Starostlivosť o rastliny

10 závesných rastlín ideálnych na pestovanie v interiéri

10 závesných rastlín ideálnych na pestovanie v interiéri
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Pridanie izbových rastlín do každej miestnosti môže pridať estetickú príťažlivosť a zlepšiť náladu. Rastliny vnesú do vášho priestoru život a mnohé si nevyžadujú veľa času ani úsilia. Aby sme vám pomohli vybrať tie najlepšie, zostavili sme zoznam desiatich závesných rastlín na pestovanie v interiéri spolu s niekoľkými užitočnými tipmi na pestovanie.

vnútorné závesné rastliny

10 Závesné rastliny na pestovanie v interiéri

1 – Cinta alebo Malamadre – Chlorophytum comosum

Rastlina Cinta je jednou z najjednoduchších rastlín na pestovanie v interiéri. Dlhé úzke listy mu dodávajú špicatý vzhľad, ale dospelé rastliny vytvárajú jemné kvetné puky.

vnútorné závesné rastliny

Nemali by ste ju polievať viac ako raz týždenne, ale skúste použiť dažďovú vodu, pretože chlór obsiahnutý vo vode z vodovodu to môže ovplyvniť. Ak máte iba vodu z vodovodu, naplňte nádobu a nechajte ju nezakrytú deň na slnku, aby sa chlór odparil.

Uchovávajte mimo dosahu priameho slnečného žiarenia, ale uistite sa, že doňho prúdi trochu filtrovaného prirodzeného svetla, svetlé miesto, ale nie priame slnko.

  • Prečítajte si: Ako pestovať stuhu alebo mašľu lásky v interiéri a starostlivosť o ňu

2 – Clematis – Clematis

vnútorné závesné rastliny

Ďalšia zo závesných rastlín na pestovanie v interiéri s kvetmi je Clematis. Môžete si vybrať jednu z rôznych odrôd v závislosti od farby kvetu a lístia, ktoré uprednostňujete.

Napríklad kvety v tvare hviezdy môžu byť modré, fialové, ružové, červené, žlté alebo biele a listy sa pohybujú od modrej po zelenú. Táto liana nenáročná na údržbu môže vo vašej domácnosti vytvoriť farebnú živú stenu.

Väčšina kvetov vydáva jemnú vôňu a pri pestovaní v interiéri nie je nezvyčajné vidieť niekoľko období kvitnutia počas roka.

Doprajte im veľa priameho slnečného žiarenia, pri pestovaní v interiéri by ste mali hľadať okno, na ktoré sa dostane slnko aspoň päť hodín denne, pravidelne ich zastrihávajte a príliš nezalievajte.

3 – Filodendrony – Filodendron

vnútorné závesné rastliny

Filodendrony zostávajú jednou z najobľúbenejších izbových rastlín, pretože rastú rýchlo a sú k dispozícii v niekoľkých odrodách.

Väčšina druhov má veľké lesklé zelené listy, ktoré dodávajú každej miestnosti farebný nádych. Ak si vyberiete jednu z odrôd viniča, pripravte sa na začlenenie podpôr výhonkov, ktoré môžu dosiahnuť dĺžku niekoľko metrov.

Vyhnite sa filodendronom, ak máte deti alebo domáce zvieratá, pretože ich listy sú krásne, ale toxické. Tiež ich neumiestňujte na priame slnečné svetlo, pretože môžete listy pomerne rýchlo spáliť.

Nakoniec, ak si všimnete, že listy opadávajú, zaliali ste príliš veľa alebo príliš málo, preto skontrolujte, či je pôda okolo základne mierne vlhká a voľná.

4 – Brečtan obyčajný – Hedera helix

vnútorné závesné rastliny

Brečtan je krásna a ľahko pestovateľná izbová rastlina, ktorú môžete tvarovať do mnohých rôznych tvarov. Najprv ich ostrihajte na požadovanú veľkosť, pretože môžu narásť do takej veľkosti, ako im dovolíte.

Hoci sa listy zvažujú smerom k smaragdovozelenej, mnohé majú farebné okraje od striebornej cez zlatú až po bielu alebo krémovú.

Uistite sa, že si vyberiete črepník, ktorý dobre odteká a kontroluje úroveň vlhkosti, aby ste predišli preliatiu.

Najlepšie sa vám darí pri nízkych teplotách, ale zvládne aj vyššiu vlhkosť. Ideálne je jasné svetlo, ale dávajte pozor, aby ste sa vyhli priamemu slnečnému žiareniu.

5 - Figovník popínavý - Ficus pumila

vnútorné závesné rastliny

Ak ste niekedy videli vinič vypínajúci sa zvonku starej budovy, môže to byť popínavá figa.

Je to odolná rastlina, ktorá dobre funguje ako izbová rastlina vo veľkom kvetináči alebo aj v teráriu. Vinič sa tiahne okolo kvetináča v nádhernej kaskáde zeleného lístia.

Popínavá figa nie je veľmi kvitnúca rastlina, ale môže pridať trochu zelene do vašej izby.

Na dosiahnutie najlepších výsledkov doprajte čiastočný tieň, v prípade potreby prerežte a udržiavajte pôdu dobre odvodnenú. Všimnite si, že je toxický pre chlpatých priateľov.

6 - Maurský jazmín - Jasminum officinale

vnútorné závesné rastliny

Maurský jazmín alebo jazmín obyčajný môže byť známy ako aromatická rastlina, ale nie všetky odrody majú voňavé kvety.

Pestovanie maurského jazmínu v interiéri však môže z jemných bielych kvetov produkovať príjemnú vôňu, ktorá je zvyčajne výraznejšia vo večerných hodinách.

Na dosiahnutie najlepších výsledkov umiestnite rastlinu v blízkosti okna, na ktoré dopadá priame slnko, a na jeseň sa na niekoľko týždňov presuňte von, aby ste podporili rast.

Udržiavajte pôdu vlhkú zalievaním, keď pôdu vysycháte, kontrolujte rast pravidelným prerezávaním, aby ste zabránili prerastaniu.

Používajte pôdu bohatú na živiny a prihnojujte ju každé skoré jarné obdobie, aby ste ju podporili vo vegetačnom období.

  • Prečítajte si: Návod a tipy na pestovanie jazmínu v interiéri

7 – Matalí alebo Zebrina – Tradescantia zebrina

vnútorné závesné rastliny

Hľadáte vo svojom priestore trochu viac farieb? Rastliny Matali sa dodávajú v niekoľkých odrodách a majú krásne pestré listy, ktoré siahajú od bielej po zelenú, cez striebornú a fialovú.

Starostlivosť o ne je navyše veľmi jednoduchá: stačí ich zaliať každý týždeň alebo dva týždne a počas jari a leta niekoľkokrát prihnojiť.

Tip: Doprajte im dostatok jasného, no nepriameho slnečného svetla, aby ich krásne znaky listov zostali ostré.

  • Prečítajte si: Ako množiť, pestovať Matali (zebrina) starostlivosť a výhody

8 – Oči básnika – Thunbergia alata

vnútorné závesné rastliny

Chceli by ste mať farebné kvety, ktoré rozžiaria váš priestor? Krásne žlté kvety rastliny Poet's Eyes môžu byť presne to, čo potrebujete.

Hoci tento vždyzelený vinič je trvalka pochádzajúca zo Stredozápadu, pri správnej starostlivosti sa jej dobre darí ako izbová rastlina v kvetináči.

Zasadenie do závesného koša vám umožní kontrolovať jeho rast a oceniť listy v tvare šípky, ktoré klesajú po stranách.

Uistite sa, že ste si vybrali kvetináč s dobrou drenážou a udržiavajte statickú teplotu vzduchu, aby kvitlo viac.

9 – Rastlina Rosario – Senecio rowleyanus

vnútorné závesné rastliny

Ruženec môže byť najneobvyklejšou rastlinou na tomto zozname. Je to vlastne sukulent s listami, ktoré vyzerajú ako zelené hrozno padajúce cez okraj črepníka. Ponúka tiež malé biele kvety s jedinečnou korenistou vôňou.

Vysádzajte do plytkého kvetináča so zmesou kaktusovej pôdy. Zálievková zmes by mala medzi zalievaním úplne vyschnúť, pokiaľ si nevšimnete vädnutie listov.

  • Prečítajte si: Pestovanie a starostlivosť o rastlinu Rosario (Senecio rowleyanus)

10 – Pothos – Pothos

vnútorné závesné rastliny

Rastliny Pothos produkujú vinič s veľkými listami v tvare srdca. Rastú rýchlo a napriek svojmu atraktívnemu vzhľadu vyžadujú malú starostlivosť.

Vinič sa tiahne cez policu alebo stôl a môžete ich umiestniť na steny alebo schody a vytvoriť tak jedinečnú dekoráciu.

Potos zalievajte iba vtedy, keď je pôda suchá, pokiaľ nezaznamenáte žltnutie listov.

Nepriame svetlo je najlepšie, ale znesie tieň a dokonca aj žiarivkové svetlo, ak ho chcete mať v kancelárii. Uvedomte si však, že príliš veľa tieňa môže ovplyvniť vzhľad listov a spomaliť ich rast.

  • Prečítajte si: Ako sa rozmnožovať, pestovať plod a starať sa oň

Záverečné myšlienky

Pestovanie viniča a závesných rastlín v interiéri môže vylepšiť vašu výzdobu alebo vytvoriť veľkolepú farebnú stenu.

Keď pestujete tieto viničové a popínavé rastliny v interiéri, môžete prekonať zóny odolnosti, keď budete ovládať prostredie.

  • Prečítajte si tiež: 12 kaktusov a sukulentov Jednoduché na starostlivosť a pestovanie príveskov

Navyše, mnohé z týchto rastlín sú nenáročné na údržbu, čo z nich robí skvelú voľbu pre ľudí, ktorí radi cestujú alebo ktorí občas zabudnú zalievať či hnojiť.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: