Agroekológia

Ako ovládať košenilu alebo chrobáčika malého? Je to škodca alebo je to prospešné?

Ako ovládať košenilu alebo chrobáčika malého? Je to škodca alebo je to prospešné?
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Oniscídeos (Oniscidea), bežne známe ako múčniky, ošípané, ošípané, múčniky, pleskáče, vlhkomilky, vlhkomilné prasiatka alebo guľôčkové ploštice, sú veľmi bežné vo všetkých záhradách a hoci vzbudzujú sympatie, ak populácia sa vymkne kontrole, môže spôsobiť viac ako jednu bolesť hlavy.

Kontrola peliet v záhrade je zložitý proces, pretože tento hmyz (v skutočnosti kôrovce) priťahuje vlhkosť a záhrady nemôžu existovať bez vody.

Správne kultúrne postupy môžu pomôcť znížiť výskyt múčnikov v záhrade, ako aj iného ničivejšieho hmyzu, ktorý skutočne poškodzuje úrodu.

Ako sa zbaviť guľôčkových chrobákov

Kontrola peliet začína čistením odpadu na dvore. Zhrabte a odstráňte čo najviac odumretého materiálu z rastlín, tehál, úlomkov, drevených dosiek a čohokoľvek iného, čo poskytne sedacím vakom chránené miesto na úkryt. Venujte zvláštnu pozornosť nečistotám v blízkosti alebo pri spodných stenách budov, pretože často ide o oblasť zadržiavajúcu vlhkosť. Eliminujte múčniky v blízkosti týchto oblastí, aby ste im zabránili vniknúť do vášho domova cez trhliny a štrbiny. V ideálnom prípade by sa medzery a praskliny v spodných stenách mali utesniť.

Na ničenie peliet nie sú potrebné chemikálie.Zatiaľ čo sa múčniky v záhrade občas živia živými rastlinami, nehryzú a nie sú pre ľudí nebezpečné. Okrem toho, keď vlhkosť už nebude priťahujúcim faktorom pre tieto ploštice, nebude potrebné uchýliť sa k sofistikovanejším metódam kontroly.

Peletové potvorky je možné odstrániť ručne, hoci mnohé z týchto kotúľajúcich sa tvorov sa po odstránení trosiek budú pohybovať samé. Ak máte vermikompostér alebo kopu kompostu, môžu sa tam múčniky priniesť, kde sú skutočne veľmi užitočné. Pelety pomáhajú rozkladať organický materiál a toto je lepšie riešenie ako ich odstraňovať.

Kontrola peliet v blízkosti nových a vznikajúcich sadeníc sa dá dosiahnuť malým množstvom kremeliny okolo rastlín. To udržuje ploštice ďaleko od rastúcich rastlín, kde môžu spôsobiť škody tým, že sa živia koreňmi.Manuálne ovládanie peliet možno dosiahnuť aj umiestnením melónu alebo iného dužinatého ovocia dutou stranou nadol, čo pritiahne pelety a udrží ich mimo problémových oblastí. Toto ovocie sa potom môže presunúť na kompost.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: