Starostlivosť o rastliny

Ako pestovať paradajky, papriky a baklažány v zime a bez slnka – Ako začať so sadenicami

Ako pestovať paradajky, papriky a baklažány v zime a bez slnka – Ako začať so sadenicami
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Tajomstvo skvelej produkcie paradajok, baklažánov, papriky a chilli v lete je vedieť, kedy ich zasadiť. Naučte sa pestovať paradajky, baklažány a papriky v zime. A veľa tipov, ako mať plodiny v interiéri s umelým osvetlením alebo slnečným žiarením cez okno

Je dôležité porozumieť rastovým cyklom každej rastliny, aby mala počas sezóny vyššiu produkciu

Nie všetky rastliny majú rovnaké požiadavky

Nie je to isté zasadiť paradajku ako papriku alebo baklažán. Všetky tri sú veľmi citlivé na mráz a keď na konci jesene začne mráz, rastliny zvyčajne zhoria a odumrú.

Avšak okrem problému s mrazom sú paradajky odolnejšie voči chladu, zatiaľ čo papriky a baklažány sú citlivejšie.

Nachladnutie netrpia len listy, ale aj korene. Korene paradajok sú odolnejšie voči studenej pôde, zatiaľ čo papriky a baklažány, keď sú zasadené do studenej pôdy, korene atrofujú, čím sa zastavuje rast rastlín

Je veľmi bežné, že keď na konci zimy vysadíme naše papriky vonku, vidíme, že prestávajú rásť a začínajú takmer v lete, je to kvôli zakrpateným koreňom.

Takže môžete paradajky zasiať v zime na záhon a ak sa môžete postarať o ich prinesenie v noci, aby ste ich ochránili pred mrazom, potom ich môžete zasadiť na konečné miesto v záhrada hneď ako pominú jarné mrazy . Dokonca si môžete na konečné miesto vyrobiť aj priehľadnú plastovú strechu na ochranu.

Na druhej strane, papriku a baklažány musíte zasiať bližšie k jari, pretože cez deň neodolajú chladu a riskujete zakrpatenie koreňov.

Presný čas je, keď je teplota pôdy približne 18 °C. Môžete to zmerať zapichnutím kuchynského teplomeru do zeme. Ak ten teplomer nemáte, tak viac-menej zvážte, kedy minimálna teplota okolia presiahne 15 stupňov. To je čas, kedy ich treba vziať von, takže by ste mali zasiať maximálne 2 alebo 3 týždne vopred.

Toto je samozrejme ideálne, potom sa v závislosti od vašich skúseností prispôsobíte. Každé podnebie je iné a má svoje zvraty.

Mohlo by vás zaujímať čítanie tohto článku: Úplný sprievodca pestovaním paradajok

Používanie umelého svetla

Toto je všetko, čo môžete pestovať iba vonku, ale existujú aj iné spôsoby, ako začať svoje sadenice oveľa skôr a jednoducho ich založiť vonku, keď sú teploty ideálne, bez akéhokoľvek rizika

Ak máte vo svojom dome okno, cez ktoré vchádza slnko na viac ako 6 hodín, ste zachránení!

Ak nemáte toto požehnanie, potom sa môžete spoľahnúť na umelé svetlo, ktoré naštartuje sadenice paradajok, papriky a baklažánu

Myšlienka je zasiať do záhona ako obvykle a hneď ako vyklíčia, postavíte ich k tomu veľkolepému oknu, ktoré máte, alebo ho postavíte pod lampu s nízkou spotrebou so studeným svetlom (6500K)

Tajomstvo umelého svetla je, že svetlo musí byť 2/3 cm od listov. A budete ho presúvať, aby ste ho udržali v tejto vzdialenosti počas celého procesu.

Keď rastliny rastú, táto vzdialenosť sa môže oddeliť o niečo viac, pretože listy sú väčšie, ale to si uvedomíte sami.

Keď je teplota ideálna na presádzanie, zvážte, že by ste mali svoje rastliny aklimatizovať na slnečné svetlo, vybrať ich na niekoľko hodín von a nechať ich asi týždeň v čiastočnom tieni, inak sa listy horieť

Umelé svetlo je zlozvyk, uvidíte, že keď sa ho chytíte, budete chcieť svoje sadenice vždy vyklíčiť týmto typom svetla.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: