pestovať s inými kaktusmi a sukulentmi, najmä s tými, ktoré majú rôzne sfarbené listy.

Pestujte Echinocactus grusonii v dobre odvodnenom piesku v dobre osvetlenej miestnosti pri izbovej teplote.

Tento kompaktný kaktus nielenže skvele vyzerá, ale nie je ani náročný, pokiaľ ide o pestovateľský substrát. Tento môžete ľahko pestovať v piesku.

7. Oslí chvost – Euphorbia myrsinites

Kaktusy a sukulenty, ktoré môžete pestovať v Arene

Euphorbia myrsinites, niekedy bežne nazývaná euforbia myrtová alebo chvost vŕby, je vždyzelená trvalka, ktorá zvyčajne dorastá do výšky 10 až 20 cm na stúpajúcich alebo visiacich stonkách, ktoré sa dvíhajú na špičkách.

Oválne, modrozelené, mäsité, šťavnaté listy sú usporiadané v praslenoch okolo stoniek. Na jar kvitnú nevýrazné zelenkasté kvety obkolesené výraznými žltými listeňmi

Tento vytrvalý sukulent odolný voči suchu. Najlepšie sa pestuje v suchej, dobre priepustnej pôde a na plnom slnku. Veľmi dobre znáša chudobné pôdy, vrátane kamenistých a piesočnatých.

  • Prečítajte si: Ako množiť, pestovať a starať sa o Cola de Burro

8. Tŕňová koruna alebo Kristova koruna- Euphorbia mili

Kaktusy a sukulenty, ktoré môžete pestovať v Arene

Tento tŕnitý ker odolný voči suchu má od jari do zimy šťavnaté stonky, lesklé zelené kožovité listy a oranžové, červené, žlté alebo ružové kvety. Darí sa jej v hustých pieskoch.

Najlepšie rastie v suchých až mierne vlhkých, dobre priepustných pôdach na plnom slnku. Rastliny v zime zle reagujú na teploty pod 1 °C. Víta poludňajší tieň v horúcom letnom podnebí.

Toleruje chudobné pôdy, vrátane kamenistých a piesočnatých. Znáša aj suché pôdy, ale pravidelná aplikácia miernej vlhkosti môže viesť k lepšiemu kvitnutiu s menším opadaním listov.

Je vhodnejšie umiestniť ho na miesta s dobrou cirkuláciou vzduchu. Potrebuje jasné svetlo a dobre rastie v piesku.

  • Prečítajte si: Ako pestovať tŕňovú korunu (Kristovu korunu) a starostlivosť o ňu

9. Matka miliónov – Kalanchoe delagoensis

Kaktusy a sukulenty, ktoré môžete pestovať v Arene

Môže rásť vo vnútri aj vonku, v kvetináčoch alebo v záhradách. Buďte opatrní, pretože táto rastlina sa môže šíriť sama a pomerne rýchlo.

Toleruje určitý odtieň, ale uprednostňuje jasné, nepriame svetlo. Ak rastlina nedostáva dostatok svetla, listy sa začnú naťahovať a vädnú.

Tento sukulent je veľmi odolný voči suchu a vydrží dlhé obdobia bez vody. Medzi zavlažovaním je najlepšie nechať piesok úplne vyschnúť.

Uprednostňuje teplé teploty a dokáže tolerovať teploty až 37 stupňov C. V zime spia a nepotrebujú toľko vody. Počas tejto doby je najlepšie ich udržiavať pri teplote nad 10 stupňov C.

Najlepšie na pestovaní tejto sukulentnej rastliny v piesku je, že ju môžete mať na konferenčných stolíkoch. Darí sa jej opustenosť a, mimochodom, vyzerá veľkolepo!

10. Nopál alebo opuncia – Opuntia

Kaktusy a sukulenty, ktoré môžete pestovať v Arene

Druhy Opuntia sú vzpriamené alebo rozložité kaktusy, od malých, nízko rastúcich kríkov až po stromovité exempláre dosahujúce výšku 5 metrov alebo viac.

Okrem dlhých tŕňov a veľkých listov majú okázalé žlté, ružové alebo oranžové kvety a mnohé z nich majú tyčinky, ktoré sa pohybujú na dotyk a plodom sú zvyčajne červenkasté bobule, často opatrené tŕňmi.

Táto rastlina nielenže upúta pozornosť, ale je tiež veľmi jednoduchá na pestovanie a údržbu. Vyžaduje si veľmi malú zálievku, potrebuje veľa slnka a veľmi dobre sa mu darí v piesku.

  • Prečítajte si: Ako rozmnožovať, pestovať Nopal (opuncia) a starostlivosť oň

jedenásť. Oslie uši – Kalanchoe gastonis-bonnieri

Kaktusy a sukulenty, ktoré môžete pestovať v Arene

Oslie uši, rýchlo rastúce sukulenty, majú voskovité listy v tvare ucha, ktoré môžu dosiahnuť dĺžku 51 cm. Na špičkách listov rastú nové rastliny. Keď sa listy dostanú na zem, zapustia korene a nové rastliny.

Toleruje sucho. Medzi zalievaním nechajte pôdu úplne vyschnúť. Uchovávajte ho na mieste, kde je veľa jasného svetla. Je to sukulent, ktorý sa dá pestovať iba v piesku, ale ak môžete, pridajte trochu kompostu alebo záhradnej zeminy.

12. Králičie uši – Stachys byzantina

Kaktusy a sukulenty, ktoré môžete pestovať v Arene

Stachys byzantina, známy ako králičie ucho, sa pestuje predovšetkým pre svoje husté, mäkké, zamatové, striebristosivé listy, ktoré často tvoria rýchlo sa šíriacu rohož do výšky asi 10 15 cm od zeme .

Ľahko sa pestuje v suchých až mierne vlhkých, ale dobre priepustných pôdach na plnom slnku. V horúcom letnom podnebí víta svetlý večerný tieň.

Kvety nie sú príliš nápadné a mnohí záhradníci radšej odstraňujú kvitnúce stonky, pretože sa zdá, že zlepšujú pôdopokryvný efekt.

Ovčiemu uchu sa bude viac než dariť v piesku, pokiaľ ho občas kŕmite hnojivom rozpustným vo vode. Zabezpečte, aby mala rastlina dostatok slnka.

13. Živé kamene – Lithops

Kaktusy a sukulenty, ktoré môžete pestovať v Arene

Lithops sú zakrpatené, sukulentné rastliny pozostávajúce z dvoch hrubých, mäsitých, polopriesvitných listov, ktoré pripomínajú kamene. Tieto listy sa spájajú na úrovni zeme, kde sa zužujú do jedinej štruktúry podobnej mrkve, ktorá sa nakoniec stane koreňom.

Skutočne prežijú, znášajú extrémne horúčavy (nad 42 °C) a relatívne nízke zimné teploty -5 °C.

Zdá sa, že rastliny majú veľkú toleranciu k biotopom, rastú na kremencových kamienkových chodníkoch, na suchých, kamenistých svahoch alebo rovinách. Najlepšie odtiene dosiahnete na plnom slnku.

  • Prečítajte si: Ako rozmnožovať, pestovať a starať sa o kamenné kaktusy (lithops)

14. Pita alebo Pitera – Agáve

Kaktusy a sukulenty, ktoré môžete pestovať v Arene

Agáve sú viacročné rastliny so silnými, dlhými, hustými, dužinatými listami usporiadanými do ružice na vrchole stonky, ktorá je zvyčajne extrémne krátka. Krásny exemplár, celkom atraktívneho vzhľadu s ostnatými modrozelenými listami.

Agáve sú tvorené vláknitou centrálnou stonkou, tiež známou ako piña, okolo ktorej rastú listy v špirálovitej ružici.

Je to sukulent, ktorý možno pestovať v piesku s nedostatkom živín a dobrou drenážou. Nevyžaduje veľa zavlažovania, iba keď je piesok úplne suchý. A najradšej sú na veľmi slnečnom mieste.

pätnásť. Portulaca alebo Mananitas – Portulaca grandiflora

Kaktusy a sukulenty, ktoré môžete pestovať v Arene

Nazýva sa aj slnečná rastlina alebo machová ruža. Od jari do jesene vytvára kvety podobné ruži.

Má nariasené kvety podobné ruži (do priemeru 2,5 cm), ktoré sa objavujú na ležatých alebo mierne stúpajúcich stonkách, ktoré tvoria koberec listov podobných machu.

Táto jednoročná rastlina je sukulentná rastlina, ktorá zvyčajne dorastá do výšky 15 cm a šíri sa do šírky 30 cm alebo viac. Kvety kvitnú od leta až do mrazov a vyskytujú sa v jednoduchých, polodvojitých alebo dvojitých formách vo farbách, ako je červená, ružová, oranžová, žltá, biela a pastelové odtiene.

Ľahko sa pestuje v chudobných, suchých až stredne vlhkých, dobre priepustných pôdach na plnom slnku. Znáša sucho. Tento sukulent môžete pestovať v piesku na pôdopokryvných rastlinách.

  • Prečítajte si: Ako množiť, pestovať Portulacu a starať sa o ňu

16. Sedum – Sedum

Kaktusy a sukulenty, ktoré môžete pestovať v Arene

Sedum produkuje nezvyčajný kvet, ktorý stojí za to pestovať. Dorastá do výšky 45 cm z hustej koruny výhonkov, ktoré vychádzajú skoro na jar.

Stonky sú hrubé a pevné, znášajú značnú váhu 7,5 cm dlhých sivozelených mäsitých listov a 10-15 cm široký strapec kvetov, ktoré sa objavujú koncom leta.

Kvety, keď sa začnú objavovať uprostred leta, vytvárajú dojem striebristo zelenej hlávky brokolice.

  • Prečítajte si tiež: 10 tipov na starostlivosť o sukulenty v interiéri

Je to ďalší zo sukulentov, ktorý možno pestovať v piesku a je odolný voči suchu, kvitne v lete a na jeseň. Veľmi dobre sa darí na plnom slnku alebo v čiastočnom tieni.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: