Záhradné plodiny

Top 10 otázok o starostlivosti o citrónovníky a iné citrusové plody

Top 10 otázok o starostlivosti o citrónovníky a iné citrusové plody
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Potrebujete vedieť, ako pestovať citrónovník? Ako by ste sa chceli naučiť liečiť najbežnejšie problémy, ktoré sa počas cesty vyskytnú? Dnes v Cosas del Jardin vám pomôžem prekonať tieto výzvy, aby ste sa dostali do úspešného prístavu av najlepšom prípade ich môžete prekonať pomocou 10 najžiadanejších tém o pestovaní citrónovníkov

1) Ako oplodniť citrónovník?

Mladé citrónovníky prihnojujte raz za 1-2 mesiace počas ich aktívnej rastovej fázy a raz za 1-3 mesiace počas jesene a zimy, keď je strom v kľude.Staršie stromy nie je potrebné prihnojovať v čase vegetačného pokoja, ale hnojenie citrónovníkov treba zvýšiť počas aktívneho rastu na raz za 2-3 mesiace. Vyberte hnojivo s vysokým obsahom dusíka alebo vyvážené hnojivo NPK, ideálne také, ktoré je špeciálne vyrobené pre citrusy. Ak má strom problémy s kvitnutím, skúste mu dať nejaké hnojivo s vysokým obsahom fosforu, napríklad kostnú múčku. Keď nebudete mať fosfor, nebudete môcť produkovať kvety (to znamená žiadne ovocie). Hnojte buď postrekom na listy, alebo rozprestreďte prstencom okolo päty stromu. Hnojivo určite neumiestňujte príliš blízko ku kmeňu stromu.

2) Ako orezať citrónovník?

Na rozdiel od iných ovocných stromov, citrónovníky netreba pravidelne strihať. Orezávať treba len mŕtve alebo slabé konáre alebo skrížené konáre.Väčšie stromy môžu tiež profitovať z prerezávania, aby sa umožnilo lepšie prenikanie svetla. Citrónovníky po jesennej úrode ostrihajte ostrými nožnicami alebo pílou a používajte silné rukavice, aby ste sa chránili pred tŕňmi. Vždy robte rezy čepeľou smerom k stromu, aby ste predišli poškodeniu kôry. Pre veľké konáre použite trojrezový systém. Začnite šikmým rezom 10-12 palcov od spoja vetvy, potom prerežte 1/3 vetvy z druhej strany. Dokončite odrezaním konára o niekoľko centimetrov vyššie.

3) Ako zalievať citrónovníky?

Zalievanie citrusov, ako sú citrónovníky, môže byť zložité, pretože príliš málo alebo príliš veľa vody má rovnaké následky: možnú smrť. Črepníkové citrónovníky sa zalievajú rovnako ako izbová rastlina. V pravidelných intervaloch zalievajte hlboko a nechajte pôdu medzi zalievaním vyschnúť. Dávajte pozor, aby ste nedali príliš veľa vody, pretože citrusom nerobia dobre mokré korene.Uistite sa, že nádoba má dostatočné drenážne otvory a umiestnite rastlinu na tanier naplnený kamienkami. Dôležitá je aj relatívna vlhkosť vzduchu. Počas zimných mesiacov, keď je vzduch studený a suchý, spustite zvlhčovač. Polievajte citrónovníky v zemi buď ručne, alebo dažďovou vodou raz týždenne.

4) Prečo padajú listy citrónovníka?

Je to zaujímavá vec o citrónovníkoch; lipnú na listoch, keď strom uschne, a potom ich stratia, keď ich znova zalejú. Vo všeobecnosti je dôležité citrusy dôsledne zalievať. Pretože tieto stromy nemajú radi "mokré nohy" (korene), nadmerné zalievanie môže tiež spôsobiť, že strom stratí listy. Okrem toho môže nedostatok hnojenia spôsobiť, že citrónovník opadáva listy. Všetky tri spôsobujú stres na strome a opadávanie listov je jeho reakciou na tento stres.

5) Prečo listy citrónovníka žltnú?

Žlté listy na citrónovníkoch môžu spôsobovať nedostatok vody. Keď sú citróny stresované vodou, priľnú k listom (kým sa znova nezalejú), ale listy v krajnom prípade na zálievku zožltnú. Celé citrónovníky zalievajte raz týždenne v závislosti od zrážok a nádob, rovnako ako izbovú rastlinu, keď pôda vyschne alebo je mierne vlhká. Pridajte tiež niekoľko centimetrov mulča, ktorý pomôže pôde udržať vlhkosť. Ďalšie dôvody žltnutia listov môžu zahŕňať napadnutie hmyzom alebo chorobami.

6) Prečo má môj citrónovník tŕne?

Aromatické, krásne a lahodné ovocie, je šok vidieť citrónovník vyzbrojený tŕňmi. Príroda poskytla stromom tieto hroty z rovnakého dôvodu ako zvieratá, ako napríklad športové hroty dikobrazov: ochrana pred predátormi.Tŕne na citrusových rastlinách sa najčastejšie vyskytujú na jemných, mladých stromoch a menej na dospelých stromoch. Pretože tŕne môžu byť ako tŕň na boku kombajnu, vyvinuli sa beztŕňové hybridy, ktoré sú k dispozícii záhradkárom.

7) Čo spôsobuje opadávanie ovocia na citrónovníkoch?

Jedným z dôvodov, prečo citrón môže vyhodiť ovocie, je, že dal viac ovocia, ako dokáže zvládnuť. To je normálne a nemá to vplyv na konečnú výrobu. V skutočnosti je to jednoducho spôsob, akým sa príroda znižuje. Ak je však opadávanie ovocia na citrónovníkoch nadmerné, je to pravdepodobne spôsobené environmentálnym faktorom, ako je príliš veľa alebo príliš málo vody, nedostatočné hnojenie, nadmerné prerezávanie, choroby alebo predátorstvo hmyzu.

8) Prečo môj citrónovník nekvitne?

Ak lipa alebo citrónovník nikdy nekvitli, môže to byť zlý podpník; ak nie, vinníkom je pravdepodobne problém so zalievaním alebo hnojením.Citróny potrebujú neustále zalievanie, príliš veľa alebo príliš málo neporiadku s nimi. Potrebujú tiež hnojivo pre citrusové stromy s vysokým obsahom draslíka a nízkym obsahom dusíka. Príliš veľa dusíka vám poskytne nádherné lístie, ale nebude stimulovať strom, aby produkoval kvety, a teda ovocie. Pridanie fosforu tiež stimuluje kvitnutie. Citrónovníky tiež nepotrebujú veľa rezu, stačí odstrániť ostrohy a odumreté alebo problematické konáre. Plody sú nasadené na koncoch konárov, preto musí byť každý rez uvážlivý. Na vine môže byť príliš bujné prerezávanie.

9) Ako sa starať o citrónovníky v kvetináčoch?

Pestovanie citrusov v nádobe je ideálne pre tých z nás, ktorí nežijú v horúcom podnebí. Trpasličí odroda citrónu je dobrým kandidátom na pestovanie v nádobách. Uistite sa, že nádoba má dostatočnú drenáž a keďže ju chcete ľahko presúvať, je na kolieskach.Citrónovníky potrebujú neustálu zálievku, preto si to naplánujte a buďte dôslední. Citróny pestované v nádobách je tiež potrebné pravidelne prihnojovať. Hnojivo s nízkym uvoľňovaním dusíka je skvelý spôsob, ako kŕmiť strom, ktorý mu umožňuje absorbovať potrebné živiny počas určitého časového obdobia. Vlhkosť je pre váš citrónovník dôležitá, preto ho denne zahmlievajte alebo ho položte na kamienkový podnos. Odstrihnite sajúce konáre alebo odumreté alebo choré končatiny. Keď teploty začnú klesať, presuňte strom dovnútra.

10) Ako sa starať o citrónovníky v zime?

Citrónovníkom sa darí najlepšie, keď sú teploty cez deň 21 stupňov a v noci až okolo 12 stupňov. Keď teploty klesnú pod túto hodnotu, strom uspí a môže zomrieť, keď teploty klesnú. Ak teda žijete v chladnejšom regióne, najlepšie je pestovať citrón v nádobe.Uistite sa, že nádoba má kolieska, aby sa stromček dal v zime ľahko premiestniť dovnútra. Zabezpečte hrniec s kamienkovým podnosom alebo v zime spustite zvlhčovač, aby ste do vzduchu pridali trochu vlhkosti. Znížte hnojenie počas zimných mesiacov. Doplnkové osvetlenie žiarivkovými pestovateľskými svetlami. Keď sa teplota zvýši, presuňte citrón von, aby ho mohli opeliť včely a iný hmyz. Prípadne môžete nájsť mrazuvzdornú odrodu citrusov, v závislosti od vašej lokality.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: