Okrasné rastliny

Sprievodca TOP 40 najbežnejšími jedlými kvetmi pre vaše jedlá

Sprievodca TOP 40 najbežnejšími jedlými kvetmi pre vaše jedlá
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Kvety sa po stáročia používali od Číny po Maroko a Ekvádor na výrobu čajov, tinktúr a parfumov, no používali sa aj pri varení, od polievok po koláče a dokonca aj praženicu.

To neznamená, že každý kvet, ktorý nájdete, je jedlý. Mnohí z nás už používajú kvety z našich aromatických záhrad, ale existuje mnoho ďalších jedlých kvetov.

Avšak predtým, než si natrháte kvety na jedenie, nezabudnite najprv kvet identifikovať.

Niektoré kvety vyzerajú ako jedlé kvety, ale nie sú. Nejedzte kvety, ak máte sennú nádchu, astmu alebo iné alergie. Jedzte len tie, ktoré sú pestované organicky; nechcete požívať pesticídy.

O jedlých kvetoch treba pamätať len na dve dôležité veci:

  • Prvým je, že nie všetky kvety sú jedlé. V skutočnosti môžu byť niektoré kvety jedovaté. Takže sa držte kvetov, ktoré vám dávam na zozname nižšie, alebo urobte dostatočný prieskum, aby ste zaistili ich bezpečnosť.
  • Druhým preventívnym opatrením je vyhnúť sa kvetom, ktoré mohli byť postriekané insekticídom, fungicídom alebo herbicídom. Nikdy nejedzte kvety zo škôlky, záhradného centra alebo kvetinárstva; je pravdepodobné, že majú chemické zvyšky, ktoré sú koncentrované v kvetoch.

Ktoré kvety sú jedlé?

Je veľa jednoročných a viacročných jedlých kvetov, takže ak máte záujem pestovať kvety na jedlo, môžete si byť istí, že možností máte veľa. Možno ste už o niektorých z nich počuli, napríklad o ružiach alebo nechtíkoch.

Jedlé kvety jednoročných rastlín.

Calendula - nechtík 'Tangerine Gem' a ostatné hybridy Gem sú jediné dobre chutiace nechtíky, s citrusovou príchuťou a estragón. Použite okvetné lístky do čertových vajíčok alebo ich posypte polievkami alebo cestovinami.

Nasturtium – sú jedny z najviac konzumovaných kvetov. Kvet môže byť jasne žltý, oranžový alebo červený, rovnako ako tlmené tóny a bicolor.

Listy aj kvety majú štipľavú chuť a najlepšie sa konzumujú surové. Zmiešajte okvetné lístky do šalátov, na naplnenie sendviča alebo na prípravu pikantného predjedla.

V mojej krajine to nazývame Taco de Reina

Nasturtium jedlé kvety
Nasturtium

Pansy / Viola - Pokrývajú všetky farby dúhy, takže sa môžete zabaviť pri zdobení jedla.

Naplánujte si večierok mesiace vopred a myslite na to, aby zodpovedali výzdobe večierka, vášmu najlepšiemu outfitu alebo vašej obľúbenej farbe. Jeho chuť je jemne mätová.

Vyskúšajte túto kvetinu pečenú na koláčiku, ako prídavok do šalátov alebo ako osviežujúcu ozdobu dezertov.

maceška jedlé kvety
Myšlienka

Borák lekársky Kvety boráku v tvare hviezdy prakticky odpadávajú z rastliny, keď sú pripravené na konzumáciu. Majú jemnú uhorkovú príchuť, ktorá je vynikajúca v limonáde.

Jedlé kvety boráku lekárskeho
Borák lekársky

Bazalka: Kvety možno použiť ako náhradu za listy v akomkoľvek jedle, ktoré vyžaduje bazalku.

Kvety by sa mali používať s mierou kvôli ich veľmi intenzívnej chuti. Lahodný doplnok do šalátov, polievok alebo cestovín.

Cilantro: Kvety sú rovnako všestranné ako listy v rôznych jedlách. Posypte karfiol, pridajte na koniec praženice alebo pridajte do smotanového syra.

Kôpor: Pridajte kvety kôpru do jedál z rýb, omeliet alebo posypte varenú zeleninu. Pridajte celé kvety k nakladaným uhorkám, uhorkám alebo cvikle, aby bola chuť jemnejšia ako semiačka kôpru.

kôpor jedlé kvety
kôpor

Fennel: Jemná chuť anízu sa dobre hodí k jedlám z rýb, mäsa a zeleniny. Lahodný doplnok k uhorkovej alebo zemiakovej polievke. Vyrobte si olej z feniklových kvetov a použite na ochutenie bravčových rezňov pri grilovaní

Chryzantéma korunková - Okvetné lístky je najlepšie rýchlo a zľahka opražiť na rastlinnom oleji pred pridaním do polievok, šalátov a smažených hranoliek. Pikantné kvety používajte s mierou v šalátoch alebo pri príprave japonskej chryzantémovej polievky.

korunná chryzantéma jedlé kvety
chryzantéma korunková

Šalvia – Kvety chutia podobne ako listy a sú živým doplnkom do šalátov a paštét, horčice a vinaigrettes

Reďkovka – Pikantná príchuť, možno pridať do šalátov

Zajačik : Tieto pekné kvety sa dajú použiť ako ozdoby alebo ozdoby, ale môžu chutiť jemne alebo niekedy aj horko

Šarlátové fazule: Kvety sa môžu konzumovať surové v šalátoch, dodávajú im jemnú fazuľovú príchuť s nádychom nektáru alebo sa môžu pridať do do varených fazuľových jedál na ozdobu (konzumovať sa môžu len kvety tejto fazule)

fazuľa šarlátová jedlé kvety
Scarlet Bean

Tekvica: Všetky kvety tekvice majú jemne sladkú chuť nektáru. Môžu sa plniť syrmi a inými plnkami, vyprážať alebo restovať a pridať do cestovín.

Najemno nakrájané kvety môžete pridať do polievok, omeliet, miešaných vajíčok alebo na prifarbenie šalátov.

Slnečnica : Všetky púčiky, okvetné lístky a semená sú jedlé. Pridajte okvetné lístky do zeleného šalátu pre farebný kontrast a jemnú orieškovú chuť.

Begónia hľuznatá : Žiarivo sfarbené kvety majú zvodné svetlo, citrónovú príchuť a sviežu textúru.

Nakrájané okvetné lístky použite ako ozdobu na šaláty a sendviče alebo celé okvetné lístky namáčajte do jogurtu a podávajte ako predjedlo.

Kvety pažítky, cesnaku, póru a cibule: cibuľová príchuť ideálna na miešanie do šalátov

Jedlé kvety begónie hľuznaté
Begónia hľuznatá

brokolica: Ružičky brokolice (tie žlté) chutia rovnako ako brokolica, sú cenou útechy, keď brokolica nie tvorí hlavu a kvety.

jedlé kvety brokolice
Kvitnúca brokolica

Sladký hrášok: Kvety sú jemne sladké a prekvapivo chutia ako mladý hrášok. Lahodný doplnok do šalátov. Použite kandizované kvety na ozdobenie jedál z rýb alebo koláčov.

Výhonky a úponky viniča sú tiež jedlé a majú rovnakú jemnú chuť podobnú hrášku. (Jedlé kvety má iba jedlý hrášok. Okrasné sú toxické)

Rukola: Kvety a listy majú korenistú príchuť a pridávajú sa do šalátu, ryže alebo sa posypú varenou fazuľou.

Jedlé kvety viacročných rastlín:

Mäta: Všetky kvety z čeľade mätových sú jedlé a majú príjemnú chuť. Vyskúšajte ich v ľadovom čaji.

mätou rozkvitnuté jedlé kvety
mäta

Dianthus: Chutia sladko ako klinčeky. Nejedzte celý kvet. Jedzte iba okvetné lístky. Jeho okvetné lístky môžete vložiť do vody na čaj, alebo niekoľkými okvetnými lístkami ozdobiť syrovú sušienku. Z tohto kvetu si môžete pripraviť aj lahodný šerbet.

Dianthus_carthusianorum jedlé kvety
Dianthus

Svadobná koruna (Gypsophila paniculata): Má biele alebo ružové kvety, ktoré majú jemnú, mierne sladkú chuť, ideálne na zdobenie dezertov.

jedlé-kvety-svadobná-korunka
Nevestina koruna

Hemerocallis: Okvetné lístky sú vynikajúce do šalátov, teplých a studených polievok, varené a podávané ako zelenina alebo nasekané a pridané do zemiakových hranolčekov .

Skúste podusiť púčiky alebo kvety, ktoré potom môžete naplniť takmer akoukoľvek plnkou. (ani nepomysli na skúšanie iných ľalií, ktoré sú jedovaté)

Denivka Jedlé kvety
Hemerocallis

Púpava , s horkastou chuťou ju použijete ako prídavok do zeleného listového šalátu

jedlé kvety púpava
púpava

Červená ďatelina, so sladkou príchuťou na doplnenie šalátov a dezertov

Slez kráľovský - Kvety môžu byť kryštalizované a použité na ozdobenie koláčov, peny a zábalov alebo ich skúste zmiešať s listami šalátu. chutné jedlo. Kvety sa dajú použiť aj na výrobu jemného ochuteného sirupu, ktorý sa pridáva do rôznych dezertov. Pred jedlom odstráňte centrálnu tyčinku a všetky zelené kúsky

slez kráľovský

Tulipán - sladké nádherne chrumkajú, najmä na spodku okvetných lístkov. Chuť pripomína hrášok. Okvetné lístky tulipánov použite ako nízkokalorickú náhradu hranolčekov na namáčanie do omáčky.Musíte však byť opatrní: cibuľky tohto krásneho kvetu NIE SÚ jedlé

jedlé kvety tulipánov
Tulipán

Fialka, violka: Kvety chutia podobne ako hlávkový šalát a sú skvelé na ozdobenie zeleného šalátu alebo na ozdobu paštéty či dezertu. Môžu byť kryštalizované a použité v koláčoch, sušienkach alebo krémových dezertoch.

viola, fialové jedlé kvety
viola

Jabloňové kvety: Kvety jabloní majú jemne kvetinovú chuť a okvetné lístky sú krásne v šalátoch. Okvetné lístky nalejte do šľahačky alebo zmrzliny na vrch jablkového koláča. Kvety vyzerajú atraktívne, keď plávajú v ovocnom punči.

krabie jablko

Base: Bazové kvety sa bežne používajú v nálevoch, vďaka čomu sú veľmi bežným nápojom a dajú sa použiť aj do sirupov. Môžu sa tiež namáčať v svetlom cestíčku a potom vyprážať na bazové lievance. Z kvetov aj plodov sa dá vyrobiť bazové víno.

Ibištek: (Jamajka) Z kvetov sa pripravuje obľúbený čaj s jemne citrusovou príchuťou. Do ovocných šalátov pridajte pestrofarebné prúžky okvetných lístkov. Najlepšie je použiť iba okvetné lístky

Jedlé kvety ibišteka
Ibištek

Lipa: kvety sa používajú na prípravu obľúbeného čaju

Rozmarín: Kvety a listy rozmarínu možno použiť s hydinovým alebo bravčovým mäsom; skúste do chlebového cesta pridať nejaké kvety, aby ste pridali chuť.

Oregano: Úžasný doplnok k paradajkovým jedlám, pizze a príprave vlastného chleba. Do masla sa dajú pridať aj kvety pre chuť

Mučenka: Plody mučenky sú jedlé, aj keď majú málo pozoruhodnú chuť. Môžu byť použité v konzervách a dezertoch.

mučenka
Mučenka

Lilo je ďalší všestranný kvet s bylinkovou príchuťou alebo s lahodnou vôňou. Použite ho do kuracích jedál a ovocných šalátov alebo ako doplnok k vylúhovanej vode.

Lilo

Pivoňka: Okvetné lístky možno pridať do šalátov alebo ich uvariť a jemne osladiť, aby boli úžasné.

Medovka: Dusené listy sa používajú ako zelenina a kvety sa môžu cmúľať pre ich sladký nektár, používajú sa ako zelenina resp. pripraviť sirup a dezert. Z jej listov, pukov a kvetov si môžete pripraviť aj liečivý čaj

zimolez jedlé kvety
zimolez

Primula: Obľúbená ako obloha do šalátov. Odstráňte stonky tak, aby smerovali nahor na šalát, žeruchu atď. Posypte šaláty čerstvými kvetmi polyanthus a dodajte im štipľavú farbu a sladkú chuť. Kvety sa dajú kryštalizovať a použiť ako ozdoby, vďaka čomu sú ideálne na torty a špeciálne dezerty, napríklad ku Dňu matiek

Ruža kvitne nielen krásne v kytici, ale dobre sa hodí aj k niektorým lahodným jedlám. Ruže môžu byť bez chuti, sladké, voňavé alebo mierne korenisté. Nakrájajte okvetné lístky a zmiešajte s cukrom. Nechajte ich týždeň lúhovať a použite na pečenie a dezerty

ako strihať ruže
Ruže

S takouto odrodou sa stavím, že máte chuť začať zbierať jedlé kvety; Čítajte ďalej a zistite, ako a kedy zbierať tieto jedlé kvety.

Ako zberať jedlé kvety

Skôr než sa pustíte do zbierania všetkých jedlých kvetov, ktoré nájdete, vedieť, kedy zbierať jedlé kvety, vám umožní vybrať si tie najčerstvejšie a najchutnejšie kvety. Zbierajte kvety na jedenie v najchladnejšom čase dňa, buď skoro ráno, keď sa rosa vyparí, alebo popoludní, keď horúčavy dňa pominuli.

Pri zbere kvetov na vrchole sa vyhnite výberu kvetov, ktoré ešte nie sú úplne otvorené alebo začínajú vädnúť, pretože to zníži ich chuť. Kvety zbierané na vrchole sú ako trávy, ich prchavé oleje a cukry sú najvyššie pred fotosyntézou a teplo ich premieňa na škrob.

Pozbierajte kvety a jemne ich umiestnite do koša alebo zatieneného boxu, pričom dávajte pozor, aby ste ich nerozdrvili. Jemne utrite nečistoty a skontrolujte výskyt hmyzu a kvety uložte do chladničky, kým ich nebudete môcť použiť. Pred použitím kvety umyte a odstráňte reprodukčné časti. Týmto spôsobom odstránite peľ, ktorý môže ovplyvniť chuť a niektorí ľudia sú naň alergickí.

Všimnite si, že v niektorých kvetoch nie všetky časti sú jedlé. Napríklad violy sú plne jedlé, ale ruže, nechtíky, tulipány, chryzantémy, juka a levanduľa majú len jedlé lupienky. Otrhajte iba okvetné lístky na varenie a zlikvidujte zvyšok kvetu.

Ruže, ako aj dianthus, anglické sedmokrásky, nechtíky a chryzantémy majú bielu oblasť na spodnej časti okvetných lístkov, kde sa spájajú so stonkou. Toto by sa malo tiež odstrániť, pretože je dosť horké.

Jesť malý kvietok na tanieri dodá vášmu fádnemu vareniu zaujímavý odtieň chuti, ako aj niektoré nie príliš jemné náznaky farby a vône.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: