Záhradné plodiny

Najčastejšie chyby pri pestovaní paradajok v kvetináčoch

Najčastejšie chyby pri pestovaní paradajok v kvetináčoch
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Pestovanie paradajok v kvetináčoch je takmer vždy dobrodružstvo. Môže to byť neuveriteľne obohacujúce alebo priam frustrujúce.

Niekedy môže dôjsť k impozantnému zlyhaniu z dôvodov, ktoré nemôžete ovplyvniť, ako je útok kobyliek alebo napadnutie tuta absoluta alebo smiešne vlhké alebo chladné leto.

Je tu však niekoľko bežných chýb (verte mi, urobil som ich všetky, viackrát), ktorým ak sa im dokážete vyhnúť, výrazne zvýšite svoje šance na úspešné pestovanie paradajok v nádobách.

Malé nádoby

Pokiaľ ide o pestovanie črepníkových paradajok, väčšie je lepšie. Čím väčšia je vaša nádoba, tým viac pôdy pojme.

Čím viac pôdy máte, tým lepšie pôda zadržiava vodu. Okrem toho, čím viac pôdy máte, tým viac živín majú vaše rastliny k dispozícii.

Dostupnosť vody a živín sú dva z najdôležitejších prvkov pre to, aby vaše rastliny rajčiakov rástli šťastné, zdravé a následne mali veľké výnosy.

Príliš veľa vody

Správne zalievanie rastlín paradajok je pravdepodobne hlavným kľúčom k úspechu paradajok. Príliš veľa vody a korene hnijú, málo a kvety usychajú.

Nedôsledné zalievanie tiež povedie k hnilobe kvetov, popraskaným paradajkám a stresovaným rastlinám.

Takže tu je jedna kritická vec, ktorú je potrebné urobiť pre úspech rajčín (a náročnejšia, ak nepoužívate kvapkovú závlahu): Udržujte pôdu v kvetináči neustále vlhkú, nie však podmáčanú, iba mokrú.

Pred zalievaním skontrolujte, či je pôda už vlhká. Ak to chcete urobiť, zapichnite ukazovák do polovice a pridajte vodu iba vtedy, ak je pôda na dotyk suchá.

Nezabudnite ani na drenáž. Uistite sa, že váš hrniec má na dne veľké otvory, aby mohla odtekať prebytočná voda.

Oddelenie črepníka od zeme je tiež dobrý nápad, ak máte črepník na zemi alebo na neporéznom povrchu.

Pridávajte vodu, kým dno hrnca nevytečie. Takto budete vedieť, že všetky korene, dokonca aj tie na dne črepníka, boli zaliate.

Najlepšia je však automatická kvapková závlaha. V tomto videu vám ukážem veľmi ekonomický programátor zavlažovania a veľmi jednoducho sa inštaluje

Mohlo by vás zaujímať čítanie tohto článku: Úplný sprievodca pestovaním paradajok

Príliš málo vody

Množstvo vody, ktoré vaša rastlina paradajky potrebuje, bude závisieť od niekoľkých vecí, vrátane počasia. Vietor, teplo, vlhkosť, veľkosť črepníka a typ pôdy v črepníku, to všetko ovplyvní, ako často budete musieť zalievať.

Uprostred sezóny môže byť potrebné zaliať veľkú rastlinu paradajok aspoň raz denne, inokedy dvakrát.

Pri polievaní tiež nezabudnite svoje rastliny poriadne namočiť; ak im dáte len dúšok, voda navlhčí iba vrchnú vrstvu pôdy.

Pri polievaní sa snažte zalievať priamo pôdu, nie listy, pretože mokré listy môžu spôsobiť plesne.

Preľudnenie

Umiestniť veľa rastlín do jedného kvetináča sa môže zdať ako dobrý nápad, no zvyčajne je to kontraproduktívne. Ak nemáte obrovský kvetináč (skôr ako vyvýšenú posteľ), do každého kvetináča vložte iba jednu rastlinu paradajky.Pre predstavu o minimálnej veľkosti zvážte 20-litrové vedrá na farbu

Nedostatok slnka

Paradajky milujú slnko a potrebujú plné slnko, čo znamená, že potrebujú priame slnečné svetlo bez prekážok po dobu 6-8 hodín denne.

Nepodvádzajte! Mnoho ľudí (vrátane mňa) chronicky preceňuje množstvo slnka, ktoré oblasť dostáva.

Je dôležité, aby ste to skontrolovali pomocou hodiniek pred zasadením kvetináčov.

Tieň na jednom mieste sa môže počas vegetačného obdobia dramaticky meniť, preto kontrolujte každý týždeň, aby ste sa uistili, že slnko neblokuje žiadne prekážky.

Teplota nestačí

Spolu so slnečným žiarením majú paradajky radi teplé teploty.

Aj keď sa vám môže zdať, že pred sezónou predbehnete skoré vytiahnutie paradajok, v skutočnosti sa nič nestane, kým nebude teplo.

Ak chcete predbehnúť sezónu, môžete si paradajky zakryť nylonom, keď je zima, alebo môžete urobiť to, čo zvyčajne robím, a to prepravu dnu a von z môjho domu.

Kým sa teploty nezohrejú. Tiež nezabudnite aklimatizovať svoje sadenice, keď ich konečne presuniete von na slnko.

Obrátené paradajky

Mnoho ľudí prisahá, že dokážu pestovať paradajky hore nohami. ja nie. Skúšal som to rôznymi spôsobmi a nenašiel som žiadny, ktorý by bol taký skvelý. Vidím zmysel pestovania závesných paradajok, ale nie naopak.

V škole je neskoro

Toto je jedna z mojich najčastejších chýb. Vždy zabudnem, ako rýchlo paradajky rastú, a nestavím ich, kým nie sú obrovské a nemotorné.

Je oveľa lepšie zasadiť kolíky skôr, ako budú paradajky príliš veľké.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: