Agroekológia

Ako chrániť našu záhradu pred dažďom

Ako chrániť našu záhradu pred dažďom
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Obdobie dažďov môže byť pre záhradu problémom, tu je niekoľko tipov, aby sa vašim rastlinám darilo v nadmerne vlhkých podmienkach Kultivar Plantas Jardín Jardinería Huerto Huertourbano

Obdobie dažďov môže byť pre záhradu problémom, tu je niekoľko tipov, aby sa vašim rastlinám darilo v nadmerne vlhkých podmienkach.

Zatiaľ čo sa niektoré časti sveta modlia, aby dážď ukončil sucho, v iných oblastiach spadne príliš veľa zrážok.

Trocha dažďa je, samozrejme, pre rastliny dobrá, ale môže začať mať škodlivé účinky, keď stlačí pôdu, vyčerpá živiny a udusí koreňový systém. Aby ste zabezpečili, že príchod malej záplavy nezničí vašu záhradu, musíte vopred zvážiť tieto skutočnosti:

Objavte čaro mulča

Mulčovanie je ideálne na boj proti erózii pôdy okolo základov rastlín. Je to sypký materiál, takže cez neho môže rýchlo stekať voda a váš dvor tak nebude dlho vystavený stojatým kalužiam vody.

Je dôležité si uvedomiť, že príliš hrubá vrstva mulča spôsobí opak, zachytí vodu a zabráni jej odtekaniu. Lepšie poslúži aj tenšia vrstva mulča, ktorá zabráni striekaniu bahnitej pôdy na samotné rastliny.

Omladenie pôdy pomocou organických hnojív s pomalým uvoľňovaním

Mnoho živín, ktoré rastliny potrebujú, sa môže vyplaviť z pôdy, keď je vystavená prílišnému dažďu alebo dokonca nadmernému zalievaniu.

Hnojivá rozpustné vo vode sú v tomto období obzvlášť problematické, takže budete musieť používať prípravky s pomalým uvoľňovaním a častejšie pridávať organický materiál.

Pozor na choré listy

Plesni, hubám a škodcom sa darí, keď je pôda, listy a vzduch vlhká, takže jednou z najlepších stratégií na udržanie zdravia rastlín je denne hľadať príznaky choroby.

Ak spozorujete nejaké príznaky, odstráňte postihnuté listy a zistite, ako liečiť daný stav. Väčšinu húb možno ošetriť domácimi fungicídmi alebo fungicídmi zakúpenými v obchode.

Niekoľko dní suchého počasia môže tiež pomôcť v boji proti šíreniu týchto chorôb.

Vytýčte popínavé a vlečné rastliny na uľahčenie prúdenia vzduchu.

Keby sa nechali osamote, z mnohých košatých rastlín na báze viniča by sa stala nepreniknuteľná spleť.

Umiestnenie paradajok, tekvicového viniča a kvetov pozdĺž plotu, mriežky alebo kolíka pomôže uľahčiť prúdenie vzduchu medzi ich listami.

Dokonca aj vo veľmi daždivých podmienkach udrží toto nastavenie vaše rastliny suchšie, čím sa zníži ich sklon k škodcom.

Toto nastavenie je nielen lepšie, aby zvládlo týždeň (alebo viac) silného dažďa, ale tiež vyzerá lepšie a ponúka väčšiu podporu pre vaše popínavé rastliny, najmä tie, ktoré prinášajú ovocie.

Slimáky nie sú v tomto počasí pomalé

Slimáky sa vždy pohybujú pomaly, ale milujú vlhké počasie, takže dávajte pozor, ak začne pršať!

Zatiaľ čo títo škodcovia nie sú v záhrade úplne nezvyčajné, ich veľké prepuknutie môže znamenať zlé správy pre vaše plodiny. Dobrou správou je, že existuje veľa spôsobov, ako ich ovládať. Dobrý mulč a niekoľko odstrašujúcich prostriedkov je zvyčajne viac než dosť na to, aby udržali týchto pomaly sa pohybujúcich jedincov na uzde.

Urobte kroky na zabránenie zhutňovaniu

Keď je pôda zaplavená vodou, často sa stáva kompaktnejšou a medzi časticami je menej vzduchových vreciek.

Jedným z najlepších spôsobov, ako tomu zabrániť, je vyhnúť sa chôdzi po rozbahnenej pôde v záhrade, čo ju len ďalej zhutní.

Je tiež známe, že úprava pôdy pieskom alebo rašelinou pomáha predchádzať zhutňovaniu a každoročné prevzdušňovanie pôdy pred výsadbou vám tiež môže pomôcť vykročiť tou správnou nohou.

Urobte z dobrého odvodnenia prioritu

Na niektorých pozemkoch je viac stojatej vody ako na iných jednoducho preto, že voda tečie z kopca.

Ak chcete zabrániť tomu, aby vaše rastliny plávali medzi jazierkami, použite vyvýšené záhony alebo kopčeky, aby ste ich zdvihli nad zvyšok pôdy.

Dokonca aj keď sa rozhliadnete po svojom dvore a umiestnite do týchto záhonov iba tie rastliny, ktoré sú na vodu najcitlivejšie, môže to znamenať veľký rozdiel. Rastliny v „údoliach“ vašej záhrady sú náchylnejšie na hnilobu koreňov, preto sa snažte umiestniť do týchto oblastí vlhkomilné odrody počas obdobia sucha.

Bezpečným pozorovaním svojho dvora a pravidelným používaním hnojív s pomalým uvoľňovaním, aby ste zabránili vyčerpaniu pôdy, sa môžete vyhnúť najhoršiemu nebezpečenstvu nadmerného dažďa a namiesto toho využiť jeho výhody.

Ak sa budete správať správne, rok s bohatými zrážkami môže priniesť vynikajúce ovocie a zeleninu vo vašej záhrade.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: