Agroekológia

Ako zlepšiť kvalitu pôdy: ako upraviť pôdu pre lepší rast rastlín

Ako zlepšiť kvalitu pôdy: ako upraviť pôdu pre lepší rast rastlín
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Pre dobrú úrodu je dôležitá kvalita pôdy. Tu preskúmajte rôzne aspekty, ktoré treba vziať do úvahy a ako ich zlepšiť Huerto huertourbano Jardín Jardinería Cultivar

Zdravie pôdy je nevyhnutné pre produktivitu a krásu našich záhrad. Niet divu, že záhradníci na celom svete hľadajú spôsoby, ako zlepšiť kvalitu pôdy.

Používanie pôdnych kondicionérov je skvelý spôsob, ako to dosiahnuť.

Čo je úprava pôdy?

Kondicionovanie pôdy znamená zlepšenie rôznych aspektov kvality pôdy:

Obrábanie pôdy .

Týka sa fyzického stavu pôdy a veľkorozmernej štruktúry. Zahrňte, či pôda obsahuje úlomky a aká je veľká, či má kanály, ktorými môže voda vnikať a odtekať, a úroveň jej prevzdušnenia.

Dobre obrábaná pôda má štruktúru, ktorá podporuje zdravý rast koreňov.

Schopnosť zadržiavať vodu .

Toto je viac-menej funkcia typu pôdy, ale existujú aj iné veci, ktoré to menia. V ideálnom prípade by mala mať pôda veľmi dobrú drenáž, ale mala by obsahovať prvky, ktoré zadržiavajú vlhkosť, aby uspokojili potreby rastlín.

Schopnosť zadržiavania živín .

To sa týka schopnosti pôdy zadržiavať minerály, ktoré rastliny využívajú ako živiny.

Ílovité pôdy majú tendenciu mať vyššiu kapacitu zadržiavania živín, čo znamená, že majú potenciál byť veľmi úrodné. Možno však bude potrebné na nich popracovať, aby sa prekonali niektoré ďalšie nevýhody, ako je ich tendencia zhutňovať sa.

Percentuálny podiel organickej hmoty .

Je to veľmi dôležité na podporu biologickej aktivity pôdy a ovplyvňuje to schopnosť zadržiavania vody a živín a obrábanie pôdy.

Ako upravovať pôdu

  • Po prvé, zabráňte zhoršeniu kvality pôdy. Chôdza po záhradnej pôde, vystavenie holej pôdy dažďu alebo záplavám a obrábanie pôdy, keď je príliš mokrá, môže poškodiť obrábanie pôdy.
  • Na pôdach s malým množstvom organickej hmoty môže nadmerne spracovaná pôda spôsobiť tvorbu tvrdej kôry, ktorá sťaží klíčenie semien
  • Vystavenie holej pôdy živlom môže tiež zhoršiť kvalitu, preto udržiavajte pôdu prikrytú medzi plodinami, napríklad plachtami, mulčom alebo krycími plodinami.

Potom sa zamyslite nad tým, čo mení vaše potreby pôdy a ako ich môžete dosiahnuť.

Používanie pôdnych kondicionérov (doplnkov, ktorých cieľom je zlepšiť fyzický stav pôdy) je jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť.

  • Pridávanie organického materiálu vo forme kompostu, hnoja alebo ľahko dostupných materiálov, ako je kávová usadenina, je spoľahlivým prostriedkom na zlepšenie kvality pôdy. Tieto pôdne kondicionéry zlepšujú zadržiavanie vody v piesočnatých pôdach a zlepšujú odvodňovanie ílovitých pôd, ktoré majú sklon k podmáčaniu.

Vo všeobecnosti je jednoduchšie udržiavať dobré obrábanie pôdy na pôdach s vysokým obsahom organickej hmoty. A kompost poskytuje trvalé výhody tým, že zvyšuje obsah živín v pôde a prispieva k biologickej aktivite pôdy.

Iné metódy úpravy pôdy

Kompost je vhodný pre takmer akúkoľvek pôdu. Ale niektoré pôdne kondicionéry, ako je sadra a rašelina, poskytujú výhody len pre určité typy pôdy alebo určité druhy rastlín.

Ostatné produkty predávané ako pôdne kondicionéry majú sporné výhody alebo sú neznáme.

Pred použitím pôdnych kondicionérov skontrolujte spoľahlivé dôkazy o účinnosti produktu. Niektoré by bolo potrebné pridať v neprakticky veľkých množstvách, aby sa zmenili vlastnosti vašej pôdy.

Výsadba krycích plodín môže pomôcť chrániť holú pôdu a pridať organickú hmotu, ako aj zlepšiť obrábanie pôdy.

Koreňové plodiny, ako je kŕmna reďkovka, lucerna a čakanka, môžu pomôcť vytvoriť kanály, ktoré umožnia vode prechádzať cez zhutnené alebo zle odvodnené pôdy.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: