Agroekológia

Poznajte a definitívne ovládnite huby svojich rastlín

Poznajte a definitívne ovládnite huby svojich rastlín
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Ide o to, že takmer všetky choroby, ktoré vaše rastliny majú, boli spôsobené hubami

Tieto choroby znižujú úrodu vašich plodín, ničia kvety a ovocie a sú v konečnom dôsledku zodpovedné za smrť vašich rastlín.

Dnes sa dozvieme o najbežnejších hubách, o tom, ako fungujú, ako im predchádzať a aké produkty môžete použiť na ich liečbu.

Čo sú huby?

Huby nie sú ani rastliny, ani živočíchy, sú to organizmy, ktoré žijú na rastlinách a živia sa mŕtvou hmotou. Inými slovami, najprv musia zabiť tkanivo a potom ho zjesť.

Na zabitie tkaniva uvoľňujú toxíny, ktoré okrem zabíjania rastlinných buniek niekedy spôsobujú zmeny v bunkách, vytvárajúce pustuly, hálky, nekrózu, chlorózu, hnilobu, vädnutie, rakovinu alebo gummózu

Huba sa rozmnožuje prostredníctvom spór. Závisí to od huby, spóry putujú vetrom, vodou, pôdou, vtáčím trusom alebo aj našimi rukami a keď sa dostanú ku konkrétnej rastline, ak nájde ideálne vlhkostné a teplotné podmienky, vyklíči. A ak nie, počkajte, kým nebudú splnené tieto podmienky.

Keď vyklíči, zapichne do rastliny druh koreňa nazývaného haustórium, ktorý sa môže prilepiť kdekoľvek, v závislosti od typu huby, v koreni, stonke, plodoch a listoch. A začína sa vyvíjať mimo rastliny aj vo vnútri.

Vývoj huby sa nazýva mycélium.Mycélium, ktoré je mimo rastliny, je to, čo vidíme a nazývame hubou, čo môže byť múčny prášok, nejaké chĺpky alebo chrasta. Môže sa však vyvinúť aj vo vnútri rastliny a to je to, čo sťažuje kontrolu bežnými fungicídmi. Preto je najmä v ekologickom poľnohospodárstve veľmi dôležitá prevencia.

Ďalším problémom s hubami je, že poškodzovaním a oslabením rastliny sa podporuje vstup baktérií. Baktérie môžu spôsobiť veľmi vážne poškodenie rastliny a je ťažšie ich kontrolovať ako huby.

Ako zistiť, či naše rastliny majú huby?

Huby sa môžu objaviť kdekoľvek na rastline, ale zvyčajne sa najprv objavia na listoch alebo koreňoch. Keď sa objavia v koreňoch, v podstate uvidíme, že rastlina náhle uschne. Už je neskoro a ak rastlinu vykopeme, nájdeme zhnité korene.Bohužiaľ, v týchto prípadoch sa dá robiť len málo.

Pokiaľ ide o plesne na listoch, je možné spozorovať, akonáhle sa choroba objaví a máme viac času konať.

Je 5 druhov húb, toto je zovšeobecnenie, ale myslím si, že to stojí za to.

Škvrna na listoch alebo antraknóza

Vo všeobecnosti sú to malé hnedé škvrny obklopené žltým halo. Toto halo je chloróza spôsobená toxínom huby a hnedá je nekróza už odumretého tkaniva. V strede škvrny by ste mali vidieť malú hubu, ako je žula, na ktorej by mohla byť pleseň so spórami. Tieto huby sa vyvíjajú, keď je počasie veľmi vlhké. Môže ovplyvniť listy, stonky a plody.

Smut

Blight je väčšia, nepravidelná škvrna. Sú tiež hnedé alebo čierne, aj keď nie vždy majú okolo seba žlté halo.Vo vnútri hnedej časti uvidíte hubu, ktorá tvorí sústredné krúžky. Choroba začína na listoch, ale rýchlo sa šíri na plody, ktoré hnijú.

Vyskytuje sa v daždivom počasí, zvlhčením listov zavlažovaním sa šíri cez infikované záhradné náradie a môže sa dokonca usadiť vo vnútri semien.

Hrdza

Sú známe, pretože tvoria oválne škvrny s pustulami na listoch a stonkách, jasne žlté alebo oranžové. Hrdza rastlinu nezabije, ale zastaví jej rast, čo ovplyvňuje vývoj plodov.

Odium

Spoznáte to, pretože mycélium sa na listoch tvorí ako biely alebo sivastý prášok. Postihnuté listy zožltnú a nakoniec uschnú. Vo všeobecnosti sa objavuje v podmienkach slabého osvetlenia, vlhkosti a nadmerného hnojenia.

Pleseň

Uvidíte, že na listoch sa objavia svetlozelené škvrny a potom žlté nad a pod a mycélium tvorí sivastú pleseň. Toxíny huby môžu spôsobiť deformáciu listov. Nakoniec rastlina uschne a zomrie.

Vyskytuje sa vo veľmi horúcich obdobiach, najmä v daždivom počasí

Ako predchádzať plesniam

Ako som vám povedal, najdôležitejšia je prevencia. Ako sa im predchádza? Robte týchto 11 postupov.

 1. Zabezpečte dobrú drenáž, aby ste zabránili hnilobe koreňov.
 2. Pri zalievaní nezmáčajte listy.
 3. Zabezpečte čo najviac hodín slnečného svitu. Alebo poskytnite pestovateľské lampy, ktoré obsahujú ultrafialové svetlo
 4. Rozmiestnenie rastlín a ich vnútorné prerezávanie, aby preniklo slnečné svetlo a zabezpečila cirkuláciu vzduchu medzi vetvami a listami, aby sa zabránilo hromadeniu vlhkosti.
 5. Ostrihajte všetky choré listy, o ktorých máme podozrenie, že môžu byť hubou.
 6. Nikdy nekompostujte materiál, ktorý bol napadnutý plesňou, ani ho nepoužívajte ako mulč. Ak je to možné, spáľte to
 7. Nožnice a iné strihacie nástroje pred použitím sterilizujte, najmä ak sme ich predtým použili na choré rastliny.
 8. Ak je to možné, nemanipulujte s chorými listami a pred dotykom s inými rastlinami ich dobre umyte
 9. Udržujte naše rastliny dobre hydratované a správne hnojené. Ak sú naše rastliny silné, budú odolnejšie voči chorobám
 10. Striedajte plodiny. Najmä ak určitá plodina ochorela, nesaďte ju v nasledujúcom roku na to isté miesto. A ak nie je iná alternatíva, potom kúpte odrodu odolnú voči tejto chorobe. Alebo aplikujte Trichodermu do pôdy pred výsadbou. Trichoderma je huba, ktorá požiera fytopatogénne huby.Neskôr idem k niečomu o trichodermii. Zatiaľ to nechám na vás.
 11. V čase vysokej vlhkosti a vysokých teplôt aplikujte preventívny fungicíd. Aplikujte týždenne alebo raz za dva týždne, v závislosti od produktu a po silnom daždi.

Ako liečiť choroby spôsobené plesňami. Odporúčané fungicídy

Fungicídy sú preventívne a liečebné. Niektoré sú výkonnejšie ako iné, spomeniem tie, ktoré poznám

Bikarbonát.

Jedlá sóda je určená najmä na kontrolu múčnatky.

Upravuje ph povrchu listu, čím zabraňuje inštalácii huby. Môže sa použiť v prípade núdze, ale má výhodu pomalého otravovania pôdy sodíkom, čo z dlhodobého hľadiska nie je dobrou alternatívou.

50 % mlieko

Mlieko má fungicídne vlastnosti najmä proti múčnatke a múčnatke, vzhľadom na jeho cenu by sa nám zdalo zaujímavé riešenie, keby sme dostali mlieko zadarmo, ak si zaň musíme zaplatiť, je lepšie kúpiť iné druhy účinnejších produktov.Jeho nevýhodou je zápach a možné prilákanie múch a hlodavcov.

Čaj z prasličky

Tento fungicíd je vysoko účinný ako prevencia, na kanáli mám 2 videá, kde vysvetľujem, ako ho pripraviť a ako ho používať. Vďaka vysokému obsahu zinku, ktorý je veľmi dôležitou živinou pre vývoj listov, podporuje zhrubnutie bunkových stien listov, čo sťažuje prienik huby.

Má tiež zložku, ktorou je echisetonín, ktorý je toxický pre huby a hubu zabíja skôr, ako sa usadí na rastline.

Prslička roľná je ako fungicíd veľmi zaujímavá, ak máme k dispozícii túto rastlinu, čas a miesto na jej sušenie, uskladnenie a následnú prípravu nálevu.

Ak si musíme kúpiť suchú bylinku v obchode so zdravou výživou alebo kúpiť fungicíd na báze prasličky roľnej, tak ako pri mlieku, domáci roztok už nemá výhodu oproti iným komerčným fungicídom, rovnako ako prírodný a priateľský k životnému prostrediu

Komerčné fungicídy pre organické poľnohospodárstvo sú na báze medi alebo síry. Meď je v podstate toxická látka pre huby a neškodná pre životné prostredie. Stáva sa mi, že keď poviem meď, ľudia sa zľaknú, ako keby som povedal arzén alebo olovo. Meď je prvok, ktorý je prítomný v prírode, podobne ako železo. Mnoho ľudí pridáva železo do rastlín a nikto neupozorňuje na jeho toxicitu, no, to isté sa deje s meďou, samozrejme používanou v odporúčaných množstvách, všetky prebytky sú zlé… dokonca aj železo.

Ak mi neveríte, vygooglite si nedostatok medi u ľudí a uvidíte, že aj my potrebujeme meď, aby sme boli zdraví.

Medzi fungicídy s meďou máte:

 • Klasický vývar Bordeaux, síran meďnatý + limetka,
 • Sulfovápenatý vývar, síra + limetka
 • Oxychlorid meďnatý.

Problém s meďnatými a sírovými fungicídmi je to, čo sa nazýva fytotoxicita, ak ich zneužívame, koncentrácia solí na listoch ich môže spáliť, vo všeobecnosti vidíme suchý okraj okolo listu, to je fytotoxicita . To isté sa stane, keď aplikujeme bežné mydlo ako insekticíd.

Obmedzenie všetkých týchto fungicídov je v tom, že sú účinné ako preventívne prostriedky, ale ak sú rastliny veľmi choré, účinnosť je oveľa nižšia, pretože pôsobia povrchovo, ale nepôsobia vo vnútri rastliny, kde sa nachádza aj huba. prítomný.

Nie je to tak, že by sme ich nevedeli vyliečiť, ale dá nám to veľa práce a aj keby sme to urobili, výrazne spomalíme rast našich plodín.

Ak chcete byť efektívnejší, siahnite po modernejších organických fungicídoch. Napríklad máte tento s názvom SCUDO, ktorý je formulovaný s glukonátom medi.Má 9% medi, čo je veľmi nízke množstvo medi, takže nemá fytotoxicitu a keďže je kombinovaný s bielkovinou: kyselinou glukónovou, má tú vlastnosť, že je absorbovaný listom, takže meď dostane vnútri. vnútri listu, vďaka čomu je oveľa efektívnejšia a efektívnejšia.

Tento fungicíd je výnimočný tým, že keď sa dostane dovnútra rastliny, SCUDO je jediný organický fungicíd, ktorý je nielen preventívny, ale má aj liečivú silu, pretože je schopný kontrolovať vývoj huba vo vnútri rastliny a tým, že pôsobí aj vo vnútri rastliny, má antibakteriálnu silu.

Scudo je to, čo sa nazýva širokospektrálny antibakteriálny fungicíd a možno ho použiť na prevenciu a kontrolu väčšiny listových húb

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: