Agroekológia

Dá sa cibuľa kompostovať? ako vyrobiť kompost so zvyškami cibule?

Dá sa cibuľa kompostovať? ako vyrobiť kompost so zvyškami cibule?
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Je to úžasná vec, ako kompost premieňa inak neužitočný organický materiál na cennú živinu pre naše rastliny a najlepší doplnok pôdy pre záhradu.

Do hromady kompostu možno pridať takmer akýkoľvek organický materiál, pokiaľ nie je chorý alebo rádioaktívny.

Je tu však niekoľko obmedzení a je dokonca možné, že na ich zaradenie do kompostu stačí len ich správna príprava.

Vezmime si napríklad zemiaky; veľa ľudí hovorí, že ich nemožno pridať do zásobníka.

Dôvodom v tomto prípade je, že malé klíčky na šupke zemiakov sa môžu začať replikovať a stať sa z nich viac zemiakov, čím sa z hromady kompostu stane hromada hľúz. Tento problém vyriešite jednoduchým rozdrvením hľúz pred ich pridaním na hromadu.

Môžete kompostovať cibuľu? Odpoveď je jednoznačné áno. Kompostovaný cibuľový šrot je rovnako cennou organickou zložkou ako väčšina ostatných, ale predtým, ako ho hodíte do kopy, je potrebné mať na pamäti niekoľko vecí. Jardin Jardineria Huerto Huertourbano/>

Ale čo cibuľa v komposte?

Môžete kompostovať cibuľu? Odpoveď je jednoznačné áno." Kompostovaný cibuľový odpad je rovnako cennou organickou zložkou ako väčšina ostatných, ale pred jeho vyhodením na hromadu je potrebné pamätať na niekoľko vecí.

Ako kompostovať šupky cibule

Problém pri kompostovaní cibule je podobný ako pri zemiakoch v tom, že cibuľa chce klíčiť.

Ak chcete zabrániť tomu, aby nové výhonky vyklíčili cibuľky v hromadách kompostu, jednoducho ich rozdeľte na polovice a štvrtiny, než ich hodíte do kompostovacieho zásobníka.

Ak sa nesnažíte kompostovať celú cibuľu, potom otázka môže znieť „ako kompostovať šupky cibule?“

Cibuľové šupky a iné zvyšky už nevyrašia, ale môžu spôsobiť nepríjemný zápach vašej hromady kompostu a pozvať muchy a inú divočinu (alebo psa v rodine!).

Shnitá cibuľa naozaj páchne. Cibuľu pri kompostovaní zahrabte do hĺbky aspoň 20 cm a pamätajte na to, že keď otočíte kompostovú kopu, je veľmi vysoká šanca, že sa objaví nepríjemný zápach hnijúcej cibule a prevráti vás.

Vo všeobecnosti platí, že čím väčší kus cibule pridáte do kompostu, tým dlhšie bude trvať, kým sa rozloží.

Toto pravidlo sa samozrejme vzťahuje na všetok veľký organický odpad, či už je to zelenina, ovocie alebo konáre a palice.

Ako tip, ak je podstatná hromada kompostu bez zápachu, odporúčam pridať rozdrvené vaječné škrupiny, noviny alebo lepenku, ktoré môžu pomôcť odstrániť alebo aspoň kontrolovať pachy. škodlivé pachy.

Posledné slovo o kompostovaní cibule.

Nakoniec a napriek všetkému, čo čítate na internete, kompostovanie cibule neovplyvní mikroorganizmy prítomné vo vašom komposte, možno len ich čuchové zmysly.

Cubuľa sa však NEODPORÚČA pridávať do vermikompostovacích nádob.

Červy nie sú veľkými fanúšikmi smradľavých zvyškov jedla. Vysoká kyslosť kompostovaného cibuľového odpadu zjavne nepasuje do žalúdočného systému červov.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: