Agroekológia

TOP 10 najlepších kvetov, ktoré prilákajú kolibríky do vašej záhrady

TOP 10 najlepších kvetov, ktoré prilákajú kolibríky do vašej záhrady
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Existujú desiatky kvetov, ktoré môžu prilákať kolibríky, ale niektoré kvety priťahujú tieto lietajúce drahokamy lepšie ako iné.

Ak si vyberáte kvety na prilákanie kolibríkov do vašej záhrady, hľadajte kvety, ktoré majú sýte, živé farby (hoci červená je najlepšia, nie je to nevyhnutne potrebné na prilákanie kolibríkov), dlho hľadajte špeciálne tvary alebo zúžené, aby sa vtáky zmestili do ich dlhých zobákov, a bohaté na nektár, takže vtáky sa chcú vrátiť pre ďalšie nápoje.

Pôvodné druhy sú vždy uprednostňované, pretože kolibríky ich budú lepšie poznať a rastlinám sa bude ľahšie dariť s minimálnou starostlivosťou.

Rastliny, ktoré majú dlhý čas kvitnutia alebo opakované kvitnutie, sa budú považovať za spoľahlivý zdroj potravy pre kolibríky na mnoho týždňov.

Pridaním rôznych kvetov nielenže vytvoríte atraktívnu záhradu pre kolibríky, ale poskytnete aj bohatú potravu pre rôzne druhy kolibríkov počas jari, leta a jesene.

Bolo by tiež zaujímavé pridať kvety, ktoré môžu kvitnúť v miernych zimách, aby sa nakŕmili kolibríky, ktoré zimujú v oblastiach blízko trópov.

Týchto 10 kvetov sú osvedčené rastliny, ktoré kolibríky milujú. Informujte sa u svojho priateľa zo škôlky, či nájdete obľúbené kultivary vhodné pre váš región.

Monarda alebo Bergamot

Monarda

Monarda

Trvalka

Dlhé hroty a guľovitý tvar z Monardy robia zaujímavú a atraktívnu rastlinu pre mnohé záhrady. Tejto rastline sa najlepšie darí na plnom slnku a dorastie do výšky 12 až 20 palcov. Rôzne kultivary sú dostupné v žiarivých odtieňoch ružovej, červenej, oranžovej a fialovej.

Lobelia Cardinalis

lobelia cardinalisTrvalka.

Ideálna voľba na prilákanie kolibríkov, táto kvetina sa nazýva aj kardinálsky kvet. Jeho dlhé stonky kvetov môžu dorásť až do 1 metra a najlepšie sa im darí vo vlhkej, dobre priepustnej pôde. Bohaté červené kvety sú jemne tvarované a atraktívne pre terénne úpravy aj vtáky, čím dodávajú výšku a vizuálnu zaujímavosť stupňovitým kvetinovým záhonom.

Cínia

cíniaVýročný

Táto letnička, ktorá sa ľahko pestuje, má kompaktný tvar a najlepšie rastie na plnom slnku. Kvitne opakovane od konca leta do polovice jesene, vďaka čomu je ideálnou voľbou pre migrujúce kolibríky a kvety môžu byť ružové, červené, oranžové, žlté, biele alebo viacfarebné.

Sage

šalviaTrvalka

Vysoké klasy malých, jemných kvetov z nej robia skvelú rastlinu na pozadie a do záhonov a kvety siahajú od fialovej a ružovej až po fialovú a modrú. V súvislosti s mätou sa kvety šalvie objavujú v polovici leta a budú kvitnúť až do konca leta.Táto rastlina najlepšie rastie na plnom slnku a každý rok sa zväčší.

Máriino srdce

Máriino srdce

Máriino srdce

Trvalka

Dicentra spectabilis, Heart of Mary alebo Bleeding Heart je pôsobivá rastlina s atraktívnymi listami a visiacimi srdiečkovými kvetmi v bielej alebo ružovej farbe, krvácajúce srdiečka sú odolnejšie v chladnejších klimatických podmienkach a lepšie sa im darí na mierne zatienených miestach. Dorastajú do 50 až 80 cm a možno ich počas rastu rozdeliť na presádzanie, čo z nich robí ekonomickú voľbu pre záhrady kolibríkov.

Motýlí ker

Trvalka

Motýlí ker

Veru k svojmu názvu je táto rastlina rovnako dobrá na prilákanie motýľov, ako aj na prilákanie kolibríkov.Husté, predĺžené zhluky kvetov sú v odtieňoch ružovej a fialovej a budú opakovane kvitnúť od leta do jesene. Je to rastlina odolná voči suchu, ktorej sa darí na plnom slnku a časom sa z nej stane hustý, nádherný ker.

Červená Bignonia

červená bignónia

red bignonia

Trvalka:

Táto rastlina, známa tiež ako trúbka alebo kolibrík, dokáže rýchlo ovládnuť malú oblasť a vyšplhá sa na mnoho povrchov. Má husté olistenie a jeho dlhé rúrkovité kvety sú ideálne pre kolibríky. Najlepšie sa jej darí na plnom slnku až v polotieni a vytvára oranžové, červené alebo žlté kvety, no pozor na jej invázne vlastnosti.

Lupines

lupiny

Lupines

Trvalka

Tento skoro kvitnúci kvet je ideálny na prilákanie jarných kolibríkov ešte predtým, ako sa objavia iné kvety, a jeho modré a fialové odtiene sú nádherné v jarných záhradách. Je to rastlina odolná voči suchu, ktorá najlepšie rastie v oblastiach s plným slnečným žiarením.

Aquilegia

aquilegia

aquilegia

Trvalka

Tento pôvabný kvet je ideálny pre kolibríky. Kvety sú v odtieňoch modrej, fialovej a ružovej a darí sa jej v čiastočne zatienených oblastiach, kde môže dorásť do výšky 40 až 60 cm

Petúnia

petúnie

petúnia

Výročný

Petúnie sa ľahko pestujú a sú lacné pre každú záhradu a sú skvelé aj do nádob. Najlepšie sa im darí na plnom slnku a budú opakovane kvitnúť v odtieňoch ružovej, bielej, červenej, fialovej, modrej a úžasných pestrých odtieňoch, čím poskytujú dostatok nektáru pre hladné kolibríky.

Agapanthus

Agapanthus_africanus

Agapanthus Africanus

Trvalka

Pestovanie tejto cibuľovej rastliny s kvetmi v tvare trúbky v tyrkysovej, bielej a ružovej farbe je veľmi jednoduché. Kvitne koncom jari, začiatkom leta a predlžuje kvitnutie až do polovice leta. Má rada slnko, ale neznáša veľmi vysoké teploty. Znáša sucho, ale na rozkvet potrebuje vlhkú pôdu.

Medovka

zimolez

Medovka

Trvalka

Vinič, ktorý sa veľmi ľahko pestuje, ale je veľmi invazívny. Má veľmi voňavé biele kvety. Rastie na plnom slnku a znáša aj čiastočný tieň

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: