Záhradné plodiny

Choroby paradajok: Fotografický sprievodca a riešenia

Choroby paradajok: Fotografický sprievodca a riešenia
Admin

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Niekedy nie je problém obávať sa žltých listov alebo zvinutých listov. Ale v iných prípadoch sú malé problémy na listoch varovaním pred chorobami paradajok. Mojím zámerom je pokryť najbežnejšie problémy s listami paradajok v tejto príručke.

Je veľa vecí, ktoré môžu spôsobiť zožltnutie listov paradajok: medzi najčastejšie patrí príliš málo alebo príliš veľa zalievania, nedostatok dusíka, škodcovia alebo možná choroba.

Niektoré problémy sa dajú ľahko vyriešiť a iné sú komplikovanejšie. Ak pestujete paradajky prvýkrát, niektoré problémy môžu ovplyvniť vaše sebavedomie.

Identifikujte problém a naučte sa, ako ho vyriešiť, aby vaša budúca úroda bola tá najlepšia. Dokonalé pestovanie paradajok alebo akejkoľvek inej rastliny je otázkou zručnosti a všetky zručnosti prichádzajú s praxou.

Nikdy nestrať svoje vzrušenie!!!

Prečo mi žltnú listy paradajok?

Toto sú hlavné dôvody, prečo listy paradajok žltnú, každý z nich preskúmame v celom článku

  • Veľa alebo málo vody: uvidíme, ako a koľko zavlažovať
  • Zhutnená pôda: spracujte pôdu tak, aby mala vzduch
  • Vírusy, plesne a baktérie: uvidíme kompletný zoznam chorôb a riešení
  • Škodca: uvidíme, ako ho identifikovať a kontrolovať
  • Nutričné nedostatky: Uvidíme, čo to môže byť, aj keď riešením vo všeobecnosti nie je poskytnúť chýbajúce živiny. (to uvidíme aj my)
  • Nedostatok slnka: niekedy sa to rieši jednoduchým rezom
  • Niekedy je to súčasť životného cyklu rastliny: Nebojte sa!!

Nadmerná vlhkosť

Rastliny paradajok potrebujú dokonalú vlhkosť pôdy. Pôda by nemala byť príliš mokrá ani príliš suchá.

Určite, koľko vody je potrebné na základe poveternostných podmienok, typu pôdy a typu mulča, ktorý používate.

Na niektorých miestach budete musieť zalievať niekoľkokrát denne, ale inde je polievanie niekoľkokrát do týždňa v poriadku.

Hniloba koreňov

Fusarium v závode paradajok
Fuzárium

Je to jeden z možných dôsledkov nadmerného zalievania rastlín rajčiakov v črepníkoch.

Keď sú korene rastlín na dlhú dobu zaplavené vodou, už nemôžu dýchať. Tento nedostatok kyslíka spôsobuje odumieranie rastlinných tkanív a ich hnilobu.

Rastliny s hnilobou koreňov nedokážu dostatočne absorbovať vlhkosť a živiny z pôdy. Rastliny sa často podobajú tým, ktoré trpia suchom, stresom a nedostatkom minerálov.

Znaky hniloby koreňov zahŕňajú spomalený rast, vädnutie a zmenu farby listov. Lístie a výhonky uschnú a v krátkom čase celá rastlina odumrie.

Ak vykopete rastlinu s koreňovou hnilobou, všimnete si, že korene sú hnedé a mäkké namiesto pevných a bielych.

Nadmerné zalievanie aktivuje huby, ktoré spôsobujú hnilobu koreňov. Tieto huby vo všeobecnosti zostávajú v pôde nečinné a aktívne sa stávajú aktívnymi iba pri dlhotrvajúcich, veľmi vlhkých podmienkach (ako je prebytok vody).

Aj keď jedna potopa môže stačiť na aktiváciu týchto spiacich zvierat.

Pythium alebo Damping Off na rastline paradajky
Pýtium alebo vypnutie tlmenia

Huby, ktoré spôsobujú hnilobu koreňov, sú: Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia a Fusarium

Hniloba koreňov paradajok
Hniloba koreňov paradajok

Problém je v tom, že ak koreň hnil v dôsledku niektorej z týchto húb, je najlepšie rastlinu spáliť. Rastlinu musíte jemne vykopať a skontrolovať korene, či nemajú rozpadnuté časti, teda známky hniloby koreňov.

Po potvrdení koreňovej hniloby je nanešťastie najchytrejšie postihnutú rastlinu spáliť skôr, ako táto huba infikuje zvyšok úrody

Je zrejmé, že pred opätovným zalievaním je nevyhnutné nechať pôdu vyschnúť.

Zhutnená pôda.

Keď som prvýkrát zasadil paradajky, zasadil som semená priamo do pôdy, pričom som preskočil fázu výsevu (v tom čase ešte neexistoval YouTube). To spôsobilo, že rastliny zožltli, keď boli vysoké približne 20 cm.

Po nejakom výskume som zistil, že pôda nie je dostatočne prevzdušnená a príliš kompaktná. Rastliny sa odrazili, keď som ich vykopal a trochu uvoľnil pôdu, čo im poskytlo dostatok priestoru na roztiahnutie koreňov a dýchanie.

Septoriová pleseň na paradajkách

ranná pleseň, huba nazývaná Alternaria solani , sa objavuje ako prvá na najnižších, najstarších listoch. Vyzerá to ako malé hnedé škvrny so sústrednými krúžkami. Nakoniec list zožltne, zvädne a odumrie.

Early Blight na paradajkách
Skorá pleseň na paradajkách

múčnatka alebo múčnatka, Oidium neolycopersici , potreby rastú živé rastlinné tkanivá, ale huby priamo „nezabíjajú“ rastliny paradajok. Skôr sa živia bunkami rastliny. Listy zožltnú (neskôr hnednú), ale zostanú spolu s bielym práškom alebo plesňou.

V tomto prípade môžete namiesto prasličky natrieť sódu bikarbónu s mliekom.

Múčnatka alebo múčnatka na paradajkách
Oidium alebo múčnatka v paradajkách
plesnivec na paradajkach
múčnatka na paradajkách

múčnatka, Plasmopara viticola, sa javí ako škvrny žltej až bielej farby na vrchných plochách starších listov. Na spodnej strane sú tieto miesta pokryté bielou až sivastou vatovitou hubou.

Tieto masy sú najčastejšie zaznamenané po daždi alebo silnej rose a miznú krátko po obnovení slnečného počasia. Ako choroba postupuje, listy môžu chrumkať, hnednúť a opadávať.

V tomto prípade bola namiesto prasličky účinná aj sóda bikarbóna s mliekom.

Rastliny paradajok napadnuté hubami, ktoré sa nedajú vyliečiť

Existujú plesne, pri ktorých je lepšie odstrániť rastlinu priamo, ako sa ich snažiť vyliečiť. Je to preto, že útok, ktorý začne, je veľmi agresívny a rastlina do niekoľkých týždňov zomrie.

Navyše, možnosť nákazy susedných rastlín je vysoká, takže ak sa príliš nahneváme na liečenie rastliny, môžeme skončiť infikovaním celej našej plodiny.

O hubách, ktoré napádajú korene, sme už hovorili, teraz sa pozrime na huby, ktoré napádajú priamo listy

Neskorá pleseň, Phytophthora infestans , je hubová choroba, ktorá najskôr napáda staršie listy a potom sa šíri na plody. Na vrchných plochách starších listov vznikajú zeleno-čierne vodnaté škvrny.

Tieto škvrny sa rýchlo zväčšujú a vo vlhkom počasí sa na spodnej strane listu môže vyvinúť páperovitý výrastok.

Neskorá pleseň sa objavuje, keď začína chladné počasie a keď je hojná rosa.

neskorá pleseň na paradajkách
plíseň rajčiakov

Verticillium wilt, Verticillium dahliae, je pôdna huba, ktorá sa množí najmä v chladných pôdach. Začína ako žlté škvrny na spodných listoch a prechádza do hnedých škvŕn a zvinutých listov, ktoré neskôr odumierajú. Najlepším spôsobom, ako zabezpečiť, aby bola rastlina napadnutá Verticillium Wilt, je odrezať vetvu vykazujúcu tieto príznaky a hľadať tmavé prstence

Verticillium vädnutie na paradajkách
Verticillium vädnutie na paradajkách

Rastliny paradajok napadnuté baktériami

Keď sú paradajky napadnuté baktériami, bohužiaľ nie je ľahké vyliečiť ani tieto choroby. V týchto prípadoch je tiež lepšie spáliť chorú rastlinu, aby sa zabránilo infikovaniu iných susedných rastlín.

Inými slovami, choroby spôsobené baktériami sa dajú vyliečiť, ale mali by ste si kupovať drahé antibiotiká, ktoré škodia nášmu zdraviu a životnému prostrediu, takže podľa mňa to do mestských záhrad nemá opodstatnenie.

Bakteriálne choroby začínajú na listoch a šíria sa na plodoch paradajok, pričom spôsobujú najskôr škvrny a neskôr hnilobu plodov.

Ak máte tú smolu, že vaše rastliny paradajok chytia tieto bakteriálne choroby, dôrazne sa odporúča striedať plodiny a nesadiť paradajky, papriky, baklažány alebo zemiaky na 4 roky na toto miesto, aby baktérie umierajú.

Pre toto všetko je dôležité tieto choroby včas identifikovať.

Bakteriálna škvrna ( xanthomonas campestris ) Počiatočné príznaky listov sú malé, kruhové až nepravidelné, tmavé lézie, ktoré môžu byť obklopené žltá svätožiara.

Lezie sa zvyčajne sústreďujú na okrajoch a špičke listu a môžu sa zväčšiť až do priemeru 3-5 mm.

Infikované listy môžu mať spálený vzhľad. Keď je veľa škvŕn, listy zožltnú a nakoniec odumrú, čo vedie k defoliácii spodnej časti rastliny.

Bakteriálna škvrna na paradajke
Bakteriálna škvrna na paradajke

Bakteriálna rakovina (Clavibacter michiganensis) listy majú hnedé alebo čierne okraje s tenkým žltým (chlorotickým) pásom. Okraje čepele sa môžu zvinúť

Vädnutie je často viditeľné iba na jednej strane listu alebo na jednej strane rastliny. Rastliny sa môžu zrútiť a zomrieť, najmä ak sú infikované vo veľmi skorom štádiu. Vo všeobecnosti rastliny prežijú, ale sú zakrpatené a vykazujú niektoré alebo všetky tu opísané symptómy v závislosti od prostredia a štádia rastu.

Bakteriálna rakovina paradajok
Bakteriálna rakovina paradajok

Bakteriálna pleseň (Pseudomonas syringae) sa môže objaviť kdekoľvek na listoch, stonkách alebo ovocí. Symptómy je veľmi ťažké vizuálne rozlíšiť od bakteriálnych škvŕn a možno ich zameniť s počiatočnými léziami skorej plesne.

Na listoch sa symptómy objavujú ako čierne škvrny, zvyčajne s priemerom nie väčším ako 2 mm, zvyčajne obklopené žltým halo. Lézie niekedy spôsobujú deformáciu listov, pretože infekcia obmedzuje expanziu tkaniva listov.

Lezie sa často sústreďujú v blízkosti okrajov listov a v niektorých prípadoch môže dôjsť k popáleniu okraja listu podobnému bakteriálnej rakovine. Keď sú lézie početné, list odumrie.

Bakteriálna pleseň paradajok
Bakteriálna pleseň paradajok

Rastliny paradajok so žltými listami v dôsledku vírusu

Existuje viac ako 20 rôznych druhov vírusov, ktoré postihujú paradajky a spôsobujú rôzne mozaikové vzory a deformácie na listoch, zakrpatenie a mramorovanie plodov.

Tieto vírusy sa šíria z chorej pôdy a tiež z napadnutia škodcami, ako sú strapky a molice.

Na tieto vírusy neexistuje žiadny liek, takže ešte raz sa odporúča vytrhnúť a spáliť chorú rastlinu skôr, ako infikuje celú úrodu.

Nasledujúce 4 roky nepestujte paradajky, zemiaky, papriku, baklažány ani tabak

Vírus tabakovej mozaiky (TMV): na listoch sa objavujú malé fľaky, svetlejšie ako normálne zelené, hnedé a žlté.Toto sú prvé príznaky. Listy sú menšie ako normálne. Je to spôsobené narušením procesu fotosyntézy v rastlinách. Celá rastlina sa môže po infekcii vyvíjať pomaly a je často menšia a vo všeobecnosti menej zdravá.

Tento vírus sa môže šíriť napríklad tak, že naše rastliny postriekame tabakovou infúziou.

Paradajky s vírusom tabakovej mozaiky
Parajky s vírusom tabakovej mozaiky

Vírus vädnutia paradajok (TSWV): Tento vírus prenášaný strapkami zahŕňa nasledujúce príznaky: tmavé a hnedé nekrotické škvrny na listy, tmavé žilky na stonkách, zakrpatený rast a sfarbené plody.

vírus plesne paradajok
Vírus vädnutia paradajok

Vírus mozaiky uhoriek (CMV): Tento vírus šíria molice. Paradajky infikované CMV sú často zakrpatené a zakrpatené a môžu mať skrútené, zdeformované listy.

Listy sa môžu javiť ako škvrnité (zmes tmavozeleného, svetlozeleného a žltého tkaniva), čo je symptóm podobný príznakom spôsobeným inými vírusmi. Najcharakteristickejším príznakom CMV je, že listy sa deformujú, až sa stanú tenkými ako vlákna.

Symptómy CMV sa nevyskytujú na celej rastline, symptómy môžu vykazovať spodné alebo horné listy, zatiaľ čo symptómy centrálnej rastliny zostávajú normálne

vírus uhorkovej mozaiky
vírus uhorkovej mozaiky

Škodcovia na listoch paradajok

Keď sú listy paradajok žlté kvôli problémom so škodcami, je to zvyčajne dobrá správa, pretože je oveľa jednoduchšie kontrolovať škodcov ako liečiť choroby.

Zanechám vám zoznam príznakov na listoch paradajok, aby ste mohli identifikovať, ktorému škodcovi zodpovedá

Poškodenie vošiek možno pozorovať ako mierne zožltnutie na vrchu listu. Ak list otočíme, uvidíme, ako sa kŕmia kolónie vošiek. Vošky sú jedným z najjednoduchších škodcov na kontrolu

vošky na paradajkách
vošky na paradajke

Muška vo svojom počiatočnom stave spôsobuje poškodenie podobné ako u vošiek, aj keď v pokročilom stave listy tiež získavajú sadzí pleseň

molica na paradajke
muška na paradajke

Roztoč červený sa vyznačuje tým, že listy rajčiaka zanechávajú s malými žltými bodkami, potom je list celý pokrytý charakteristickou pavučinou

červený roztoč na paradajke
roztoč červený na paradajke

Thrips sa živí listami a spôsobuje biele škvrny s čiernymi bodkami.

strapky na paradajkách
Strasky na paradajkách

Žlté listy na rastlinách paradajok sú niekedy znakom nedostatku živín

Nedostatok makro a mikroživín je hlavnou príčinou žltých listov na všetkých rastlinách, nielen na paradajkách.

Toto Nemusí nevyhnutne znamenať, že v pôde chýbajú živiny; existujú prípady, keď rastlina jednoducho nedokáže absorbovať živiny. Túto tému rozvinieme nižšie.

Problémy s prijímaním (alebo nedostatočné zalievanie): Rastliny paradajok môžu absorbovať živiny iba cez korene. Ak to z nejakého dôvodu nie je možné, rastline budú chýbať kľúčové živiny.

Voda je médium, cez ktoré rastliny absorbujú živiny z pôdy. Preto sa chcete uistiť, že rastlina paradajky dostane dostatok vody, ale nie príliš veľa (pamätajte, čo sme videli o nadmernej vlhkosti).

Nevyvážená zásaditosť: Je pH vašej pôdy kyslé alebo zásadité? Rastliny paradajok potrebujú správny rozsah pH na úspešné prijímanie živín.

Pred rozhodnutím, že v pôde chýbajú živiny, sa uistite, že ph pôdy, kde je rastlina paradajky vysadená, je správne.

Rylinám paradajok sa darí pri pH medzi 5,8 a 7,2

Ak si chcete kúpiť ph meter pôdy, môžete použiť tento odkaz https://goo.gl/pAGbdi a kúpiť ho v Číne veľmi lacno. Ak si kúpite s odkazom, ktorý som vám dal, dostanem 4% províziu. Ďakujem ti veľmi pekne!!!

Ak je zavlažovanie dostatočné a PH pôdy je v správnom rozmedzí, potom môžete určiť, že môže ísť o nedostatok živín

Nedostatok dusíka: Keď je nedostatok dusíka, staršie listy na spodnej strane zvyčajne žltnú, zatiaľ čo nové horné listy zostávajú svetlé zelená, ako keby nebol problém.

Všimnete si však, že celková miera rastu klesá. Ak chcete tento problém vyriešiť, musíte pridať kompost.

nedostatok dusíka v paradajke
nedostatok dusíka v paradajke

Nedostatok fosforu: Rastliny paradajok zakrpatejú a zakrpatejú. Vyvíjajú charakteristickú fialovú farbu na stonke, stopke a spodnej strane listov. Nedostatok fosforu sa upraví pridaním kostnej múčky do pôdy.

nedostatok fosforu v paradajkách
nedostatok fosforu v paradajke

Nedostatok draslíka: Nedostatok draslíka zvyčajne začína okrajovou chlorózou, ktorá prechádza do suchého bronzovania na novo zrelých listoch. Nasleduje zvýšená nekróza medzi žilami, ktorá postupuje od okraja listu k stredovému rebru, keď sa zvyšuje stres.

Žilky zostávajú zelené a listy majú tendenciu sa krútiť a vráskať… Do pôdy môžete pridať čaj z banánovej šupky alebo použitú kávu

nedostatok draslíka v paradajkách
nedostatok draslíka v paradajkách

Nedostatok horčíka: Nedostatok horčíka v rastlinách paradajok môže povrchne pripomínať nedostatok draslíka. V prípade nedostatku horčíka príznaky zvyčajne začínajú chlorotickými oblasťami, ktoré sa vyvinú v intervenujúcom tkanive.

Tkanivo medzižilových lopatiek má tendenciu expandovať proporcionálne viac ako ostatné tkanivá listov, čím vzniká zvraštený povrch, pričom vrcholy vrások sa postupne menia z chlorotického na nekrotické tkanivo.

Nedostatok horčíka môže byť výsledkom nadmerného príjmu draslíka. Do pôdy môžete pridať soli Epson, aby ste organicky upravili horčík

nedostatok horčíka v paradajkách
nedostatok horčíka v paradajke

Nedostatok medi: Nedostatok medi sa prejavuje ako mierna všeobecná chloróza spolu s trvalou stratou turgoru u mladých listov.

Nedávno zrelé listy vykazujú zelenú žilnatosť s plochami vybielenými do belavo sivej. Na niektorých listoch sa vytvárajú vpadnuté nekrotické škvrny a majú tendenciu klesať smerom nadol.

Nedostatok medi sa zvýrazní, keď sa aplikuje nadbytok dusíka

Použitou kávou môžete prispieť k vyriešeniu nedostatku medi

nedostatok medi v paradajkách
Nedostatok medi v paradajkách

Nedostatok železa: Najčastejším príznakom nedostatku železa sa začína ako interveinálna chloróza najmladších listov, prechádza do celkovej chlorózy a končí s úplne bielym listom.Na vybielených miestach sa často vytvárajú nekrotické škvrny. Nedostatok železa sa vo všeobecnosti rieši úpravou PH pôdy. Príspevok chelátov železa (síranu železa) robí túto úlohu.

nedostatok železa v paradajkách
nedostatok železa v paradajkách

Kedy sa nemusíte obávať žltých listov na rastlinách paradajok?

Ak sa pozriete na akúkoľvek rastlinu, nakoniec uvidíte, že staršie listy vädnú a odumierajú. Podobne aj vaša paradajková rastlina bude mať na spodnej strane žlté listy.

Toto je normálne štádium rastového cyklu. Mohlo by to tiež naznačovať nedostatok slnečného svetla v dôsledku zatienenia z vyšších listov. Pokiaľ bude rastlina naďalej zdravo rásť a prinášať plody, nemusíte sa obávať.

Mohlo by vás zaujímať čítanie tohto článku: Úplný sprievodca pestovaním paradajok

POZNÁMKA NA ZÁVER

Ako diagnostikovať problémy s listami paradajok?

Prečo sú na listoch mojej rastliny paradajky hnedé, sivé a žlté škvrny?

To by mohlo naznačovať škvrnitosť listov Septoria, pôdnu hubu, ktorá postihuje listy, ale nie plody. Je to bežný problém s paradajkami, najmä vo vlhkých a vlhkých oblastiach.

Zvyčajne začína na spodnej časti rastliny najstaršími listami a postupuje smerom nahor. Môžete vidieť tmavšie škvrny obklopené bledožltými oblasťami, ktoré nakoniec úplne zožltnú alebo zhnednú a odumrú.

Ak sa pozriete vyššie v tomto článku, uvidíte obrázok, ktorý vám pomôže identifikovať problém, ktorému čelíte.

Čo ak sa celý list paradajky zmení na svetložltý?

Staršie listy žltnú? Nemusí to byť nevyhnutne problém. Môžete skontrolovať zoznam bodov, ktoré už boli uvedené vyššie. Ale ak sú nové listy žlté, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o nedostatok živín.

Útoky plesní vo všeobecnosti postihujú celú rastlinu naraz alebo pôsobia zdola nahor.

Prečo mi hnednú listy rastlín paradajok?

Listy rastliny paradajky nezačnú hnednúť, pokiaľ ju nenapadnú huby, ako sú septoriózové škvrny alebo iné plesňové infekcie.

Ak si teda všimnete, že vaše listy zhnednú skôr, ako zožltnú, mali by ste čo najskôr nájsť riešenie.

Vyššie uvedené užitočné body vám určite pomôžu. Prečo listy odumierajú? Odumieranie listov na rastline je celkom prirodzené a nie je dôvodom na obavy.

Spodné listy, ktoré už nedostávajú slnečné svetlo, zvyčajne vädnú a odumierajú, pretože sú pre rastlinu nepoužiteľné, pretože sú iba konzumentmi a nie producentmi.

Pokiaľ vidíte zdravé lístie na vrchole rastliny, nemusíte dvakrát premýšľať.

Pomôžte rozvoju stránky a zdieľajte článok s priateľmi!

Odporúčaná

Táto stránka v iných jazykoch: