Starostlivosť o rastliny

Ako zistiť, či vaša rastlina prerastie črepník. Tipy na výmenu hrncov

Ako zistiť, či vaša rastlina prerastie črepník. Tipy na výmenu hrncov
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Izbové rastliny sú úplne závislé od podmienok, ktoré existujú v ich príslušných kvetináčoch. Preto je kľúčové, aby sme im prispôsobili podmienky substrátu, drenáž, vystavenie svetlu a výživu ich potrebám, inak neprežijú.

Zo všetkých týchto faktorov je substrát najviac prehliadaný.

Dá sa povedať, že skôr či neskôr všetky črepníkové rastliny, ktoré majú zdravý stav, črepník prerastú. Záhrada Záhradníctvo kultivar

Ďakujeme za zdieľanie na Pintereste

Keď rastliny v kvetináčoch rastú zelené a bujné, rozširujú sa aj ich korene. Tieto korene majú tendenciu uvoľňovať pôdu v kvetináči, keď sa rozširujú. Spôsobuje to dva problémy.

  • Po prvé, keď sa substrát uvoľňuje, stráca schopnosť zadržiavať vlhkosť. Voda nie je zachytená v pôde dostatočne dlho na to, aby ju korene rastliny absorbovali. To znamená, že vaša rastlina vädne, aj keď ju pravidelne zalievate.
  • Druhým problémom je, že korene budú hľadať viac priestoru na expanziu a začnú sa vinúť do kruhov, čím sa uvoľní viac pôdy a pri tomto procese sa zauzlia. To je v podstate vtedy, keď je pre nich hrniec príliš malý

Dá sa povedať, že všetky črepníkové rastliny, ktoré dosiahnu zdravý stav, skôr či neskôr prerastú svoj črepník.

Keď je rastlina príliš veľká na svoj črepník a korene sa omotajú okolo črepníka, rast rastlín sa zastaví.

Ak si všimnete, že musíte svoje rastliny zalievať častejšie, ako ste zvyknutí. A že tieto, aj keď vyzerajú zdravo, ľahšie schnú, je veľmi pravdepodobné, že črepník je príliš malý.

V kvetináči je jednoducho príliš veľa koreňov a nezostalo dosť pôdy na to, aby zadržala a rozdelila vodu.

Ako presadiť rastlinu

Chvalabohu, tento problém sa dá ľahko vyriešiť. Rastlinu presaďte do 3 až 5 cm väčšieho črepníka. To nielenže poskytne koreňom rastliny priestor na rozšírenie, ale poskytne aj trochu čerstvej, novej pôdy.

Starú pôdu môžete znova použiť, len nezabudnite pridať novú nadýchanú zmes na zalievanie.

Stačí zväčšiť veľkosť nádoby o číslo alebo dve väčšie. Môže sa to zdať neintuitívne, ale oveľa väčší hrniec spôsobí iné problémy.

Príliš veľa pôdy umožní vode hromadiť sa, a nie odtekať, a to spôsobí, že korene sa vo vlhkom prostredí usadia a korene začnú hniť.

Čo sa stane, ak nemôžete presadiť do väčšej nádoby?

Niekedy nemáte miesto na nádobu alebo väčšiu rastlinu.

Ak je to tak, veľkosť rastliny môžete zachovať tak, že vrchné časti a korene zrežete asi o tretinu dozadu. Potom môžete premiestniť s trochou čerstvej zalievacej zmesi do toho istého kvetináča.

Toto bude krátkodobo stresovať rastlinu, ale mala by sa rýchlo zotaviť. Dbajte na to, aby ste ju dobre zalievali a nevystavovali priamemu svetlu, kým neuvidíte nový rast. To je znamenie, že bol upravený a všetko je v poriadku.

Pridajte hnojivo s pomalým uvoľňovaním

Pri pridávaní väčšieho množstva zálievkovej zmesi do pestovateľského média je to tiež vhodný čas na pridanie hnojiva s pomalým uvoľňovaním. Keďže sa izbové rastliny pestujú v črepníkovej zmesi, táto pôda im neposkytuje takmer žiadne živiny.

Črepníkové rastliny by sa mali počas vegetačného obdobia kŕmiť každé 2 až 4 týždne. Pridanie hnojiva s pomalým uvoľňovaním zaistí vašej novo vysadenej rastline všetku výživu, ktorú potrebuje.

Ak je to vo vašich možnostiach, odporúčam vám poskytnúť im 1 tretinu humusu alebo kompostu od červov

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: