Agroekológia

Aký je správny spôsob použitia pilín v sade a záhrade - Tipy a opatrenia

Aký je správny spôsob použitia pilín v sade a záhrade - Tipy a opatrenia
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Väčšina ekologických záhradníkov chápe, že najlepšie je nechať prírodu, aby sa sama vydala. Pokiaľ ide o budovanie bohatšej pôdy, plán prírody sa vo veľkej miere spolieha na stromy: popadané konáre, lístie, šišky, semená a napokon na mohutné kmene.

Prispôsobenie tohto plánu na vybudovanie pôdy pomocou dreveného mulča, ako sú drevené štiepky, piliny alebo iné drevené zvyšky, je stratégia, ktorá sľubuje obrovské výnosy z dlhodobého hľadiska.

Hnilé drevené štiepky zostávajú ako organická hmota po dlhú dobu, čím zlepšujú schopnosť pôdy zadržiavať živiny a vlhkosť, čo vedie k väčšej a kvalitnejšej úrode.

Dajú sa piliny použiť ako substrát pre naše rastliny?

Pozor!!!! drevené materiály sú bohaté na uhlík a celulózu, takže potrebujú dusík a čas na rozklad. Ak ignorujete tieto skutočnosti tým, že primiešate čerstvé piliny alebo drevnú štiepku priamo do pôdy, materiály vysajú z pôdy veľa dusíka a pôdu zostanú na jednu alebo dve sezóny nepoužiteľné pre záhradkárčenie.

Piliny majú oveľa exponovanejší povrch ako drevené polená, takže táto absorpcia dusíka bude pre našu pôdu oveľa rýchlejšia a nebezpečnejšia.

Použitie pilín ako mulčovanie

Piliny vytvárajú veľkolepý mulč pre viacročné plodiny. Pokiaľ rozložíte na povrch trochu kompostu, hydinového trusu alebo iného zdroja dusíka zakaždým, keď nasypete vrstvu čerstvých pilín, piliny budú neprekonateľným mulčom pre čučoriedky, jahody a maliny a môžu dobre fungovať s klincami. , tiež.

použitie pilín ako mulča

Záhradné chodníky vydláždené novinami pokrytými pilinami pôsobia ako koberce pod nohami. Po zhnití piliny výrazne prispievajú k textúre pôdy, pretože hubovité kúsky zostávajú v pôde dlhú dobu.

Obava, že úpravy dreva okyslia pôdu, je mýtus. Len v skorých štádiách rozkladu dochádza k rýchlemu vybíjaniu kyselín, kedy celulózové vlákna začínajú degradovať.

Použitie pilín ako materiálu na kompostovanie

Na účely kompostovania by sa piliny považovali za „hnedý“ kompostovací materiál. Používa sa na pridanie uhlíka do zmesi a vyváženie dusíka „zelených“ kompostovacích materiálov (ako sú potraviny a tráva).

Tipy na kompostovanie pilín

Piliny sa kompostujú rovnako ako suché listy, čo znamená, že ich budete pridávať v pomere hnedých a zelených materiálov približne 4:1.

použite piliny do kompostu

Piliny budú skvelým doplnkom vašej hromady kompostu, pretože začleníte nadýchaný materiál, ktorý bude absorbovať dažďovú vodu a šťavy zo zeleného materiálu a pomôže tak s procesom kompostovania.

Ak je to možné, vyhýbajte sa pilinám z preglejky a lakovaného alebo ošetreného dreva v dôsledku lepidiel a iných chemikálií.

V tomto prípade budete musieť urobiť niekoľko ďalších krokov, aby ste sa uistili, že sa tieto chemikálie dostanú z kompostu skôr, ako ho použijete vo svojej záhrade. Najlepší spôsob, ako to urobiť, je počas leta ešte niekoľkokrát namočiť kompostovú hromadu vodou.

Toto, spolu s normálnymi dažďami, by malo vytiahnuť všetky škodlivé chemikálie z kompostovej hromady a zriediť chemikálie, aby sa znížili na úroveň, ktorá nepoškodí okolie.

Iné spôsoby rozkladu pilín

Ak sú piliny udržiavané vlhké, môžu sa prekvapivo rýchlo rozpadnúť. Na urýchlenie rozkladu v hromade pilín stačí pridať vlhkosť a dusík.

To sa dá urobiť zmiešaním veľkej dávky rybej emulzie alebo krvnej múčky tak, že ju nasypete do už vlhkej hromady pilín a potom ju prikryjete plachtou alebo starou prikrývkou, aby sa udržala vlhkosť.

Po sčernení pilín ich môžete použiť na zľahčenie akéhokoľvek typu pôdy vrátane pôdy v kvetináčoch a záhonov

Ako získať piliny

Drevené triesky a piliny sú vedľajšími produktmi iných činností, takže prvým krokom je nájsť kvalitné miestne zdroje.

štiepkovací stroj na výrobu pilín

Ak bývate v blízkosti píly, pravdepodobne môžete získať lacné piliny, aj keď budete potrebovať uistenie prevádzkovateľa píly, že neobsahujú piliny z čierneho orecha, ktoré uvoľňujú toxín, ktorý môže poškodiť paradajky a iná citlivá zelenina.

S pilinami, čím ďalej po výrobnej linke idete (píla, ktorá spracováva celé kmene), tým je pravdepodobnejšie, že získate viac pilín, ktoré stoja za dvor.

Hrubé piliny sú lepšie ako jemné, pretože sa budú menej zhlukovať a dlhšie vydržia ako organická hmota v pôde.

Použitie pilín na zemi je skvelý spôsob, ako získať určitú hodnotu z toho, čo by inak bolo odpadovým produktom.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: