Záhradné plodiny

Prečo paradajky hnijú na rastline – hniloba kvetov rajčín

Prečo paradajky hnijú na rastline – hniloba kvetov rajčín
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Stáva sa vám, že paradajka na dne hnije? Bežný problém v sade, najmä pri pestovaní paradajok, a často kladená téma, hniloba kvetov alebo nekróza kvetov, sa často vyskytuje na plodoch, ktoré sú uprostred rastu alebo na začiatku sezóny. Čo je teda hniloba kvetu a čo sa s tým dá robiť? Prečítajte si ďalšie informácie.

Príčiny hniloby kvetov paradajky

Hniloba alebo nekróza kvetov je fyziologický stav, pri ktorom vzniká hnedá alebo žltá škvrna, ktorá sa objavuje na konci plodu tam, kde bol kedysi kvet. Ako paradajka rastie, táto škvrna tmavne, prípadne sa stáva kožovito čiernou a môže dokonca pokrývať spodnú polovicu plodu.

Hniloba kvetov v paradajkách sa často pripisuje nedostatku vápnika, buď zo zlej, zle odvodnenej pôdy, alebo jednoducho preto, že sa vápnik nedostáva tam, kam by mal byť kvôli transpirácii, najmä keď sú rastliny pod stresom. Technicky, hnedé škvrny hniloby kvetov na paradajkách sú spôsobené týmto nedostatkom vápnika. Z tohto dôvodu sa často odporúča pridať vápnik do pôdy alebo doplniť vápnik v rastline pomocou aplikácie na listy, aby ste pomohli problém vyriešiť.V skutočnosti je však veľmi zriedkavé, že pôde chýba vápnik

Na rozdiel od toho môže existovať množstvo iných environmentálnych príčin hniloby kvetov paradajky, od nerovnomerného zavlažovania v dôsledku sucha, silných zrážok alebo dokonca záhradníka, ktorý nadmerne hnojí. Rýchly rast rastlín, najmä ak sa im na začiatku dostane nadbytok dusíka, ako aj vysoké letné teploty môžu prispieť k hnilobe konca kvetov v paradajkách a inom náchylnom ovocí, ako je paprika, baklažán, tekvica a melón.

Hniloba spodku paradajok alebo hniloba kvetov sa nevyskytuje preto, že pôda má nedostatok vápnika, ale preto, že rastlina jednoducho nedokáže vytiahnuť vápnik z pôdy dostatočne rýchlo, aby s ním držala krok. rýchlosť rastu rastlín alebo pretože stres bráni rastline spracovať vápnik, ktorý rastlina prijíma

Mohlo by vás zaujímať čítanie tohto článku: Úplný sprievodca pestovaním paradajok

Ako zastaviť hnilobu paradajkového kvetu

Bohužiaľ, túto poruchu nemožno úplne „vyliečiť“, pretože príroda sa nedá ovládať. Ako už bolo povedané, hnilobu kvetov rajčiaka možno do určitej miery zmierniť alebo zvládnuť podniknutím krokov na zlepšenie alebo vyhnutie sa podmienkam, ktoré podporujú jej rozvoj, prinajmenšom tých, ktoré záhradník ľahko kontroluje, ako je zlá pôda, zalievanie a hnojenie.

Vysádzanie paradajok v správnom čase a v dobre odvodnenej pôde obohatenej o organickú hmotu poskytne vašim rastlinám od začiatku presne to, čo potrebujú pre zdravý rast, čo znamená, že dodatočná dávka hnojiva nie je potrebná. A ak hnojíte paradajky, rozhodnite sa pre tie s menším množstvom dusíka a aplikujte ich len v odporúčaných dávkach alebo ich skráťte na polovicu.

Je tiež dôležité poskytnúť rastlinám paradajok primerané a rovnomerné množstvo vody. Pridanie mulča môže pomôcť udržať vlhkosť a zároveň udržať pôdu a korene rastlín izolované.

Hoci to môže, ale nemusí byť účinné a je to veľmi diskutovaná téma, pridávanie rozdrvených vaječných škrupín, vápenca alebo uhličitanu vápenatého do pôdy nie je škodlivé, ale ani veľmi nepomôže.

Väčšina odrôd rajčiakov však bude v určitom bode postihnutá touto hnilobou alebo nekrózou konca kvetov. Ale vo väčšine prípadov, ako sezóna postupuje, tento stav zvyčajne zmizne sám o sebe bez akýchkoľvek väčších negatívnych účinkov. Čo sa týka plodov, ktoré trpia hnilobou kvetov rajčín, tie sa dajú jednoducho vybrať a vyhodiť, alebo z väčších, zrelších odrezať zlé časti a zvyšok zjesť, neublíži vám to.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: